Startují nejvyšší soutěže

26. srpna 2021 (22:46)

DomácíZpravodajství

Před rokem se po dvanácti letech ragbisté Přelouče vrátili do ligy v pražském utkání se Spartou, kterou nyní v prvním kole hostí v Přelouči (foto: Petr Skála)

Po dlouhé odmlce startují nejvyšší klubové soutěže. Nejvyšší soutěž mužů se po dvou a půl letech vrací k názvu extraliga a druhá liga přebírá název 1. liga. V extralize startují nejlepší české klubové týmy ve stejném složení jako v loňské anulované soutěži.

Vracíme se k názvu extraliga

"Odehraje se sedm kol a mistr republiky mužů v ragby XV za rok 2021 bude znám na konci října 2021. O vítězi rozhodne umístění v tabulce. Posledním vítězem byla v roce 2019 Sparta Praha, na druhém místě byla Tatra Smíchov a na třetím místě se umístil Mountfield Říčany. O titul sice hrálo i loni na podzim, ale sezóna v roce 2020 byla bohužel z důvodu pandemie Covid-19 anulována," přibližuje osud loňských soutěží sportovní ředitel České rugbyové unie Antoním Brabec.

"Přechodný jednokolový formát byl zvolen z důvodu navýšení počtu podzimních utkání reprezentace mužů a reprezentace do 20 let, která se účastní kvalifikace na listopadové mistrovství Evropy a má velkou šanci postoupit. Z důvodu dopadu pandemie Covid-19 na ragbyové kluby a jejich hráčské kádry nebude na podzim 2021 zařazen boj o sestup a postup, o ten by se mělo hrát až na konci května 2022 v případě, že zářijová valná hromada unie přijme návrh na změnu soutěží mužů od jara 2022," dodal Brabec.

Proč se soutěž vrací k zavedenému názvu Extraliga, vysvětlil ředitel ČSRU Pavel Myšák na webu unie: "Tento název je u nás používán v drtivé většině kolektivních sportů, jako jsou lední hokej, volejbal, házená, baseball, softball, hokejbal a tak jsme se k němu vrátili i v ragby."

1. liga samostatně v Čechách i na Moravě

Druhá nejvyšší úroveň v ragby XV se bude hrát na podzim regionálně ve dvou skupinách a následně se týmy z Čech a Moravy střetnou v play-off.
Čtyři moravské týmy odehrají tři utkání v základní části a tři utkání v nadstavbové části. České týmy, kterých bude v soutěži pět, odehrají čtyři utkání v základní části a tři utkání v nadstavbové části. Poslední tým v tabulce po základní části nadstavbu nehraje.

Do oblasti Čechy patří týmy: RK Petrovice, Rugby Šumava Nýrsko, RC České Budějovice, Společenství ARC Iuridica - Říčany B a Společenství Plzeň-Rakovník-Kralupy nad Vltavou

Moravskou oblast zastupují týmy: RC Brno Bystrc, RC Zlín, RC Havířov a Sokol Mariánské Hory

Rozlosování soutěží mužů je v pravém bočním sloupci titulní strany

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora