Trenéři RFU školili na Ostravici naše trenéry

25. července 2018 (16:15)

DomácíZpravodajství

Ostravice, areál TJ Sokol Ostravice, 24.července 2018

V rámci kempu ČSRU na Ostravici (TJ Sokol Ostravice) pro mladé hráče a hráčky do 14 let se v úterý 24.7.2018 také uskutečnilo školení trenérů - Trénování dětí, přístup a programy rozvoje hráčů RFU. Školení začalo v 9 hodin v sále a vedli je profesionální trenéři mládeže z RFU, anglické ragbyové unie Andrew Soutar a Simon Verbickas s asistencí překladu od Dana Beneše a samozřejmě bylo doplněno praktickými ukázkami a vedením cvičení se všemi hráčkami a hráči na hřišti.

Teorie byla zaměřena na vedení mládežnických družstev, kde by se vůbec nemělo soutěžit za každou cenu – hra by měla děti bavit a vtáhnout je do kolektivu aby všechny děti byly součástí dění na hřišti i mimo něj. RFU definovala základní filosofii a klíčové hodnoty ragby, které musí být stále dodržovány všemi, a to jak hráči, tak trenéry, rozhodčími, funkcionáři, ale i rodiči, fanoušky a diváky. Jsou to tyto hodnoty: týmová práce, kázeň, respekt, sportovní chování, radost-uspokojení. Naproti tomu by ragby na všech úrovních mělo být budováno na pravomoci, důvěře, komunikaci charakteru a kreativitě. Hráči by se měli v prvé řadě hrou bavit a neměli by být tlačení do výsledků, tím se dostávají do stresu ať již ze strany rodičů, trenérů, klubů apod.

Pro děti do 7 let je vhodná bezkontaktní hra s tagy nebo šátky – maximálně 4 proti 4 hráčům, do 9 let hra s kontaktem – maximálně 7 proti 7 hráčům, do 10 let podpora jedním hráčem v rucku a maulu, do 11 let + 3 hráči skrumáž – bez tlaku, při rucku a maulu podpora dvěma hráči, kopy ne vzduchem. Teprve od 12 let turnaje (pouze vyhodnocení) – maximálně 12 proti 12 hráčům. Od 14 let turnaje se započítáváním výsledků, od 16 let soutěže.

RFU považuje za velmi důležité, a klade při výchově mládeže velký důraz na to, aby mladí lidé hráli ragby v bezpečném prostředí. Projekt RugbySafe pro realizaci bezpečné hry a realizaci programů ochrany zdraví, zahrnuje všechny hráče RFU. Poskytuje podporu klubům, školám nižších stupňů i vysokým školám a univerzitám na všech úrovních hry. Snadno dostupné a podstatné informace jsou zdrojem poučení pro všechny hráče, s pokyny, normami a činnostmi, které by měly být zavedeny a taktéž dodržovány. Má pět různých dílčích oblastí (hra, pravidla, poznatky-výzkum, vzdělávání a rozvoj, hodnoty a kultura ragby), které přispívají k tomu, jak by se mělo ragby hrát a přitom se podařilo zajistit, aby bylo co nejbezpečnější pro všechny (viz http://www.englandrugby.com/rugbysafe ).

Školení proběhlo ve dvou blocích dopoledne a odpoledne a z trenérů RC Havířov se jej zúčastnili: Radomír Kloda, Jan Kozubík, Ladislav Kozubík, Oleg Kubala, Jiří Kuchařík a Vlastimil Tržický.

V rámci kempu se uskuteční ještě jedno školení trenérů, a to v pátek 26.7.2018, tentokrát to budou trenéři ze Skotské rugbyové unie Dougie Thompson a Rudi Urbach, kteří budou rovněž přednášet  na téma specifika trénování dětí. (pozn. pro Pražáky ČSRU domluvila právě s Dougiem Thompsonem možnost jednoho takového workshopu v neděli 28.7. hned po návratu z kempu zpátky do civilizace, a to přímo na Markétě (citace oficiálního webu ČSRU!!!!!).

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora