Ragbyová extraliga jde do finiše

10. května 2023 (00:08)

DomácíZpravodajství

Praha 9. května 2023 (Petr Skála / man / fotografie Petr Skála) – Po sedmém kole základní části jednokolové nejvyšší soutěže se rozhodlo nejenom o semifinálových soupeřích pro play off, ale také o čtveřici týmů, které budou bojovat o páté místo skýtající šanci na udržení v extralize, neboť pátý tým bude hrát baráž proti druhému týmu 1. ligy.

O titul se v play off utkají Říčany a Tatra, tedy týmy, které proti sobě stály v loňském finále, a také týmy Sparta a Vyškov, které spolu hrály nyní v posledním sedmém kole, aby se střetly za týden znovu v semifinále play off. Ve skupině o sestup, nebo chcete-li o udržení v extralize, se utkají Dragon Brno se Zlínem a Slavia s Pragou.

Týmy, které v utkáních  o sestup prohrají, bez slitování sestoupí z extraligy, neboť nejvyšší soutěž se letos ořezává z osmi týmů na šest. Ale to jednoduché to nebudou mít ani vítězné týmy ze sestupové skupiny, budou hrát ještě baráž s prvním a s druhým týmem 1. ligy. Soupeři jim budou vítězové semifinálových zápasů play off, kteří vzejdou z utkání RC Mountfield Říčany B vs RU Donau Vídeň a RC Bystrc vs RC Přelouč.

Semifinále play off a zápasy play down se budou hrát v sobotu  13. května. Finále, utkání o konečné  umístění a zápasy baráže se odehrají 20. května 2023.

Dragon překvapil Tatru na odsoudil ji ke střetu s Říčany

(Petr Skála) – Poslední kolo základní části přineslo překvapení v podobě porážky Tatry v Brně. Tatra sice v  Brně položila ragbistům Dragonu čtyři pětky stejně jako jejich soupeř, ale Moravané bodovali i po úspěšných kopech a tak získali devítibodový rozdíl v konečném skóre. Tatra proto skončila horším celkovým skóre až na čtvrtém místě a jako loňský finalista se s mistrovským týmem Říčan utká již v semifinále. Naopak v tabulce druhé Spartě se otevřela šance postoupit do finále. Ve Vyškově Sparta vyhrála 10:5 a oba soupeři se potkají opět v semifinále play off, ale tentokrát v Praze.

Ragbisté Pragy položili v posledním kole na svém hřišti v brankovišti Zlína rekordních devět pětek, ale ani jejich výrazná výhra 55:13 jim nepomohla odrazit se z předposledního místa tabulky na lepší umístění. O udržení v extralize tak budou hrát "Medvídci z Vysočan," jak se ragbistům Pragy, kteří mají ve znaku medvěda v černožlutém pruhovaném dresu, říká, se Slavií Praha. Slavia Praha totiž v sedmém kole prohrála s Říčany 15:42 a skončila v konečné tabulce základní části šestá.

Přehled výsledků, tabulka extraligy a program play off a play down ZDE

Cizinci na klíčových postech ztěžují výběr pro reprezentaci, soudí Medák

(Petr Skála) – "Jarní extraliga se zásluhou cizinců, které na tři jarní měsíce, za které bude soutěže odehraná,  angažovaly až na Vyškov všechny ostatní extraligové kluby, značně vyrovnala. To však na druhou stranu vůbec nepomáhá českému ragby. Cizinci totiž většinou hrají na klíčových postech a tak tím pádem čeští trenéři reprezentací nemají zrovna moc velký výběr k nalezení správných hráčů pro taková místa v českých výběrech. Také nad připravovanou mistrovskou soutěží pro rok 2024 je hodně nevyřešených otazníků, pokud by se měla hrát o šesti týmech dvoukolově a jenom na jaře," svěřil se magazínu Ceskeragby.cz legendární ragbista Eduard Krützner senior zvaný Medák. 

Hradec a Malovaný v Síni slávy Pragovky

(Petr Skála) – O přestávce utkání Pragy se Zlínem proběhla malá slavnost, při které činovníci domácího klubu předali plaketu dokládající vstup do Síně slávy RC Praga nejstaršímu žijícímu hráči Pragy a bývalému reprezentantovi z padesátých a šedesátých let Miloslavovi Hradcovi, kterému bude letos v září devadesát let. Kromě Míly Hradce „vstoupil“ do pragovácké Síně slávy i bývalý hráč a trenér Pragy a československé reprezentace Milan Malovaný. Oba legendární ragbisté si zkusili párkrát se šišatým míčem přihrát jako zamlada.

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora