Ve finále extraligy se střetnou Říčany s Tatrou Smíchov.

22. května 2022 (03:30)

DomácíZpravodajství

Jen devět víkendů trvající extraliga zná finalisty a soupeře dalších zápasů, ve kterých se rozhodne o konečném umístění. Ve finále extraligy se střetnou Říčany s Tatrou Smíchov. Středočeši v semifinále o 1. až 4. místo porazili Pragu 53:5 a Tatra už ve čtvrtek Spartu 25:22.

Říčany porazily Pragu jasně osmi pětkami

Říčany jako vítězové  základní části hostili čtvrtý tým extraligy a historicky nejúspěšnější ligový klub Pragovku, ale už od čtvrté minuty, kdy poprvé skórovali, bylo jasné, na čí straně jsou ambice hrát finále. Domácí v prvním poločase postupně položili čtyři pětky a stejný počet ve druhém, ale nevyhráli s nulou, neboť útočník Pragovky Malý za stavu 38:0 také jednu pětku položil. Nejvíce se na úspěchu Říčan podílel Tristan Horak, který položil dvě pětky, proměnil jeden trestný a čtyři kopy po pětce a zajistil tak Říčanům celkem 21 bodů. Po dvou pětkách ještě pokládali kapitán týmu  Šedivý a útočník Hubáček, po jedné pětce položil Duffek a pravnuk zakladatele říčanského klubu Josefa Kohouta Kryštof.

Foto Petr Skála

Říčany - Praga Praha 53:5 (24:0)

 Pětky 8:1 *  Body: Horak 21, Formánek a Šedivý po 10, Kohout a Duffek po 5, Crafford 2 - Malý 5 * Rozhodoval: Bednařík * Diváků: 800.

Tatra vyhrála tak trochu se štěstím

Také v pražském derby  Sparty s Tatrou, které se hrálo už ve čtvrtek večer na Podvinném Mlýně, šlo o postup do finále extraligy. Návštěva přišla  na tuzemské ragby docela početná z obou táborů a tak po každé položené pětce zazněl z tribun výbuch radosti.

Už ve 3. minutě jásali fanoušci Sparty po trestném kopu Forsta, ale o 5 minut později se jedna z jihoafrických posil Tatry Njabulo probila do sparťanského brankoviště a hosté po následném úspěšném kopu dosáhli vedení 7:3 a ve 23. minutě Šampalík zaokrouhlil skóre na 10 bodů trestným kopem. V poslední minutě první půle však Sparta získala 7 bodů za trestnou pětku a srovnala na 10:10.

Foto: Martin Flousek, rugbyunion.cz

Po změně stran Tatra přidala 7 bodů a náskok držela do 52. minuty, kdy Sparta stáhla na 15:17. Tatrováci však přidali 3 body z trestného kopu na 20:15, ale v 58. minutě srovnal Diergaardt na 20:20 a Forst úspěšným kopem získal vedení pro domácí. Jenže v 79. minutě rozhodl Řanda pětkou, která byla uznána až po konzultaci hlavního a pomezního rozhodčího a Spartě už nezbyl žádný čas na odpověď.

Trenérovi domácích ragbistů Eduardovi Krütznerovi juniorovi se nelíbila zbytečně rozkouskovaná hra.
"To se pak těžko hraje nějaké pohledné ragby, když se během osmdesáti minut nejméně třicetkrát přerušila hra. Bohužel se nám nepodařilo využít našeho tlaku ve druhém poločase a položit více pětek," posteskl si Krützner junior.

Sparta Praha - Tatra Smíchov  22:25  (10:10)

Pětky 3:3 * Body: Schneider a Diergaardt po 5, trestná pětka, Forst 5 (1KP,1TK) – Šampalík 10 (2KP,2TK), Njabulo, Šimák a Řanda po 5 * Rozhodčí Čekal * Diváků 700

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora