Zlínská Valaška mladších žáků

25. května 2023 (00:19)

KlubovéZpravodajství

Zlín 20. května 2023 (foto autor a fcb RC Zlín) – Na čtvrtý moravský turnaj mladších žáků jsme přivezli dodávkami kompletní dvě družstva kategorií U8 a U10 a několik hráčů kategorie U12, kteří pro velkou marodku v našem týmu doplnili družstvo Zlína. Počasí nám tentokrát přálo. Kromě nemocných hráčů družstva U12 nám opět chybělo několik hráčů jak z kategorie U8, tak i kategorie U10, a tentokrát to na hře obou týmů bylo znát.

V kategorii U8 se sešlo tentokrát 10 družstev a tyto týmy byly rozděleny do dvou skupin. Organizátor turnaje Zlín zvolil tentokrát systém uplatňovaný v Čechách – méně utkání s delším časem hry. V obou skupinách byl čas hry 1 x 10 minut, utkání hrálo vždy 5 hráčů proti 5 hráčům a každé družstvo odehrálo 3 utkání.

Ve skupině Major (zkušenější hráči) hrály 4 týmy, takže zde hrálo každé družstvo s každým. Vítězem této skupiny byla Bystrc Orange před Olomoucí a Dragonem Brno. Do skupiny Basic (méně zkušenější hráči) se nahlásilo 6 týmů a pořadatelem byli pro každé družstvo zvoleni 3 soupeři. Havířovu byli přiřknuti silní soupeři. V prvním utkání naše nestačilo družstvo na domácí Zlín a podlehlo mu v poměru 1:5, ve druhém utkání prohrála naše Uosmička se Sokolem  Mariánské Hory 4:10 a v posledním utkání (náhrada za utkání s Vyškovem, který odjel fandit extraligovému týmu mužů v utkání o 3. místo) prohrál náš tým s Ragbyovou Akademií Brno v poměru 3:5. Výsledek tohoto utkání stanovil pomyslné konečné pořadí v této skupině. Na prvním místě skončil ostravský Sokol, na druhém místě (horší skóre) pak domácí Zlín, na třetím místě RA Brno a pak družstvo RC Havířov před Vyškovem a Bystrcí White.

Výsledky mohly být lepší, kdyby týmu nechyběly dvě opory a samozřejmě kdyby tým U8 lépe zvládal techniku míče, obranu jednotlivce a dodržoval taktické postavení jak při útočení tak i v obranné fázi. Hra většiny hráčů je hodně statická a nerozhodná a převážně přenechávají iniciativu soupeři.

Jak je vidět na obou fotkách, tak naše U8 získávala míč k útočení spíše sporadicky a více bránila, než útočila. Družstvo koučoval Ondra

U8 a U10 před zázemím ze Svijan: horní řada zleva Nela, Gabča, Patrik, Kryštof, Jakub a Vašek, dolní řada zleva Míša, Šimon, Thory, Teo, David, max a Samuel. (ještě před focením odjeli Mateo a Kačka). Trenéři – Petr, Radek a Ondra. Paní Dana je jednou z těch rodičů, kteří přijeli podpořit naše týmy do Zlína a pomoci trenérům se zázemím pro hráče.

Také v kategorii U10 byl zvolen systém „méně utkání s delšími časy hry“. V této kategorii bylo přihlášeno 10 družstev, po pěti do kategorie Basic i Major. Družstvo Havířova se systematicky hlásí do skupiny zkušenějších týmů, aby hrálo utkání se silnými soupeři. V naší skupině byly ještě družstva Zlína, Vyškova Red, Sokola Mariánské Hory a Bystrce Orange. Po domluvě s ostatními trenéry jsme zvolili variantu hrát utkání systémem každý s každým s hrací dobou 2 x 5 minut. Hrací doba byla nakonec stejná, jako bychom odehráli pouze dvě utkání s dobou hry 2 x 10 minut.

V prvním utkání naše družstvo udolalo ostravský Sokol 4:3, následně naše družstvo prohrálo s Bystrcí Orange po bezradném výkonu v poměru 0:10. Ve třetím utkání prohrál Havířov s Vyškovem (vítěz tohoto turnaje) v poměru 1:8 a v posledním utkání prohrál Havířov s domácím Zlínem i přes snahu 3:5, kdy o výsledku rozhodly individuální chyby, málo kolektivní hra s podporou hráče s míčem.

Na turnaji se jasně ukázalo, že hráči bez Viky, která je hybnou silou družstva, je družstvo poloviční. Naši skupinu vyhrál Vyškov před Bystrcí a Zlínem. Naše družstvo skončilo na 4. místě před Sokoly z Ostravy.

Společná fotka družstev U10 skupiny Major po ukončení turnaje

V kategorii U12 bylo přihlášeno 8 družstev. Ve skupině Basic hrála 3 družstva systémem každý s každým a s hrací dobou 2 x 13 minut. Vítězem se stala Olomouc před Dragonem a týmem „Slovensko“ (hráči Žiliny a Piešťan).

Do skupiny Major bylo přihlášeno 5 družstev, která také odehrála ve skupině 2 utkání s hrací dobou 2 x 13 minut. Naši hráči nastupovali za domácí Zlín, který odehrál dvě utkání. V prvním utkání Zlín prohrál nejtěsnějším rozdílem s Vyškovem 1:2 a ve druhém utkání prohrál s Ragbyovou Akademií Brno v poměru 3:5. Družstvo Zlína sice prohrálo obě utkání, ale hra byla vyrovnaná a zvítězily týmy, které herně mírně převyšovaly domácí Zlín. Tento herní systém se ani nemůže nazývat herním systémem pro turnaje, neboť chybí konfrontace týmů s více týmy téže výkonnostní skupiny.

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora