Finále extraligy 2023: Říčany – Sparta 16:9

22. května 2023 (12:44)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Levé křídlo Říčan Štěpán Podlipský pokládá jedinou a rozhodující pětku finále. Foto Petr Skála

Mistrovský titul v ragby získali ragbisté Říčan potřetí za sebou

Říčany, Vyškov, Brno, Praha  20. května 2023 (fotografie autor) – Ragbisté Říčan vybojovali potřetí za sebou mistrovský titul, když ve  finále play off porazili na svém hřišti Spartu 16:9 po nerozhodném poločase.

Finále bylo vyrovnané a až do 46. minuty, hráči obou týmů bodovali jen zdálky proměňováním trestných kopů. Pak se však od říčanského roje odpoutal jeho mlynář Lukáš Linhart, kterému nahrál do běhu Štěpán Podlipský, a říčanský rojník pak položil svoji životní pětku. Nakonec se ukázalo, že byla v celém utkání jedinou.

Sparta za stavu 13:6 ještě snížila na 13:9, ale poslední slovo měl jihoafrický kanonýr hrající v barvách Říčan Tristan Horak, který proměnil třetí trestný kop a uzavřel skóre na konečných 13:9.

Foto Petr Skála

"Z těch tři posledních finálových zápasů play off byl ten dnešní nejtěžší. Sparta se na nás dobře připravila a tak nebylo vůbec snadné se prosadit. Nakonec rozhodla jen jedna pětka, kterou se nám podařilo položit," řekl v rozhovoru po utkání kapitán mistrovského celku Jan Šedivý.

"Kdyby komise rozhodčích pro finále vybrala jiného rozhodčího, který by hru tolik nekouskoval, byla by hra plynulejší a diváky by více bavila. Ve finále se letos každopádně sešly dva vyrovnané týmy a tak o mistrovi rozhodla jediná chyba, naše nepozornost po jednom skončeném mlýně," uvedl kouč Sparty Eduard Krützner mladší.

"Významnější pětku jsem ve své ragbyové kariéře nepoložil, a budu si ji dlouho pamatovat," svěřil se autor jediné pětky Lukáš Linhart, kterého kromě finále ragbyové extraligy čeká za několik dnů životně významnější událost, a to státnice na VŠE, kde by chtěl oslavovaný říčanský rojník úspěšně zakončit své bakalářské studium.

Bronz má Tatra, přehrála Vyškov na jeho hřišti

Bronzové medaile vybojovali ragbisté Tatry Smíchov, kteří v přímém souboji o třetí místo porazili Vyškov na jeho hřišti 39:22. 

„Druhý poločas byl z naší strany katastrofální. To už je klasika našich posledních zápasů. Celkem dobře je rozehrajeme a o přestávce si řekneme, že do druhého poločasu musíme nastoupit aktivně, ale po třech minutách dostaneme pětku. Tou oni potrestali naše dvě hrubé chyby za sebou. Tam mně to připadlo, že přišel ten rozhodující zlom, že se to zlomilo v našich hlavách. Soupeř se chytil a bylo hotovo. Hráli v pohodě, vzájemně se hecovali. To nám chybělo. Pětku jsme položili až v poslední minutě, kdy už nic neřešila,“ posteskl si pro Vyškovský Deník kouč Pavel Pala.

Hráči Tatry Smíchov se radují z bronzových medailí. Foto Anry Lukáč

Výsledky finále extraligy 2023

RC Mountfield Říčany – RC Sparta Praha 16:9

Poločas 6:6 * Pětky: 1:0 * KP 1:0 * TK 3:3 * DG 0:0 * Rozhodčí Nikola Zachariev – Raymond Burnard, Václav Heřman * Diváků 1000

Body: Horak 11(1KP,3TK), Linhart 5 - Richard Hřebačka 9 (3TK)

Utkání o třetí místo
JIMI RC Vyškov - RC Tatra Smíchov 22:39

Poločas 17:15 * Pětky 4:6 * KP 1:0 * TK 3:3 * DG 0:0 * Rozhodčí Thomas Mendes – Štěpán Čekal, Ondřej Fořt ml. * Diváků 160

Utkání o páté místo

RC Dragon Brno - RC Praga Praha 34:36 (14:14), pětky  5:5

Utkání o sedmé místo

RC Slavia Praha - RC Zlín  48:0 (14:0),  pětky 8:0

Konečné pořadí: 1. Říčany, 2. Sparta Praha, 3. Tatra Smíchov, 4. Vyškov, 5. Praga Praha, 6. Dragon Brno, 7. Slavia Praha, 8. Zlín

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora