V Ostravě jsme sbírali zkušenosti

14. září 2023 (03:23)

KlubovéZpravodajství

Mariánské Hory 9. září 2023 – První podzimní turnaj moravské turnajové série mladších žáků uspořádali Sokoli z Mariánských Hor pro kategorie U8, U10 a U12. Turnaje se nezúčastnily týmy Dragonu Brno, Olomouce a Zlína. Za Havířov nastupovalo do utkání celkem 25 chlapců a 4 dívky.

Po prázdninách se nám družstva U8, U10 i U12 úplně proměnila. V družstvu U8 zůstali oproti jaru jen 3 hráči, ostatní jsou nováčci. Do Ostravy jsme přijeli se sedmi hráči této kategorie. Obdobná situace je u družstva U10, zůstali rovněž tři hráči – jeden na turnaj nedorazil – pět hráčů přešlo z U8 a další tři jsou nováčci bez zkušeností ze hry. K dispozici jsme měli 10 hráčů, což je základ k postupnému zlepšování výkonnosti družstva U10. No a co se týče U12, tak je to stejné, protože jen tři hráči v loňské sezóně hráli za U12 a ostatní přešli z kategorie U10.

Na náš tým U8 zůstalo poslední místo

Do ostravského turnaje se přihlásila pouze čtyři družstva kategorie U8, a to Bystrc A, Bystrc B, Havířov a Ragbyová akademie Brno (RA Brno). Hrálo se systémem každý s každým 1 krát 8 minut s 5 hráči na hřišti. Naše družstvo nejprve prohrálo s Bystrcí B 4:5, pak nestačilo na družstvo Bystrce A a prohrálo 1:6 a v posledním utkání prohrálo s RA Brno 4:5. Vítězem kategorie U8 se stalo družstvo Bystrce A před Bystrcí B, na 3. místo obsadilo družstvo RA Brno a na náš tým zůstalo místo poslední.

Tým U8 proti áčku Bystrce hlavně bránil svoje brankoviště

Foto po utkání s RA Brno - hráči naší U8 zleva: Maty, Eliáš, Max, Matěj, Jonatán, Míša a Theo (za týmem je trenér RA Brno). Družstvo koučovali Ondra a Natka

Desetiletým schází lídr

V kategorii U10 hrálo sedm družstev, a to 3 družstva Bystrce, Havířov, RA Brno, Vyškov a domácí Sokoli. Také tato kategorie hrála systémem každý s každým. Délka utkání byla stanovena na podivných 4 a půl minuty s počtem 6 hráčů ve hře.

Naše družstvo nejprve vysoko prohrálo s Vyškovem 0:9, pak s Bystrcí Orange 2:11, nestačilo ani na družstvo Bystrc Black a prohrálo 0:7. Také na domácí Sokoly nestačilo, prohrálo s nimi vysoko 0:10, jen s Bystrcí White „urvalo“ remízu 4:4 a v posledním utkání prohrálo s Akademií Brno 2:6.

Je nutno podotknout, že trenér Radek dal příležitost všem, aby si i nováčci „osahali“ pro ně úplně nový sport. Velikou slabinou družstva bylo hlavně skládání, postavení hráčů především v obraně a míčová technika.

V kategorii U10 zvítězilo družstvo Bystrce Black, před Bystrcí Orange a Vyškovem. Naše družstvo skončilo až sedmé. Ukázalo se, že družstvo musí nejprve získat zkušenosti z utkání a že se musí z řad hráčů vychovat lídr nebo dva, kteří dokážou tým táhnout k lepším výsledkům.

Vojta proti bystrckému týmu Orange přesprintoval skoro celé hřiště a utekl všem                                    ⇐ Družstvo U10 v útoku proti RA Brno

U10 zleva: Anto, Patrik, Mateo, Nela, Jáchym, Maruška, Andrej, Vojta, Tobík a Vojta. Koučoval Radek.

S U12 jsme si to museli vyříkat!

Dvanáct hráčů nás reprezentovalo v kategorii U12. V roji hráli Jarda, Gabča a Alex, na mlýnové spojce se střídali Thori a Šíša, útokovou spojku hrál střídavě Kryštof a Mates, na tříčtvrtkách hráli Viky, Sebík a na křídlech Adrian a Jonáš s Emou.

6 účastníků turnaje U12 nebylo rozděleno do kategorií Basic a Major, jak bylo zvykem na jaře a tak hráli všichni účastníci v jedné skupině systémem každý s každým. Původně to mělo být 2x5 minut, což nakonec po jednom odehraném zápase bylo nepochopitelně změněno na 1x10 minut. Což nebylo vzhledem k horkému počasí příliš šťastné řešení. Turnaje se kromě našeho zúčastnily týmy RC Bystrc, RC Vyškov, Ragbyová Akademie Brno, pořádající Sokol Mariánské Hory a jako šestý byl tým Barbarians složený z hráčů Bystrce, Zlína a Vyškova.

První zápas jsme odehráli s RA Brno. Jednalo se v podstatě o vyrovnaný zápas, který však v náš neprospěch rozhodly jednak individuální chyby v obraně, jednak nedůslednost při dokončování útočných akcí. Proto zápas skončil 1:5 v náš neprospěch. Tento nepovedený zápas se pak projevil i ve druhém utkání se Sokolem Mariánské Hory. Oproti vyrovnanému zápasu se stejným soupeřem před týdnem v Žilině, tentokrát soupeř naprosto dominoval a zvítězil 7:0, když jsme to soupeři značně ulehčili. Jediným hráčem, který podal kvalitní výkon, byla Viky, ostatní jako by vůbec neměli chuť hrát a podle toho vypadal jak výkon, tak i výsledek.

Po tomto zápase jsme si s hráči dost věcí vyříkali a ve třetím zápase s Barbarians přišlo zlepšení. Hráči zkvalitnili hlavně podporu v útočné fázi a hráli výrazně kolektivněji a výsledkem bylo sice těsné, ale přesto vítězství 4:3. Povzbuzeni výhrou šli hráči velmi odhodlaně do zápasu s týmem Vyškova, z kterého měli v minulé sezoně poměrně velký komplex. Dnes to však rozhodně nebylo znát a družstvo odehrálo s Vyškovem nejlepší utkání turnaje, kdy celý zápas byl plný nasazení, odhodlání a bojovnosti. Nakonec jen kvůli nedisciplinovanosti při jedné situaci tým Vyškovu podlehl těsně 2:3 a přes porážku trenéři hráče velmi pochválili.

Dvakrát havířovská U12 proti Vyškovu – Nahoře Thori přihrává útočníkům po mlýnu a vpravo následný pokus Viky o průnik  obranou soupeře

V posledním zápase jsme se střetli s RC Bystrc Brno, který celý turnaj vyhrál. Kvalita soupeře se bohužel projevila i v zápase s námi. Přes velkou snahu našich hráčů jsme podlehli 0:7

Družstvo U12 zleva: Viky, Gabča, Adrián, Alex, Kryštof, Sebík, Matěj, Jarda, Ema a Jonáš, v popředí Thori. Družstvo koučovali Petr a Klára.

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora