Američané objevili české ragby

6. září 2018 (00:40)

DomácíZpravodajství

Tým USA South byl ustaven z hráčů klubů jihovýchodní části Spojených států v roce 1976 a od roku 2013 se zúčastňuje Rugby Americas North Championship, mistrovství, kterého se kromě USA South a Mexika zúčastňují země Karibiku. Mistrovství vyhráli poprvé v roce 2013, v loňském roce podruhé a letos titul obhájili. Zájezd USAS do střední Evropy je tedy spíše výjimečný a po zápasech  v  Budapešti, kde porazili 25. srpna ve svém prvním vystoupení na evropském kontinentu Maďarsko 35:12, a ve Vídni, kde poslední srpnovou středu Rakousko prohrálo s Američany 0:51, si zaoceánští ragbisté nechali nejsilnějšího soupeře nakonec.

Česko  v současné době hraje ve druhé divizi evropského šampionátu a čeští reprezentanti jsou v plné přípravě na zápasy nového ročníku, první utkání čeká naši reprezentaci už 29. září, kdy nastoupí pravděpodobně ve Zlíně proti Polsku.

"Američané se sami ozvali, že se chystají do střední Evropy a že by zde u nás sehráli nějaký zápas, zda jim nepomůžeme najít nějakého soupeře. A to se hodilo realizačnímu týmu odehrát s nimi na závěr krátkého soustředění přátelské utkání," vysvětlil Martin Charvát z České rugbyové unie fakt, že čeští ragbisté neobjevili Ameriku, ale spíše Američané objevili v Říčanech české ragby.

Česko - USA South 24:10  (11:0)

Body: Pantůček 14, Cimprich a Berounský po 5 - Gouda a Baistrocchi po 5 * Pětky: 2:1 * Rozhodovali: Tůma, Heřman, Haitman * Diváků: 600

Naši to neměli snadné

Říčany 1.9.2018 (foto autor) - Utkání začali oba soupeři velmi opatrně. Američané pečlivě skládali a domácí hráči se jen s obtížemi dostávali před brankoviště soupeře. Po dvou trestných kopech Jiřího Pantůčka Češi vedli 6:0 a k výraznějšímu  odskoku se dostali těsně před půlí pětkou položenou říčanským útočníkem Martinem Cimprichem.

Na začátku  druhého poločasu přidali domácí borci další pětku, ale pak se hra rozvrstvila do drobných akcí uprostřed hřiště.  Ke konci  se podařilo prolomit českou obranu  i Američanům, kteří nejdříve proměnili trestný kop a pět minut před koncem položili i jedinou pětku. Posledním hráčem, který bodoval, byl však Čech Jiří Pantůček, který svým čtvrtým trestným  kopem  uzavřel skóre na 24:10.

Česko - USA South

Česko - USA South

Zveřejnil(a) Česká rugbyová unie dne Sobota 1. září 2018

"Byl to náročný týden. Po přípravném ostrém utkání s Tatrou uprostřed týdne, jsme se střetli s týmem, o kterém nikdo nevěděl, jaké hraje ragby," poznamenal neúspěšnější český hráč zápasu Jiří Pantůček.

O Autorovi

Petr Skála

Novinář a ragbyový publicista, editor webových stránek České ragby. Publikuje na portálu Sportovnílisty.cz. Autor 4 ročenek České rugbyové unie a 4 ročenek RC Praga Praha.

Další články autora