V Říčanech se rozhoduje o mistru Česka

28. října 2021 (14:21)

DomácíZpravodajství

V Náhledu: Naposledy Říčany v modrobílých dresech vyhrály v šestém kole nad Pragou 26:38. Foto: Petr Skála

Do konce jednokolového ročníku 2021 ragbyové extraligy zbývá sehrát už jen poslední ze sedmi kol. Výkony jednotlivých týmů způsobily, že teprve poslední kolo určí o držitele mistrovského štítu za rok 2021. Rozhodne se v přímém souboji mezi celky Říčan a Vyškova, které se odehraje dnes od 13:30 hodin na říčanském stadionu Josefa Kohouta

Trenér Vyškova Pavel Pala je přesvědčený, že jeho svěřenci mohou v Říčanech vyhrát. Fanoušci vyškovského klubu nic nenechali náhodě a místo, aby sledovali utkání na internetu, vypraví z Vyškova do Říčan dokonce dva autobusy, které budou obsazený jednak  rodinnými  příslušníky, jednak vyškovskými fanoušky. Ostatně před lety, když se hrálo o ragbyový titul play off mezi stejnými soupeři ve Vyškově, přijely na jižní Moravu  dokonce čtyři autobusy s příznivci středočeských ragbistů a fandění z vyškovského  hlediště ragbyového stadionu bylo slyšet po celém městě. Trenér Říčan Miroslav Němeček uvítal, že extraligová zkrácená soutěž bude letos dramatická až do samého závěru a že pokud jeho tým neprohraje, tuší, že propuknou v Říčanech oslavy, na které Středočeši čekají už od roku 2012, kdy naposled získali mistrovský titul.

Říčany všechna letošní extraligová utkání vyhrály a mají nejlepší skóre jak v počtu získaných bodů, tak obdržených. Vyškov má bilanci zápasů zatíženou jednou porážkou od Sparty Praha a ztrácí na posledního soupeře z programu extraligy tři body.  
Protože jde o normální extraligové utkání, ve kterém vítěz získá čtyři body a pokud položí čtyři a více pětek, tak má k dobru ještě jeden bonusový bod,  může však nastat  i situace, při které by se i vítězný Vyškov nemusel stát mistrem.
Stalo by se tak, kdyby Říčany sice prohrály menším rozdílem než sedmi bodů, ale položily by čtyři a více pětek a tudíž by získaly do tabulky dva bonusové body. Celkově by jich Středočeši měli tedy 29 + 2 = 31 bodů. Vyškov by sice vyhrál, ale nepoložil by čtyři a více pětek, takže by měl jen 26 + 4 = 30 bodů. Pak by mistrem byly v posledním kole poražené Říčany. V případě shodného počtu bodů, což by nastalo, kdyby Vyškov položil čtyři a více pětek, byl by mistrem Vyškov, protože v těchto případech rozhoduje výsledek vzájemného nebo vzájemných utkání.

Umístění jednotlivých klubových týmů v posledním desetiletí v české mistrovské ragbyové soutěži

2012  1. Mountfield Říčany    2. RC Havířov    3. RC Slavia Praha
2013  1. RC Tatra Smíchov    2. RC Praga    3. RC Dragon Brno
2014  1. Praga Praha    2. RC Sparta Praha    3. RC Slavia Praha
2015  1. Praga Praha    2. JIMI RC Vyškov    3. RC Tatra Smíchov
2016  1. JIMI RC Vyškov    2. RC Tatra Smíchov    3. RC Praga Praha
2017  1. Sparta Praha    2. RC Tatra Smíchov    3. RC Praga Praha
2018  1. RC Tatra Smíchov    2. JIMI RC Vyškov    3. RC Sparta Praha
2019  1. Sparta Praha    2. RC Tatra Smíchov    3. RC Říčany

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora