Extraliga finišuje

15. května 2023 (12:18)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Jihoafričan Lusanda Xakwana letí pro třetí pětku Sparty v 60. minutě. Foto Petr Skála

Praha, Říčany, Brno 13. května 2023 (Fotografie autor) – Do finále play off se probojovali ragbisté Říčan a Sparty. V semifinále porazili obhájci titulu Říčanští loňské finalisty borce Tatry 17:5. Ve druhém semifinále Sparta porazila Vyškov 25:16.

Ve skupině o udržení se v pražském derby tradičních soupeřů podařilo vyhrát v Praze v Edenu hostující Pragovce 20:19 nad domácí Slavií. Ve druhém utkání o udržení v extralize porazil Dragon Brno doma Zlín 35:27, když poražení hosté položili dokonce o jednu pětku více než Dragon, ale neměli hráčské štěstí při bodování zdálky při následných kopech po pětkách.

 

Ve finále extraligy se 20. května 2023  v Říčanech na hřišti Josefa Kohouta utká Sparta Praha s místními ragbisty a ve stejný den se bude hrát ve Vyškově o bronzové medaile utkání Vyškov s Tatrou Smíchov. O páté místo se utká v Brně Praga s Dragonem a v Praze v Edenu bude hrát Slavia se Zlínem o sedmé místo konečného pořadí.

K utkání Slavia – Praga 19:20

Jediný bod rozhodl o sestupu z extraligy mužského týmu nejstaršího českého klubu Slavie Praha. Stalo se tak v sobotu 13. května 2023 na ragbyovém stadiónu Slavie Praha v Edenu, kde se v přímém souboji o udržení v extralize utkaly dva pražské kluby. Domácí Slavie hostila Pragu a v poločase ne zrovna pro ni příznivě.

Ragbisté Slavie totiž do poločasu stačili Medvědům z Vysočan položit Horou, Miřáckým a Hrdličkou tři pětky a se dvěma proměněnými kopy po pětkách vedli červenobílí 19:3.  O přestávce, při které hráči obou týmů zůstali na hřišti, se z kruhu hráčů Pragy ozývaly nepřeslechnutelné výzvy pro druhý poločas jako: "máme na to!" nebo "musíme vyhrát!" a "z extraligy nespadneme!"

Jak si hráči Pragy řekli, tak také do toho s vervou šli. Do útoku zavelel vazač Dan Hošek, který  při protlačeném mlýnu až do brankoviště Slavie položil svoji první pětku v utkání. Druhou pětku dal Hošek po několikametrovém sprintu do brankoviště podél pomezní čáry, když ho domácí nedokázali složit. Šestnáct minut před koncem utkání pak rozhodčí Zachariev přiznal Pragovce trestnou pětku, která rovnou Pragovce vynesla 7 bodů.

Slavia naposled skórovala ve 34. minutě, ve druhém poločase obranou hostů nepronikla a po trestné pětce Pragovky v 64. minutě sice prohrávala o pouhý bod, ale do konce utkání už se jí nepodařila žádná bodová akce, porážku neodvrátila a rozhodující zápas prohrála 19:20.

"Celý systém, jak se během několika týdnů odehrála jednokolově letošní extraliga, je podivný a vůbec to nepomáhá propagaci tohoto sportu. To bych řekl, i kdybychom vyhráli a sestupovala by Praga. Proč se bude hrát extraliga jen v šesti, to nám nikdo nezdůvodnil. Ti, co to vymysleli, tady na utkání byli, ale ani nám po utkání nepřišli  podat ruku," postěžoval si trenér Slavie Martin Javůrek. Jeho asistent  Jan Fojtík dostal sestup svých svěřenců k narozeninám. "Vyhráli jsme jen na počet udělených žlutých karet 3:1," zavtipkoval někdejší nejlepší hráč na postu mlýnové spojky v zemi Jan Fojtík.
"Museli jsme vyhrát. Nemůžeme hrát něco jiného než extraligu. Chceme se stále utkávat s těmi nejsilnějšími týmy, a proto jsme ve druhém poločase otočili skóre. Mrzí nás, že jsme si v první půli třikrát neuhlídali rychlé útočníky Slavie a umožnili jim bodovat," po utkání klíčový borec Pragy Dan Hošek.

"Zažil jsem, že Praga už v minulosti spadla z nejvyšší  soutěže. Bylo to v roce 2006 a spadli jsme zrovna poté, kdy nás v baráži poslala z ligy dolů  právě Slavie. Zarážející na současné soutěži je její pouhé jarní trvání. Liga se musí hrát po celý rok od podzimu do jara," zavzpomínal bývalý reprezentant, trenér, ale i prezident unie Bruno Kudrna, který se v hledišti na derby potkal se svými spoluhráči z reprezentace a jako dřívější hráč Pragy také s bývalými spoluhráči i ligovými soupeři.

K utkání Sparta – Vyškov 25:16

Také druhé utkání, které se hrálo 13. května v Praze, mělo dramatický průběh. Favorizovaná Sparta ještě v poločase prohrávala s Vyškovem 3:6 a ve druhém poločase ještě chvíli 8:9, ale pak se Pražané obuli do svého soupeře a v krátkém čase narostlo skóre až do stavu 25:9. O poslední body se zasloužili hosté, kteří v 76. minutě položili svou jedinou pětku. 

"Dlouho nám trvalo, než jsme se dostali přes vyškovskou obranu do brankoviště Moravanů. Vyškov má dobře organizovanou obranu a v Praze a teď nám to v semifinále předvedl," řekl po utkání kouč Sparty Eduard Krützner junior.

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora