Ve Vyškově se mladším žákům nevedlo

12. června 2023 (16:13)

KlubovéZpravodajství

Vyškov 10. června 2023 – Po týdnu, kdy se ve Vyškově konal Přebor ČR mladších žáků kategorie U10, jsme se zase do Vyškova vrátili k dalšímu turnaji moravské turnajové série mladších žáků. Sobotním šestý jarní turnaj se odehrál na hlavním hřišti RC Jimi Vyškov a přilehlé tréninkové ploše, na které bylo vytyčeno hřiště pro kategorii U8. Pro kategorii U10, pro kterou se přihlásilo rekordních 12 družstev, byla vytyčena 2 hřiště, aby všechny tři kategorie U8, U10 a U12 odehrály turnaj do 14. hodiny.

U8: Nikdo nebyl schopen družstvo rozhýbat k lepšímu výkonu

Ve Vyškově jsme měli zastoupení ve všech třech kategoriích, v kategorii U12 naši hráči hráli ve společenství, do U10 a U8 jsme postavili samostatné týmy.

Devět družstev přihlášených do kategorie U8 bylo rozděleno do výkonnostních skupin. Ve skupině Basic – méně zkušení hráči – hrála 4 družstva a ve skupině Major pak hrálo 5 družstev.

Naše družstvo postrádalo čtyři hráče, dva ze základní sestavy, které jsme však operativně doplnili nováčky, takže nakonec k turnaji odcestovalo 8 hráčů.

Ve skupině Basic se hrálo systémem každý s každým a čas hry byl 1 x 7 minut, ke hře nastupuje vždy 5 hráčů. Při absenci hlavně Vaška jsme zjistili, že nikdo z družstva, ani zkušenější Vojta, není schopen družstvo „rozhýbat“ k lepšímu výkonu. Proto také podle toho hra, bohužel, vypadala. V prvním utkání naše družstvo prohrálo s Olomoucí 1:6, následně pak s Dragonem 2:6 a vyhráli v posledním utkání nad rezervou Bystrce 10:5.

V našem družstvu U8 hráli Andrej, Vojta, Kačka, Mateo, Nela, Maruška, Jáchym a Jonatán. Jáchym a Jonatán přitom absolvovali před turnajem pouze jeden trénink, takže o hře neměli valného ponětí.

Celá výprava před naší „základnou ze Svijan“. Vpředu hráči U8 zleva: Andrej, Nela, Vojta, Maruška, Jáchym a Jonatán, dříve odjela Kačka s Mateem, zadní řada U10 a U12 zleva: David, Šimon, Sebík, Jonáš, Vojta, Jarda, Sdrián (obaU12), Gábina, Matěj (U12) a Ema. Vzadu trenéři zleva: Ondra, Natálie a Petr.

Družstvo U10 hraje při absenci Kryštofa a Viky chaoticky a špatně brání

Do kategorie U10 se přihlásilo rekordních 12 družstev a také tato kategorie byla rozdělena do dvou výkonnostních skupin po šesti týmech. Naše družstvo trenéři tentokrát přihlásili do kategorie Basic, protože i tomuto družstva chybělo hned pět hráčů, z toho dvě opory. I přes doplnění družstva dvěma nováčky, jsme měli k dispozici pouze dva hráče na střídání.

Ve skupině Basic se hrálo systémem každý s každým a čas hry byl 1 x 10 minut, ke hře nastupuje vždy 6 hráčů.

V prvním utkání naše družstvo prohrálo s rezervou Bystrce po nevýrazném výkonu 2:4, v dalším utkání porazilo družstvo Dragonu Brno 6:3, když se hra prakticky nezlepšila, ale kde se v dobrém světle ukázal nováček Jonáš.

Družstvo Havířova se snaží zastavit útok Dragonu Brno, vpředu Vojta, ostatní za ním až 2 až 3 metry!!!

Ve třetím utkání náš tým s „odřenýma ušima“ zvítězil nad třetím týmem Vyškova 6:5, aby následně prohrál vysoko se Sokolem Mariánské Hory 2:7. V posledním utkání náš tým porazil vysoko Ragbyovou Akademií Brno 6:0.

Vítězem skupiny Basic se stalo družstvo Sokola před Bystrcí Black a Havířovem. Za družstvo Havířova nastupovali Sebík, Gabča, Jakub, Šimon, David, Vojta, Ema a Jonáš (poslední dva absolvovali před turnajem pouze tři respektive jeden trénink).

Družstvo při absenci Kryštofa a Viky hraje chaoticky, špatně brání, bez dravosti se snahou získávat míč a s malou podporou hráčů s míčem. Nejzkušenější hráč Sebík neumí vzít na sebe roli lídra, který požene tým dopředu. Je to bohužel i obrázek jeho celkového přístupu k nácvikům na tréninku, ale je to patrné i na některých dalších hráčích. Laxní přístup k tréninku se odráží na hře, nemůže se obrátit v dobré výkony a zdravou agresivitu, které by vedly k lepší hře i výsledkům.

Sebík rozbíhá útok proti Bystrci

Pro trenéry je to výstraha, že hra týmu stojí a padá na dvou hráčích. Vždyť na přeboru ČR před týdnem skončilo naše družstvo na 9. místě, o tři příčky výše než jak bylo nasazeno do tohoto turnaje, i zde družstvo mohlo pomýšlet na lepší umístění, kdyby všichni hráči odevzdali na turnaji svoje maximum. Když o týden později po přeboru republiky skončí naše družstvo na moravském turnaji až na 9. místě, je to prostě propadák.

V kategorii U12 bylo přihlášeno 7 družstev, která hrála pouze v jedné skupině. Všechna družstva odehrála pouze 5 utkání s hrací dobou 1 krát 10 minut. Naši 3 hráči (absence dvou hráčů) doplnili družstvo Zlína, které dvě utkání vyhrálo a dvě utkání prohrálo. Za Zlín nastupovali Jarda, Adrián a Matěj.

Pro všechny hráče zúčastněných družstev byly po turnaji připraveny sladké odměny.

Pro hráče všech zúčastněných družstev byly po turnaji připraveny sladké odměny

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora