Prázdniny se šiškou – den pátý

25. července 2020 (20:28)

KlubovéZpravodajství

Havířov 24. července 2020 – I poslední den soustředění, na kterém se finančně podílel Moravskoslezský kraj, začal v klubovně obligátní kontrolou zdravotního stavu, měřením teploty všech účastníků a organizačními pokyny, a … přibyl nám pomocník – trenér Jan Kozubík.

Děti dostaly za úkol napsat něco o včerejším výletě. Nikdo se však nepustil do psaní slohu, nikdo nechtěl popsat zážitky a pocity, všichni se soustředili na strohé hodnocení, převažovaly věty: Líbil se mi výšlap. Líbila se mi vybíjená. Líbila se mi cesta vlakem. Líbil se mi oběd. apod. Jen dva bráškové ještě připsali, že se jim nejvíc líbila žába (malý skokan hnědý – kterého jsme přejmenovali na žábu horskou). Pak se již všichni šli převléknout, neboť je opět čekal test zdatnosti.

Od 9,00 jsme obsadili velkou tělocvičnu a po rozcvičce a rozběhání s míči a honičkách si všichni hráči zopakovali pondělní test s během-start na 9 metrů, s kliky na počet, s člunkovým během s míčem na vzdálenost 3 krát 5 metrů, s výdrží v pozici tzv. železná tyč a s vytrvalostním během na 3 okruhy kolem velké tělocvičny. V krátkých bězích došlo ke zlepšení jen u několika hráčů, v silových testech došlo prakticky u všech ke zlepšení a běhu na vytrvalost k výraznému zlepšení došlo u dvou hráčů a další 3 zaznamenali zlepšení, ostatní sice zaznamenali určité zhoršení, které však převážně bylo do 3 sekund (absolutně nejlepší čas 63 sekund zaznamenal Miki Kalousek v pátečním běhu).

Od 10,00 jsme byli v klubovně, kde jsme dostali svačinku a mohli si trochu vydechnout. Aby byl oddych trochu organizovaný, Klára vyzvala kluky, aby nakreslili některého z oblíbených hrdinů týmu Avengers nebo jiného komiksového hrdinu. Některé kresby byly velmi povedené, jiné trochu méně, ale vždy bylo poznat, koho autor ztvárnil.

O půl hodiny později už jsme byli na hřišti. Jako rozcvičení hrály dva týmy proti sobě házenou se šiškou, přičemž hráč s míčem nesměl běhat ani chodit, zato bez míče se snažili ostatní hledat volná místa, aby mohli dostat přihrávku. Body se získávaly hodem míče do branky, kde však mohl bránit střelám brankář. Pak již proběhlo čtvrté kolo turnaje „Tri Nations“. I v tomto kole opět dominovalo družstvo Irska, které porazilo jak Anglii (5:1) a Francii (5:0), Anglii si podařilo poprvé zvítězit v turnaji, když porazila francii 3:2. Ve všech pátečních utkáních bylo vidět herní zlepšení u všech hráčů.

Po osprchování a převlečení do „civilu“ jsme šli opět na oběd do restaurace Vergnano a po dobrém obědě jsme se ještě stavili na zmrzlinu u „Labužníku“ a vrátili do klubovny.

Na hřiště jsme k poslednímu tréninku vyrazili kolem půl třetí. Protože všichni si chtěli ještě zahrát softball. Hráče jsme rozdělili do dvou družstev (již jsme odhadli výkonnost jednotlivých hráčů), která nakonec byla herně celkem vyrovnaná. Stále jsme museli hráčům pomáhat a radit s taktikou, ale převážně to zvládali dobře. Po několika sadách nakonec vyhrálo družstvo oranžových nad družstvem zelených v poměru 13:11. Za tohoto stavu byla hra ukončena, neboť nás čekalo ještě zhodnocení soustředění a vyhodnocení celého turnaje v ragby.

Celkové hodnocení soustředění bylo kladné, hráči byli až na malé (opravdu malinké) výstřelky ukázněni. Průběh soustředění byl plynulý, bezproblémový a hlavně jsme toho stihli opravdu hodně a splnili, co jsme si dali za cíl. Vrcholem hodnocení bylo samozřejmě vyhodnocení celého ragbyového turnaje „Tri Nations 2020 in Havirov“. Celkovým vítězem se stalo družstvo Irska, za které hráli Miki Kalousek, Miki Daňhel, Martin Štěrba a Šimon Juřík pod vedením Kláry Kokindové, když vyhrálo všech 8 utkání se ziskem 16-ti bodů (skóre 32:6). Celkově druhé skončilo družstvo Francie, za které hráli Vašek Baron, Jakub a Vojta Tylšarovi a Matouš Juřík pod vedením Patrika Kovácse, když vyhrálo 3 utkání a 5 utkání prohrálo a získalo 6 bodů (skóre 17:26). Na třetím místě v tomto turnaji skončilo Anglie, za které nastupovali Jonáš Hanzel, Matěj Štěrba, Jakub Jan Marek a Vojta Brunowski pod vedením Radka Klody, když vyhrálo 1 utkání a 7 utkání prohrálo (skóre 13:31).

Na závěr pak všichni hráči obdrželi diplom s charakteristikou, kterou se na tomto soustředění za celých pět dnů svým vystupováním, chováním a svými výkony prezentovali (byli zde například „železný muž“, „největší vytrvalec“, „největší bojovník“, „nejlepší plavec“, „nejlepší pálkař“ apod., ale i „největší šídlo“).

Děkuji za dobrý přístup k plnění všech úkolů všem hráčům a hlavně pak trenérům Patriku Kovácsovi, Kláře Kokindové, za trenérskou výpomoc Janu Kozubíkovi a horskému vůdci Filipu Filipiakovi.

Zvláštní poděkování pak patří Moravskoslezskému kraji, z jehož dotace jsme část nákladů na soustředění financovali.

Doufám, že se nám podobná soustředění podaří zorganizovat ještě i v tomto roce a samozřejmě i pro další věkové kategorie.

Radomír Kloda, vedoucí soustředění

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora