Dukla čtrnáctá v Dubaji

9. prosince 2019 (20:08)

SvětovéZpravodajství

Světová série má 10 kol a byla zahájena v říjnu turnajem žen v americkém Glendale a tento víkend pokračovala v Dubaji, kde odehráli své první kolo muži. Třetí kolo žen a druhé kolo mužské soutěže se odehraje v následujícím týdnu v jihoafrickém Cape Townu.

V Glendale získaly první místo ženy USA, finále v Dubaji vyhrály novozélandské Black Ferns. Ve finále mužského turnaje zvítězila Jižní Afrika, když si poradila s Novým Zélandem 15:0. V boji o třetí místo porazila Anglie, překvapení turnaje, Samou 19:14. Dalším překvapením je umístění loňského vítěze Fidži až na 9. místě.

Konečné pořadí: 1. Jižní Afrika, 2. Nový Zéland, 3. Anglie, 4. Samoa, 5. Austrálie, 6. Francie, 7. Argentina, 8. USA, 9. Fidži, 10. Kanada, 11. Španělsko, 12. Irsko, 13. Keňa, 14. Skotsko, 15. Wales a poslední 16. Japonsko.

Soutěž žen: Ve finále zvítězil Nový Zéland nad Kanadou 17:14 a třetí místo získaly hráčky USA vítězstvím nad Austrálii 24:17.

Dukla čtrnáctá, ale ve vedlejší soutěži

A nyní k tomu, jak se do Dubaje dostala Dukla. V rámci slavného turnaje Emirates Airline Dubai Rugby Sevens je pořádána celá řada přidružených turnajů mužů, žen a mládeže. Do turnaje International Invitation Men se přihlásila také naše ASC Dukla. Bohužel opět se prokázalo, že tato velmi náročná disciplína i přes dobré podmínky, které čeští vybraní hráči mají díky podpoře Dukly, zatím nepřináší pozitivní výsledky. Český výběr skončil na 14. místě, když nevyhrál ani jedno utkání. Prohrál ve skupině C s německým rozvojovým týmem 5:24, s anglickým týmem Apache z Tavistoku 12:22, francouzským týmem Froggies Midi Olympic Club 5:7 a ve finále o 13. místo s rozvojovým týmem Irska 10:21.

Eduard Krützner senior komentuje umístění Dukly

"Zvolený systém Dukla, který by měl sloužit ke zkvalitnění úrovně českého sedmičkového ragby, tak zatím rozhodně nepřináší kladné výsledky, které se od něj očekávaly s ohledem na neslavné výsledky Dukly na mezinárodním poli v letošním roce i v posledním turnaji v Montpellier. Příčin je několik, zejména proto, že dosud nebyl vyřešen problém členství klubu v české  unii, druhým stejně vážným je skutečnost, že za Duklu hrají pouze hráči z Prahy, po případě hráči ze zahraničí, což ještě zvyšuje finanční náklady. Je přece evidentní, že i v jiných klubech máme hráče, kteří jsou schopni úspěšně hrát sedmičkové ragby, ale tento systém jim to neumožňuje. Navíc není řešena skutečnost, že nominace hráčů se vůbec nekonzultuje s jejími mateřskými kluby a s tím souvisí také otázka, jak je řešeno pojištění hráčů. Pokud jsem sledoval hru mužstev, které startují na World Rugby - Sevens Series, tak musím konstatovat, že se nám výkonnost těchto mužstev, neustále značně vzdaluje,“ uzavřel svůj komentář Eduard Krützner senior.

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora