RET: Portugalci jdou za postupem

10. března 2019 (11:09)

SvětovéZpravodajství

Amsterdam (Petr Skála) - V osmém utkání z celkových patnácti ve druhé nejsilnější skupině evropského šampionátu v ragby se potkaly do této doby neporažené týmy Nizozemska a Portugalska. Utkání bylo zajímavé i pro české ragbisty, kteří se během 14 dnů utkají s oběma týmy a to tak, že 16. března 2019 Česko hostí v Praze Nizozemsko a 23. března 2019 zase hostí Portugalci český tým doma v Lisabonu.  Češi dosud všechny předchozí zápasy  prohráli: s Polskem 22:41, s Litvou 10:30 a se Švýcarskem 5:17. (V náhledu ilustrační snímek)

Nizozemsko – Portugalsko 5:18 (0:6)

Portugalci nic nenechali náhodě a do Amsterdamu přicestovali v nejsilnější sestavě, protože se vědělo, že výsledek utkání neporažených týmů s největší pravděpodobnosti rozhodne i o celkovém vítězovi druhé divize. Vítězný tým  totiž bude mít možnost postoupit výš, pokud ovšem  uspěje v baráži s nejhorším týmem nejsilnější evropské skupiny, kterou hrají týmy  Gruzie, Rumunsko, Rusko, Španělsko, Belgie a Německo.  

Zápas byl dlouho vyrovnaný. Hosté až do 66. minuty i přes zjevnou převahu vedli jen po dvou trestných kopech pouze 6:0. Pak se však rozehrála akce, do které se zapojil celý portugalský útok a borci z Pyrenejského poloostrova vedli  11:0 a o pár minut později zásluhou  pohotové  mlýnové spojky, která prokličkovala mezi rojníky soupeře do brankoviště,  již 18:0. Nizozemci už jen v nastaveném čase snížili pětkou na 5:18.

Co vyplývá ze zápasu pro české ragbisty?

"Oba týmy měly dobře organizovanou obranu, ale Portugalcům jako ostatně už v předešlém utkání s Polskem patřila poslední čtvrthodina zápasu, kdy opět položili  unavenému soupeři pětky. Čeští ragbisté to s Nizozemskem ani s ještě silnějším Portugalskem nebudou mít   vůbec snadné, neboť na rozdíl od soupeřů, v Česku se ještě nehrála žádná jarní ligová utkání, reprezentanti absolvovali jen přípravná utkání v klubech nebo  na víkendových srazech. Přál bych si, aby se Česku  podařilo získat konečně nějaké body do tabulky, kterou uzavírají,  ale tuším, že to pro ně bude hodně vysoký cíl," uvedl po utkání Nizozemsko - Portugalsko legendární český ragbista a komisař evropské ragbyové unie Eduard Krützner.

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora