Národní tým postoupil do divize Trophy

29. května 2023 (11:12)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Vladan Diviš takto pokládá svou první pětku v reprezentaci. Foto Petr Skála

Říčany 27. května 2023 (foto Petr Skála) – Čeští ragbisté se v Říčanech po výhře nad Izraelem 64:19 probojovali v baráži vítězů konferencí 1 sever a jih do vyšší divize Trophy.

Utkání probíhalo v režii domácích hráčů, kteří od šesté minuty, kdy položil první pětku Kulhavý, vedli a do poločasu položili celkem ještě čtyři pětky s následnými proměněnými kopy. Soupeř snižoval jen trestnými kopy a tak v poločase Česko vedlo 28:12. Po změně stran přidal český tým dalších šest pětek, z toho jedna byla trestná, a tak vyhrál nebývalým skóre 64:19. Poslední slovo v utkání měli Izraelci, kteří  minutu před koncem položili svoji jedinou pětku.

Svůj den měl křídelní útočník několikanásobný mládežnický reprezentant dvaadvacetiletý Kryštof Kohout, který měl na hřišti pojmenovaném podle jeho pradědečka zakladatele říčanského ragby Josefa Kohouta, premiéru v reprezentaci, a položil dvě pětky.

Premiérovou pětku si v reprezentaci položil také nejmladší mezi českými hráči dvacetiletý rojník Vladan Diviš, který do brankoviště soupeře vletěl s míčem v ruce nehledě na proporce hráčů soupeře jako buldozer.


 

Česko – Izrael 64:19

Poločas 28:12 * Pětky 10:1 * Body: Cimrich, Kryštof Kohout (oba po 10), Dupue 9, Koblic, Kulhavý, Faktor, Kučera, Vladan Diviš, Linhart (všichni po 5), trestná pětka 7 bodů Abutbul 14, Stein 5 * Rozhodčí: Ethan Glass (Švýcarsko) * Diváků: 600


Mistrovství Evropy 2023 konečné pořadí

Championship 2023: 1. Gruzie, 2. Portugalsko, 3. Rumunsko, 4. Španělsko, 5. Nizozemsko, 6. Německo, 7. Belgie, 8. Polsko.
Trophy 2023: 1. Švýcarsko 19 bodu, 2. Ukrajina 9 bodů, 3. Švédsko 9 bodů, 4. Litva 7 bodů a 5. Chorvatsko 5 bodů.
Finále Conference 1 sever vs. Conference 1 jih a zároveň baráž o postup do skupiny Trophy: Česko - Izrael 64:19

Izraelce jsme k ničemu nepustili

"Ragbisty Izraele jsme prakticky k ničemu nepustili a bodovali jsme z téměř ze všech našich útoků. Deset pětek jsme již dlouho nikomu nenadělili, a pokud nám to tak půjde i příští sezónu, měli bychom se silnými soupeři hrát, když ne vítězná, tak vyrovnaná utkání," řekl po utkání kapitán reprezentace Dan Hošek.

Soupeři českých ragbistů v příští sezóně budou ve skupině Trophy Švýcarsko, Ukrajina, Litva, Chorvatsko a Švédsko.

Před začátkem utkání v Říčanech se vědělo, že vítěz baráže o postup do divize Trophy bude v žebříčku evropských ragbyových týmů mužů na dvacátém místě a to nyní náleží Česku.

Počítejte s námi: v Evropě hrají Irsko, Francie, Anglie, Skotsko, Wales a Itálie uzavřenou nejstarší soutěž v kolektivních sportech Pohár šesti národů. Championship 2023 hraje dalších osm týmů a divizi Trophy ještě pět reprezentačních týmů. Dohromady devatenáct celků. Vítěz baráže o postup do Trophy Česko je tedy dvacátým týmem v Evropě, když nepočítáme Rusko, které bylo ze soutěží vyřazeno.


 

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora