Karel Gaman v Síni slávy ČSRU

23. ledna 2023 (23:18)

DomácíSpolečenské akce a události

V náhledu: Uvedení spoluzakladatele havířovského ragby Karla Gamana do Síně slávy českého ragby. Foto: Petr Skála (Ceskeragby.cz)

Praha 22. ledna 2023 (foto Petr Skála,  Ceskeragby.cz) – Síně slávy po vzoru té první baseballové, založené v USA v roce 1936 a hokejové v Kanadě (1943), následovaly jiné sporty převážně až po roce 2000. Světové ragby ustavilo Hall of Fame v roce 2006 a pozadu nezůstala ani Česká ragbyová unie, zřídila Síň slávy v roce 2016, aby ocenila své nejlepší sportovce reprezentanty a další osobnosti.

Jiří Skall starší (s plaketou) s bývalými vynikajícími reprezentanty již dříve uvedenými do Síně slávy Jaromírem Kourkem (2018), Eduardem Krütznerem (2016) a Václavem Horáčkem (2018)

V sobotu 21. ledna byly v Tyršově domě v rámci slavnostního vyhlášení výsledků ankety o Ragbistu a Ragbistku roku 2022, uvedeny do české ragbyové Síně slávy také osobnosti, které se zasloužily o rozvoj československého a českého ragby. K osmi osobnostem oceněným v předchozích letech, letos přibyly čtyři další, mezi nimi i spoluzakladatel havířovského ragby Karel Gaman.

Karel měl při vyhlášení skvělou společnost, jednak muže, který je obecně pokládán za zakladatele československého ragby Ondřeje Sekoru, který byl ovšem do Síně uveden in memoriam, a dva bývalé vynikající hráče a reprezentanty Karla Berku, kdysi hráče Vyškova – rovněž in memoriam – a Jiřího Skalla staršího ze Sparty. Karel sám se uvedení osobně nezúčastnil kvůli těžké nemoci jeho ženy, kterou nemůže na delší dobu opustit, ale ocenění má obdržet při jiné příležitosti.

Průvodní slovo k uvedení Karla Gamana do Síně slávy měl Eduard Krützner zvaný Medák

O důvodech, proč byl uveden do Síně slávy, se na webu domovského klubu Karla Gamana není třeba rozepisovat, na webu ČSRU je rozhovor, jehož součástí je jeho krédo: „Považoval jsem za samozřejmé, že budu pracovat pro ragby a další lidi, abych jim umožnil podobné zážitky s hrou a ragbyovým prostředím, jaké jsem zažil sám," a to naplňuje již 56 let.

Rozhovor sKarlem Gamanem na webu ČSRU zde

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora

Komentářů: 1

  1. Radomír Kloda

    Karel si toto ocenění velmi, velmi zaslouží, vždyť pro ragby, a nejen v Havířově, toho opravdu udělal mnoho. Kdyby každý z nás pro ragby udělal pouze dvacetinu toho, co udělal on, tak ragby u nás (nejen v Havířově) vzkvétá.