První oficiální jarní turnaj mladších žáků ve Zlíně

25. dubna 2022 (17:25)

KlubovéZpravodajství

Zlín 23. dubna 2022 (Foto Radomír Kloda) - První jarní turnaj se odehrál v sobotu 23. Dubna 2022 na hřišti RC Zlín. Opět zde startovaly tři kategorie – U8, U10 a U12 a Havířov měl tentokrát zastoupení ve všech kategoriích. Počasí nám přálo, bylo teplo a slunečno. Avšak vzhledem velké nemocnosti ve všech kategoriích (celkem 8 hráčů), nastupovala družstva U8 a U10 v improvizovaných sestavách, což se odrazilo na výsledcích utkání. Hráči v kategorii U12 v tomto turnaji doplnili družstvo Vyškova, které taktéž bylo neúplné pro nemoci hráčů. V kategorii U8 se sešlo tentokrát 13 družstev a turnaj se odehrál ve dvou skupinách, čas hry byl 1 x 5 minut a na hřišti hrálo 5 hráčů.

Teprve na konci turnaje zahráli ze všech sil

V družstvu U8 nastupovali Thory, Kačenka, Vojta, Kuba, Vašek, Dominik a Mateo. V prvním utkání naše družstvo porazilo Bystrc White v poměru 4:3 (nedopatřením s tímto družstvem odehrálo ještě jedno utkání, které skončilo remízou 4:4), hráči se rozkoukávali a zvláště ti noví se začínali orientovat ve hře.

V dalším utkání prohrálo těsně se Zlínem 2:3, kdy někteří zkušenější hráči neskládali a vázla souhra. Následně nestačilo na velmi silné družstvo Bystrc Orange a prohrálo 0:5, kdy opět naši hráči chybovali v obraně a vytratila se i technika – přihrávky. Ve čtvrtém utkání naše družstvo prohrálo s Olomoucí Red v poměru 1:4, i když se obrana zčásti zlepšila, ale začala se projevovat únava. V posledním utkání porazilo Dragon Black  3:0, když hráči konečně začali hrát naplno, skládali a teprve ke konci turnaje hráli, jak by měli hrát celý turnaj. Někteří hráči díky menšímu vzrůstu mají ještě respekt z větších protihráčů.

Postřehy trenéra Ondry: "Je potřeba se více zaměřit držení pozic hráčů, dále pak na rychlé zapojování se do hry po skládkách, je potřeba zlepšit přihrávky, jak přesnost, tak rychlost." Vyzdvihl výkon Matea a Kačky, byli na takovém turnaji poprvé a hráli mnohdy lépe, než někteří zkušenější hráči.

Družstvo nejmenších U8: horní řada zleva Kuba, Vojta, Mateo a Vašek, dolní řada zleva Dominik, Kačka a Thory. Družstvo koučoval Ondřej.

Nedostatek hráčů se odrazil i na výkonu

V kategorii U10 bylo přihlášeno 8 družstev, která byla rozlosována do dvou skupin, ve skupině A hrál Havířov, domácí Zlín, Dragon a Bystrc Black. Utkání ve skupině se hrála 1 x 8 minut.

Naše družstvo v prvním utkání této kategorie prohrálo s domácím Zlínem i přes snahu 0:6. Ve druhém utkání ve skupině prohrálo po nejlepším výkonu na turnaji s pozdějším vítězem – Dragonem Brno v poměru 4:6, kdy naši hráči nestačili pokrývat rychlé a fyzicky vyspělejší hráče soupeře a v posledním utkání pak prohráli s dobře hrající Bystrcí Black vysoko 0:6. Po základní části následovala hra o umístění, naše družstvo nastoupilo proti družstvu Vyškova (skončilo na 3. místě ve skupině) a prohrálo 0:8.

V utkání o konečné 7. místo v turnaji Havířov nestačil na družstvo Ragbyové Akademie Brno a prohrál vysoko 0:9. Bylo to dáno tím, že pro vysokou nemocnost v družstvu U10 nastoupili tři hráči kategorie U8. Vyspělejší družstva této situace využila, když se snažila prorážet obranu přes tyto méně fyzicky vyspělé hráče. Bohužel v závěru turnaje již naši hráči byli fyzicky unaveni, kdy jsme nemohli střídat, a to se samozřejmě odrazilo i na výkonu v posledních dvou utkáních, kdy jsme hráli s relativně slabšími družstvy.

Velký nedostatek vidí trenér Radek ve skládání, kolektivní obraně, postavení při útočení a rychlý „tah na bránu“ s míčem. Viditelné zlepšení bylo ve zvládání přihrávek. V družstvu Havířova nastupovali Tobík, Jarda, Tadeusz, Viki, David a Šimon.

Družstvo U10 – v zadní řadě zleva Tobík, Jarda, Tadek a Viki a před nimi zleva David a Šimon. Družstvo koučoval Radek.

Nastoupili jako Vyškov a vyhráli

V kategorii U12 bylo přihlášeno 8 družstev, která také hrála ve dvou skupinách a následně o celkové umístění. Hrací doba byla 1 x 10 minut a družstva hrála s 10 hráči + střídající hráči. Tentokrát našich 5 hráčů nastoupilo ve společenství s Vyškovem, pod hlavičkou Vyškova.

V prvním utkání skupiny vyhrál Vyškov nad Olomoucí 4:1, ve druhém utkání porazil Vyškov Bystrc Orange v poměru 6:0 a v posledním utkání skupiny porazil Vyškov Dragon Brno v poměru 4:0.

Ve finálovém utkání podlehlo družstvo Vyškova Bystrci Black v poměru 1:4, i když průběh utkání byl celkem vyrovnaný. Podle trenérky Kláry „Kluci na turnaji ve Zlíně byli úžasní. Skvěle spolupracovali s týmem Vyškova. Šli do každého zápasu na plno. Nemám jim co vytknout. A pokud udělali nějaké chyby, byly to v maličkosti. Nedali se a každé vítězství si zasloužili.“

Je to jen dobře, když hráči U12 mohou nastupovat ve svoji kategorii a jen výjimečně hrát ve vyšší kategorii.

Družstvo U12 hrálo v dresech Vyškova

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora