Setina, soustředění mládeže

19. srpna 2023 (18:12)

KlubovéZpravodajství

Od svého založení v  roce 2008 Nadace OKD náš klub podporuje. Podpořila nás finančními příspěvky na ochranné vesty pro mladší žáky, cvičení mateřských škol a několikrát i soustředění mládeže.

Pustá Polom – Setina 6.-11. 8. 2023 – Po budíčku, rozcvičce a činnostech zaměřených na běhání – hrálo se na „rybáře a rybičky,“ přidaly se honičky apod., a snídani, která byla jak obvykle vydatná, a úklidu pokojů jsme vyrazili na dopolední trénink.

Přihrávkový drill

Trénink začal jako obvykle společnou rozcvičkou a procvičení běhu a pak atletickou abecedou, kterou vedla Ivana. Po rozcvičce jsme hráče rozdělili podle věku na mladší a starší skupinu, které se po celý trénink věnovaly rozdílným cvičením.

Pro věkovou skupinu 1 a 2 jsme měli v rámci nácviku cvičení přihrávek připraveny „přihrávky ve čtverci“, kterou však ti malí a méně zkušení nezvládali, tak jsme rychle přešli na nácvik přihrávek, kdy každý běžec ze čtveřice měl svůj vyznačený koridor, a přihrávkami v běhu měla čtveřice dopravit míč k metě na konci dráhy, zatímco jejich soupeř sprintoval k metě rovnoběžně se základní čárou koridorů, ale delší dráhou, a snažil se, aby byl u mety dřív, než družstvo své přihrávky dokončí a položí míč do cílového prostoru. Všichni běžci byli motivování hrozbou pěti kliků při prohře, což se u běžců v koridorech často stávalo, když jim míč vypadl, byli pomalí a kazili přihrávky a položili míč k metě později než sólo běžec. Po běhu tam a zpět si všichni ve své skupince změnili pozici. Všichni se tak vystřídali v příjmu míče a přihrávkách vpravo.

Věková skupina 3 a 4 nacvičovala koordinaci přihrávek ve čtveřici s nárazem do narážedla, vytvořením rucku a podporou hráče s míčem. Čtveřice se pak vracela se na výchozí pozici a hráči se posouvali o jedno místo, aby na každého vyšlo založení rucku i podpora spoluhráče s míčem.

Po svačince obě věkové skupiny pokračovaly v předchozím cvičení. Ti mladší pokračovali v nácviku stejného cvičení s tím, že nyní čtveřice hráčů přihrávala vlevo. Ti starší zase doplnili předchozí cvičení tak, že první hráč dal hlasitý signál pro své družstvo, které se rychle posunulo vlevo nebo vpravo obránci co nejrychleji zaujali postavení proti útočícím, kteří se snažili obranu překonat. Obránci se snažili po složení útočníka míč získat a založit protiútok.

Na konci tréninku byla vyhlášena silová soutěž družstev v přetahování lanem na dvě vítězství. Družstvu mohli tentokrát pomoci i jejich kapitáni.

Úplně nakonec vyzvalo družstvo trenérů ve složení Natka, Petr a Radek ostatní družstva bez kapitánů k přetahování lanem mimo soutěž. Trenéři sice porazili Snakes i Avatary, ale nestačili na Modré kohouty.

Odpoledne byla bojovka

Po obědě měli odpolední klid jen pro účastníky soustředění, trenéři připravovali bojovku. Připravili v areálu střediska sedm stanovišť se střelbou ze vzduchovky na terče ze vzdálenosti 5 metrů s pěti pokusy, Cortex, stavbu ragbyového háčka z určitého počtu kostek DUPLA, Pexeso s dvanácti dvojicemi obrázků, PPP Š + G, což byl plný pytel problémů Šíšy a Gabči – hráči museli uhodnout jen podle hmatu 12 předmětů ukrytých v plátěném pytlíku, a nakonec hod čtyřmi podkovami na železnou tyč vzdálenou 3 metry. I když jsme začali kolem půl třetí, u některých stanovišť se tvořily fronty. Časově nejnáročnější byla stanoviště PEXESO a hlavně pak PPP Š + G. Tato soutěž byla hodnocena jak pro soutěž družstev, tak i pro soutěž jednotlivců.

Protože se plnění bojovky dost protáhlo a na chvíli začalo drobně pršet, trenéři pro všechny vytáhli „z rukávu“ vědomostní soutěž o ragby. Tato soutěž také byla hodnocena jak pro soutěž družstev, tak i pro jednotlivce.

Po večeři trenéři oznámili všem, že nazítří večer proběhne diskotéka a ještě předtím proběhne soutěž SETINA MÁ TALENT – 2023, kdy si má každý jako jednotlivec nebo v menší skupince připravit písničku, scénku, tanec, básničku apod. Samozřejmě se soutěže zúčastní i trenéři.

Večer se týmy připravovaly na soutěž Setina má talent

Pak proběhlo hodnocení dne včetně vyhodnocení soutěží družstev i jednotlivců. V soutěži družstev vyhráli Avataři, když byli první v přetahování lanem a bojovce a třetí ve znalostech o ragby V posledním klání večera Avataři získali navíc ještě bonusový bod. Závěrečný pokřik Avatarů, vítězů dne zazněl sálem, druzí skončili Modří kohouti a třetí jen těsně družstvo Snakes.

Do večerky měli hráči volno a všichni si připravovali vystoupení pro soutěž Setina má talent – 2023.

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora