Vítězství uteklo českým ragbistům v poslední minutě

17. března 2019 (13:15)

DomácíZpravodajství

PRAHA 16.3.2019 - Naši ragbisté nastoupili ke svému předposlednímu utkání mistrovství Evropy divize Trophy proti Nizozemsku s odhodláním získat první body do tabulky, kterou dosud uzavírali bez zisku jediného bodu. Nizozemskou reprezentaci předcházely zprávy o skvělé formě, vždyť v utkání o vedoucí příčku tabulky jen těsně před týdnem prohráli s Portugalci 5:18 a v listopadu v Gdaňsku porazili naše přemožitele Poláky dokonce 49:0.

Fotografie v tomto článku Petr Skála

"Připravovali jsme hráče na to, že budeme hrát útočné ragby. Hráči dostali jasné pokyny, jak mají rozrušit Nizozemcům jejich útočné akce a také, jak mají bránit," řekl jeden z trojice trenérů našeho týmu Ondřej Kutil, který před časem společně se svým kolegou ze Sparty Praha Petrem Oklešťkem kývl na doplnění realizačního týmu, který byl po odvolání Jihoafričana Pretoriuse neúplný.

Zápas se pro české hráče hrající v nových dresech začal vyvíjet dobře. V 11. minuté se utrhl s míčem v ruce kapitán Vojtěch Havel a před brankovištěm stačil ještě přihrát Faktorovi, který položil první pětku utkání. Naši však po 10 minutách o vedení přišli. Po akci nizozemského roje soupeř pětkou vyrovnal a po úspěšném kopu po pětce vedl 7:5. Ve 25. minuté však Jan Čížek opět získal pro naše barvy vedení trestným kopem 8:7, ale o čtrnáct minut později získal body stejným způsobem i nizozemský kopáč Greeve a vrátil hostům vedení 10:8.

Těsně před přestávkou narostl rozdíl skóre ještě více, když se Nizozemci od 36. minuty usadili v našem obranném území a fázi za fází a metr po metru posouvali hru k našemu brankovišti, až uvolnili Kostera, který prošel přes Jana Čížka a položil na 15:8 pro hosty. Koster pak atakoval jednoho z našich hráčů a dostal červenou. Greeve od autové lajny trefil kopem po položení branku na 17:8 pro hosty. Ještě těsně před koncem poločasu svitla šance na snížení, ale při přečíslení našich útočníků a přihrávka zadáka Froňka na Phillpotta přišla o zlomek vteřiny později, než bylo třeba, a míč srazil na zem nizozemský zadák.

Po přestávce jsme měli znovu skvělou možnost získat body díky zadákovi Froňkovi. Poprvé když zachytil překop hostů a podél autové lajny prošel až k obrannému území hostů, ale pak jsme šanci špatným pokračováním promarnili, podruhé, když se k míči, který měl být  přihrávkou do  náruče  nizozemského útočníka, dostal ve výskoku dříve a okamžitě založil protiútok, ale finální přihrávka nevyšla. Z této akce sice ještě pětka nepadla, ale tu dal ve 51. minutě Jan Čížek. Hráč přeloučského druholigového týmu prošel nizozemskou obranou po branku tak, že Nizozemci jen přihlíželi a také proměnil kop po pětce na 15:17.

"Nizozemci byli zralí na ručník. Škoda, že jsme jim v tu dobu dali už jen jednu pětku," mrzelo po utkání kapitána týmu Vojtěcha Havla. Tu jednu pětku položil Marek Šimák, když po rucku povalil jednoho z obránců na záda a přes něho dosáhl s míčem za brankovou lajnu, následný kop proměnil Jan Čížek. Do konce utkání zbývalo 25 minut, a naši vedli 22:17.

Už se zdálo, že překvapivé vedení  nad druhým nejúspěšnějším týmem skupiny  Češi udrží. Jenže 4 minuty před koncem portugalský rozhodčí Duarte ukázal za opakovanou chybu žlutou kartu Richardovi Hřebačkovi, ten šel mimo hřiště  a rozhodčí samozřejmě nařídil pro Nizozemce trestný kop.

Soupeř se této šance chopil, po kopu do autu a několika pokusech projít rojem, rozehrál na útok a po přečíslení položil rozhodující pětku na 22:22. Zbožné přání, aby Rademaker neproměnil kop, nebylo vyslyšeno a Nizozemci o ty 2 body vyhráli.

Česko – Nizozemsko 22:24 (8:17)

Pětky 3:3 * Rozhodčí Paulo Duarte – Pedro Mendes, Joao Costa (všichni Portugalsko) * ČK Koster (NL) * ŽK Hřebačka (CZ) * Diváků 850

Body: Jan Čížek 12 (1P,2KP,1TK), Faktor 5, Šimák 5 - Greeve 7 (2KP,1TK),Bennie-Coulson 5, Koster 5, Gascoigne 5, Rademaker 2 KP

Sahali jsme po vítězství

"Sahali jsme po vítězství, ale uteklo nám v poslední minutě. Ve druhé půli jsme mohli dát více bodů, kdyby nám vyšla jedna z mnohých akcí. Soupeř po přestávce zaútočil jen jednou, ale tím  rozhodl zápas," komentoval utkání hlavní trenér Daniel Beneš.

PořadíZVRPSkóre+/-+4p-7 bBody
Portugalsko3300131:241072014
Nizozemsko4301114:55591013
Polsko420279:136-57109
Litva210130:43-13105
Švýcarsko310246:89-43004
Česko400459:112-53011

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora