Soustředění mládeže 2022 – den čtvrtý

16. srpna 2022 (11:30)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: To nehledají ztraceného účastníka soustředění, to kluci vyrazili na noční stezku odvahy (Foto R. Kloda)

SOUSTŘEDĚNÍ KLUBOVÉ MLÁDEŽE S FINANČNÍ PODPOROU MINIGRANTU SRDCOVKA NADACE OKD

 

 

 

Pustá Polom - Setina, čtvrtek 4. srpna (fotografie autor) – Čtvrtek je čtvrtý den v týdnu a nám nastal čtvrtý den soustředění v Oderských vrších. Jako každý den následovala po budíčku ranní rozcvička a po rozcvičce „švédská“ snídaně. Po snídani již kluci rutinně uklízeli pokoje, takže u většiny došlo k určitému zlepšení. Čtvrteční bodování úklidu pokojů bylo již poslední, protože poslední den byla zrušena jak rozcvička, tak i bodování úklidu na pokojích.

Dopolední trénink začal rozcvičkou, kterou tentokrát vedl Adam. Po rozcvičce byl trénink zaměřen na hru, kdy proti sobě stáli stejně staří hráči, což byla příprava na odpolední utkání. Bylo viditelné zlepšení i všech hráčů nejen v technice přihrávek, ale i v postavení hráčů jak v útočné, tak i obranné fázi.

Na závěr tréninku po přestávce na odpočinek, se ještě uskutečnila soutěž mezi týmy Austrálie a Jižní Afriky ve štafetovém sprintu, kdy hráč vybíhal s míčem k druhé metě (10 metrů od startovní čáry), vracel se k první metě (5 metrů), následně běžek ke třetí metě (15 metrů) a vracel se zpět ke svému družstvu, kde míč předával dalšímu hráči. S malým náskokem zvítězilo družstvo Jižní Afriky. O vyrovnanosti soutěže svědčí to, že kdyby při předávce hráčům Austrálie nevypadl míč na zem, asi by o vítězi musela rozhodnout cílová kamera.

Po obědě byl vyhlášen delší odpolední klid, protože už dopoledne byla teplota kolem 30 stupňů, což je při plánovaném zatížení při kontaktní hře vysilující. Hráči se mohli navštěvovat na pokojích, ale nesměli tentokrát pobíhat venku.

Protože byl celkem klid, vydal se Vlastík vytyčit trasu pro večerní stezku odvahy. Cestu označil fáborky z krepového papírů a po cestě instaloval pro každé družstvo 4 klíče potřebné k otevření pokladu v cíli stezky.

Po krátké tréninkové rozcvičce se hráči ještě rozehřáli s míči a přihrávkami v běhu. Po vysvětlení pravidel tohoto utkání mohlo utkání začít. Jednalo se o kontaktní ragby s klasickým skládáním soupeře za nohy. Proti sobě nastoupila družstva Austrálie a Jižní Afriky tak, že byly vytvořeny tři koridory, v jednom se mohli pohybovat pouze nejstarší hráči, ve druhém mladší a ve třetím ti nejmladší. Hráči nesměli vbíhat do vedlejšího koridoru a přenesení hry do jiného koridoru mohlo být provedeno pouze přihrávkou. Hrálo se 2 x 10 minut s jednou větší a dvěma menšími přestávkami na doplnění tekutin.

Konečný výsledek svědčil o herní vyrovnanosti obou týmů, ale poločasová statistika ukázala něco jiného. První poločas vyhrála Jižní Afrika v poměru 10:7 hlavně díky lepší hře těch nejmenších. Druhý poločas naopak vyhrála Austrálie v poměru 6:4 hlavně proto, že právě ti nejmenší se hodně zlepšili a přehráli své soupeře. U mladších i starších hráčů byla hra celkem vyrovnaná. V této hře se v dobrém světle ukázali nováčci Lukáš a Matyáš, kteří byli velmi dobře doplňováni Adriánem. Velmi rychle si osvojili útočnou hru a také obranné skládání soupeře. Díky konečnému skóre 14:13 zvítězilo družstvo Jižní Afriky, které za vítězství v této soutěži získalo 3 body. Konec utkání byl zároveň posledním tréninkem kempu.

Zleva: vítězné družstvo Jižní Afriky - unavené hrou i vedrem a družstvo Austrálie v modrých dresech - zklamané prohrou ale hrdé na předvedený výkon, kterým se prezentovali hlavně ve 2. poločase.

