Ukončení sezóny a přestup hráčů do vyšší kategorie

6. července 2022 (13:47)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Dříve to býval obřadní meč, jehož poklepáním na rameno se slavnostně pasovali nejmladší hráči na hráče kategorie vyšší, dnes ho zastoupil ceremoniální kyj. Předseda klubu Radomír Kloda na snímku Patrika Kovácse povyšuje jednoho z mladších žáků.

Havířov 1. července 2022 – Vedení RC Havířov připravilo slavnostní ukončení sezóny 2021/2022 spojené s pasováním mladších žáků, kteří přecházejí do vyšší věkové kategorie. I když se to nezdá, vzhledem k počtům hráčů v kategoriích mladší žáci, nakonec to bylo plných 13 hráčů a 3 hráčky, kteří byli přeřazeni do vyšší věkové kategorie.

Intermezzo

Pasování do vyšší věkové kategorie v klubu začalo v roce 2010 z podnětu tehdejšího referenta pro mládež a rozvoj Jiřího Kuchaříka, kterého částečně inspiroval obřad přijímání do cechu hornického. Zavedl pasování do vyšších stupňů ragbyového zasvěcení – z mladších žáků se stávali starší, ze starších pak kadeti. Všichni před pasujícím „králem ragby“ slíbili dodržovat ragbyovou etiku a snažit se o co nejlepší výkony pro sebe i pro klub. Při obřadu kluci snědli připravený božský pokrm a vypili božský nápoj (ale ambrosie a nektar to tedy nebyly), pak byli pomazáni půdou z hřiště a skočili přes míč (podobně jak havíři skáčou přes kůži) a nakonec byli mečem pasováni do vyšší kategorie. 

Letos se pasovalo po delší přestávce

Akce začala krátce po 16. hodině, a protože bylo velmi horko, rozhodli jsme se, že úvod tohoto setkání začne na tribuně ragbyového hřiště, kde byl stín. Předseda klubu se chopil ceremoniálního kyje a nechal všechny mladší žáky nastoupit a začal vyvolávat ty, kteří měli být pasováni do vyšší věkové kategorie.

Nejprve to byli hráči družstva „malošů“, kteří přecházejí od nové sezóny do družstva U8. Jsou to tito hráči: Michael Kloda, Kryštof Kučera, Kateřina Kusníková, Jan Mangel, Eliáš Oborný a Theodorik Takáč. Do družstva U10 přestupují tito hráči: Gabriela Baselová, Patrik Cepemda, Dominik Schön, Sandra Štubňová, Vojtěch Tylšar, Andrej Vykrent a Tadeusz Wimmer. A do družstva do 12 let přestupují tito hráči: Alexandr Chromík, Jaroslav Moudrý a Adrián Vykrent.

Hráči postupně klekali před předsedu klubu, byli pasováni do příslušné věkové kategorie a byl jim předán diplom jako upomínka na tuto akci. Ihned nato byla vyhlášena kreslířská soutěž s tématikou „ragby“. Soutěže se zúčastnili všichni mladší žáci, kteří měli k dispozici plochu za tribunou a barevné křídy. Po ukončení kreslířského vyjádření daného tématu, jak mladí hráči vidí ragby, přistoupila hodnotící komise v čele s Ladislavem Indrákem k hodnocení kreseb. Rozhodování bylo velmi složité, neboť každý z kreslířů prezentoval svůj pohled na ragby trochu jinak, přesto v každé kresbě bylo zastoupeno hned několik znaků ragby. Většinou to bylo hřiště, šišatý míč, hráči ragby, znak RC Havířov apod. Předseda hodnotící komise nakonec lišácky rozhodl, že všechna díla byla velmi dobrá a splnila daná kritéria. Vítězem vyhlásil všechny účastníky této kreslířské soutěže. Jako odměnu dostali všichni nanuky, jako uznání za výkon a také proto, aby se v tom horku trochu schladili.

Na závěr fotbálek a opékání párků

Pak již byli všichni hráči pozvání na hřiště, kde byli rozděleni do dvou družstev. Tentokrát byl místo ragby zvolen za hru mezi družstvy fotbálek. Fotbálek se hrál poměrně dlouho, takže nikdo nebyl schopen říci, kolik nakonec padlo branek. To však pro tentokrát nebylo důležité. Důležité byla radost dětí z pohybu, pěkných akcí a vstřelených gólů. Souběžně na druhé polovině hřiště s kulatým i šišatým míčem si kopali a přihrávali starší žáci a kadeti. Když mládež vyklidila „hrací pole“ a šla si opékat buřty na přenosném ohništi, ke slovu přišli junioři, muži i hráči týmu Old Boys. Také oni předvedli, jak umí krotit kulatý míč. Nejprve si to asi 20 borců rozdávalo na polovině hřiště fotbálek na malé branky na šířku velkého hřiště. Když „mladí“ zjistili, že rychlost na malém hřišti příliš neuplatní a na výtečného brankáře Petra Basela si nepřijdou, vyprovokovali „muže a kmety“ ke hře na celé hřiště a velké branky – spodní část ragbyových branek. Tím mladí získali prostor a možnost využít svoji rychlost ke smrtícím protiútokům a s přehledem zvrátili vývoj utkání na svoji stranu. Všichni si pak za odměnu mohli nad ohněm opéci špekáčky a samozřejmě i zahnat žízeň nealkem nebo pivem.

Účast byla dobrá a také počasí nám přálo. Z počátku velké horko, postupně mírné ochlazování a k večeru, prakticky po oficiálním ukončení této akce se začala obloha zatahovat, trochu hřmělo a nakonec začalo drobně pršet. Prostě se akce vydařila.

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora