Vedení ČSRU klubům nadiktovalo odehrát soutěže za devět týdnů

7. ledna 2022 (00:34)

DomácíZpravodajství

„Mezi návrhy byly celoroční i kratší soutěže s vrcholy na jaře i na podzim a také varianty pro 8 nebo 6 účastníků. Vybraná byla varianta kratší intenzivní jarní klubové ligové soutěže, kterou na podzim doplní pohárová soutěž," uvedl na webu unie sportovní ředitel Antonín Brabec.

Z jeho prezentace vyplývá, že ragbyový rok bude rozdělen do tří bloků, které si navzájem nebudou konkurovat. Na jaře to bude blok určený soutěži klubů v patnáctkovém ragby, na který naváže reprezentační léto sedmičkového ragby a nakonec reprezentační podzim patnáctkového ragby doplněný pohárovou soutěží klubů.

„Zásadním cílem nového nastavení soutěží mužů je vytvořit prostor jak reprezentacím, tak klubům. Také nechceme, aby si reprezentace vzájemně konkurovaly (XV vs. 7s). Reprezentace sedmiček postoupila poprvé do soutěže nejvyšší evropské úrovně Championship a to klade větší nároky na přípravu a proto začíná Extraliga o několik týdnů dříve. Malý počet hráčů vrcholové úrovně nás vede k rozdělení roku na několik částí, v kterých budou nastaveny priority pro kluby, reprezentace a nově i regiony. Unii i klubům to dá možnost vytvořit lepší podmínky hráčům v důležitých částech sezóny," má jasno Brabec.

„Nejvyšší klubové soutěže se budou hrát na jaře a poté, co se dohrají letošní reprezentační zápasy v ME úrovně Konference 1 Sever (7.5. Česko v. Lotyšsko a 14.5. Švédsko v. Česko), by již nemělo docházet k narušování sezóny. Na podzim a v zimě budou mít prioritu reprezentace a regiony. Od podzimu 2023 by pak výběr nejlepších hráčů v Super Cupu. O co jde? Dalším velkým cílem českého ragby je vytvoření regionálního výběru, který by od podzimu 2023 startoval v nové evropské kontinentální soutěži Rugby Europe Super Cup. V soutěži Super Cup se na podzim hraje šest kol – dvě kola v září, dvě kola v říjnu a dvě kola v prosinci. Předpokládáme, že možnost hrát za tento výběr na podzim 2023 dostanou nejlepší hráči z ligy," popsal Brabec další novinky v tuzemském ragby.

„Reprezentace bude hrát už během podzimu 2022 a především v listopadu, kdy je okno plánované pro mezinárodní utkání. Je jasné, že nejlepší hráči budou v tomto období hodně vytíženi a těžko by se to kombinovalo s vrcholovou domácí soutěží. V novince mezi ragbyovými soutěžemi v pohárových utkáních budou moc dát kluby více prostoru mladým hráčům a hráčům širšího kádru. Když se to vše sečte, tak nejlepší naši hráči by měli odehrát  příští rok zhruba 20 kvalitních utkání v reprezentaci, v extralize, v regionech a v poháru. Někteří navíc v ještě v reprezentacích 7s a U20," je přesvědčený autor mnoha verzí ragbyových soutěží Antonín Brabec.

„Všichni se určitě shodneme na tom, že chceme dostat v budoucnu české ragby zpátky do nejvyšší evropské kontinentální úrovně, ale musíme zvládnout nejdříve druhou nejvyšší úroveň Trophy, kde startují země s profesionálními nebo poloprofesionálními domácími soutěžemi. To je samozřejmě v kontextu základny, podmínek a prostředí nelehký úkol. Myslím, že tento krok nám pomůže zvýšit úroveň tuzemského  mužského ragby v nejbližších letech.
Velmi důležité je, ale to, abychom ještě více zvýšili a zlepšili práci s mládeží v klubových akademiích, regionálních centrech a reprezentacích. Také musíme intenzivně pracovat s trenéry na rozšiřování jejich znalostí a zkvalitnění tréninkového procesu. To nám zajistí do budoucna kvalitní hráče pro mužské klubové a reprezentační soutěže, zhodnotil kroky vedení ČSRU sportovní ředitel Antonín Brabec.

Hledali jsme nějaké příznivé ohlasy k navrhovaným soutěžím a zatím jsme našli spíše ty nesouhlasné. Ve Vyškovském deníku hned po zveřejnění  rozlosování navrhované soutěže, které určuje, že všechna utkání prvního kola 5. března se budou hrát na Markétě, kouč Vyškova Pavel Pala prohlásil, že je to chyba.

Ragbyová rarita, jihomoravské extraligové derby Vyškov – Brno se má hrát v Praze

 

EXTRALIGA

1. liga Morava

 

Návrh rozlosování 1. ligy oblasti Čechy má tři alternativy pro různý počet týmů. Rozlosování bude upřesněno po přihláškách týmů, pro které je stanoven termín 12. ledna 2022.

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora

Komentářů: 2

 1. Radomír Kloda

  Tento rozpis z pohledu reprezentace vypadá promyšleně, ale pořád narážíme na to, že se chtějí měřit naši prakticky ryzí amatéři s poloprofesionály a profesionály – no, uvidíme jak to pro nás dopadne.
  Na druhé straně je sice pěkné, že se chce, aby se 1. kolo extraligy hrálo na Markétě (5.3.2022). A co další dvě kola, to bude již terén OK. Navíc, kdo bude kompenzovat Vyškovu a Brnu cestu do Prahy a zpět? To je, jakoby se ve fotbale mělo hrát derby dvou pražských S hrát v Brně nebo Ostravě.

  • Karel Gaman

   Stanovisko sportovního ředitele Tondy Brabce:
   Pokud hřiště na Markétě nebude mít certifikát nebude na něm povoleno hrát jakákoliv soutěžní utkání.

   Pokud hřiště na Markétě bude mít certifikát a bude se na něm hrát celé první kolo je předpoklad hrazení nákladů týmů JIMI RC Vyškov, RC Dragon Brno a RC Přelouč ze strany ČSRU. Detaily nákladů by řešil výkonný ředitel ČSRU Pavel Myšák.

   Letošní model soutěže byl navržen tak, aby všech osm týmů hrálo tři utkání doma a tři utkání venku. Plus měl každý tým odehrát jedno utkání na neutrálním stadionu Markéta. Pouze v prvním kole hrají první čtyři týmy doma.

   „Výkop“ extraligy celým kolem na stadionu Markéta může být dobrým marketingovým produktem a diváckým tahákem pro celou ragbyovou veřejnost.

   Moravské „Derby“ na neutrálním hřišti bude určitě divácky zajímavým utkáním.

   Aktuálně probíhá reklamační řízení Centra Sportu Ministerstva vnitra s dodavatelskou firmou. O jeho výsledku Vás i ostatní extraligové kluby budu informovat v průběhu příštího týdne, tak aby 15. ledna mohl být vydán oficiální rozpis a rozlosování soutěže.