Našim záměrem bylo poslední večeři udělat trochu jinak, že bychom udělali malý táboráček a kluci by si opekli na ohni buřty. Protože předpokládané místo pro táborák se nakonec ukázalo jako nevhodné a jiné jsme v areálu nenašli, objednané buřty nám připravily kuchařky. I když nakonec oheň nebyl a kluci si svoje buřtíky neopékali, všem tato „jiná“ večeře chutnala a někteří jedlíci nakonec snědli 3 buřtíky, které byly dlouhé dobrých 20 centimetrů. Prostě to byla lahoda, o čemž svědčí i snímek dvou trenérů (Vlastík a Patrik), jak si pochutnávají na buřtech.

Po večeři následovalo denní vyhodnocení soutěží. Protože Jižní Afrika vyhrála jak běh družstev i utkání ragby, bylo na kapitánovi Austrálie pokusit se snížit bodový rozdíl v „soutěži kámen, nůžky, papír“ v případě každého vítězného pokusu. To se mu v obou případech podařilo dvakrát, takže pro svůj tým získal celkem 4 defenzívní body.

Další možností získat body bylo za lepší zpracování dresu (bílého trička), který měl namalovanými motivy a znaky určovat příslušnost ke svému družstvu, to je Austrálii nebo Jižní Africe. Po dlouhém rozhodování došla komise k názoru, že předložená díla jsou velmi dobře zpracována, ale vítězem může být pouze jedno družstvo. A tím se nakonec stalo družstvo Jižní Afriky a zaslouženě získalo 3 body. Austrálii se tentokrát nepodařilo získat žádný defenzívní bod.

Jako poslední soutěž bylo týmům předloženo 12 náhodně vybraných slov, ze kterých kluci měli sestavit příběh, který bude něco vyprávět a všech 12 slov musí být v eseji použito. Obě družstva byla ještě rozdělena na dvě části, takže po vypracování úkolů mohla komise hodnotit 4 literární díla. V této soutěži si lépe vedlo družstvo Austrálie a získalo do tabulky 3 body. Tým Jižní Afriky obdobně jako předtím Austrálie nedokázal získat žádný defenzívní bod. Za tento den získala Jižní Afrika celkem 9 bodů a Austrálie celkem 7 bodů. V průběžném hodnocení byl momentální stav 31:25, mohlo by se zdát, že celkové vítězství již Jižní Afrika nemůže ztratit, ale ke slovu ještě přijdou body za každodenní hodnocení pokojů. Celkové hodnocení proběhne až v pátek před odjezdem domů.

Po vyhodnocení dne jsme si všichni zazpívali, jako již několikrát předtím, ragbyovou hymnu. Je malinko upravena na míru našeho ragbyového klubu z Havířova. To už se venku setmělo a mohla začít zkouška odvahy. Na vytyčenou trasu stezky odvahy postupně vyrazila čtyři družstva, dvě družstva Austrálie a dvě družstva Jižní Afriky. Každé družstvo vedl kapitán nebo jeho zástupce a ostatní členové týmu. Jako první vyrazilo na stezku odvahy družstvo Austrálie vedené Adamem, po několika minutách vyšlo na stezku druhé družstvo Austrálie vedené Matějem. Po nich pak vyrazila družstva Jižní Afriky, nejprve družstvo vedené Markem a jako poslední družstvo vedené Tomášem. Start byl u venkovního posezení, kde jsme večeřeli.

Stezka odvahy vedla nejprve kolem travnatého hřiště (cca 300m), před táborem se odbočilo do leva a šlo se po cestě až ke křižovatce loupežníků (cca 150m), kde se odbočilo opět doleva na lesní chodníček. Po něm se šlo až ke stromu oběšenců (cca 250m) a za stromem oběšenců se odbočilo doleva do lesa. Zde již nebyla žádná cesta ani chodníček, takže se šlo opravdu stezkou, která vedla až k Hadímu potoku (cca 50m). Po překonání Hadího potoka již byla vidět silueta penzionu Setina. Družstva po cestě musela sbírat na čtyřech určených místech fáborky, které představovaly 4 klíče potřebné k otevření pokladu v cíli stezky. Poklad po předložení všech klíčů vydával Pavel, a to z titulu ekonoma našeho klubu.

V cíli dostalo každé družstvo po předložení klíčů od Pavla poklad – zleva: družstvo vedené Markem (mělo nejlepší čas) a družstvo vedené Tomášem - po sejíti ze stezky mělo sice nejhorší čas, ale cestu do cíle nakonec našlo a odměnu si také zasloužilo.

Kluci dostali z pokladu jen jednu dvě sladkosti, ostatní pak dostali až druhý den. Po stezce odvahy byla stanovena večerka až na 23 hodin s tím, že budíček byl stanoven na 7:30 hodin a ranní rozcvička byla zrušena. I přes pozdější večerku se mnozí odebrali do svých pokojů dříve, protože těch zážitků tento den bylo opravdu hodně.

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora