Po letech jsme hráli na turnaji PYRF v Praze

4. dubna 2023 (23:53)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Družstvo U10 prohrálo ve skupině s pozdějším vítězem turnaje prvním týmem Mountfieldu Říčany 1:8. Foto Radomír Kloda

Praha 1. dubna 2023 – Na prvního dubna připravily pražské kluby na třech místech tradiční Prague Youth Rugby Festival pro všechny kategorie mladších žáků. Po řadě let jsme se na Pražský mládežnický festival vypravili i my s družstvy kategorie U8 a U10.

Turnaj U8 se hrál na hřišti RC Praga ve Vysočanech, družstva U10 odehrála turnaj na tréninkovém hřišti RC Tatry a na vedlejším fotbalovém hřišti, a kategorie U12 hrála turnaj v pražské čtvrti Petrovice.

Protože turnaj U8 na „Pragovce“ začínal již v 9 hodin, zvolili jsme cestu do Čech již v pátek odpoledne. Z Havířova cestovalo celkem 17 hráčů a 6 dospělých. Ve Vítkovicích k nám přistoupili hráči a trenéři ze Sokola Mariánské Hory. Ubytování zajistil člen výboru klubu Petr Basel v autokempu Mšeno nedaleko Kokořína za velmi dobrou cenu i s polopenzí (snímky níže).

Autokemp Mšeno – vlevo ubytovna a vpravo restaurace

Vybavení pokojů, sociální zařízení je společné

Po večerním příjezdu následovala večeře, servírovali nám přírodní řízek, vařené brambory, omáčku a okurek. K pití byl připraven čaj. Ráno byl budíček už v šest hodin, protože družstvo U8 muselo být v Praze už v osm, snídali jsme u „švédského stolu,“ a pak jsme vyrazili směr Praha. Nejprve jsme zajeli do Vysočan, kde jsme vysadili hráče a trenéry U8 a družstva U10 pokračovala na cestě k hřišti Tatry Smíchov. O tom, jak hrálo družstvo U8 na Pragovce, možná podá informaci trenér Ondra Kubala.

Při slavnostním nástupu bylo počasí ještě zakaboněné, později občas vysvitlo i slunce

V kategorii U10 na Tatře se představilo celkem 30 týmů (3 kluby postavily druhé družstvo, na další zájemce se již nedostalo). Turnaj začal v 10,30 hod, utkání se hrála 1 x 7 minut a mezi utkáními byla pauza 3 minuty, družstvo nastupovalo v šesti hráčích s libovolným střídáním (4 náhradníci). Naše družstvo hrálo v pětičlenné skupině F.

V prvním utkání naše družstvo hrálo nekoncentrovaně jako by se hledalo a nakonec celkem zbytečně prohrálo s ARC Iuridica Praha 2:3. V dalším utkání na hřiště nastoupilo „úplně jiné“ družstvo, které soupeře z Lechie Gdaňsk porazilo 3:0. Ve třetím utkání si naše U desítka lehce poradila s Plzní, kterou porazila 6:1, ale v posledním utkání ve skupině naše družstvo nestačilo na pozdějšího vítěze turnaje říčanský Mountfield, kterému podlehlo 1:8. Dvě porážky způsobily, že jsme ve skupině skončili na 3. Místě, vyhrály Říčany 1, před Iuridikou a Havířovem.

Po utkání s Lechií Gdaňsk

Utkání ve skupině, bráníme proti Říčanům 1  

Po obědě turnaj pokračoval ve skupinách podle umístění, takže jsme hráli se třetími týmy z ostatních skupin o konečné 13. až 18. místo. Naši kluci a holky hned v prvním utkání této skupiny nastoupili k „slezskému derby“ proti Sokolu Mariánské Hory a přesvědčivě vyhráli 5:1. Ve druhém utkání porazil Havířov Spartu 5:3 a následně po vyrovnané hře prohrál s druhým týmem Říčan 3:4, a pak s Olomoucí 1:3. V posledním utkání jsme nestačili na vítěze této skupiny družstvo Rugby Babice a prohráli 3:6. Po dvou vítězstvích a 3 porážkách jsme nakonec obsadili celkové 16. místo. Rivalové z Mariánských Hor skončili hned za námi a skončili sedmnáctí.

Olomouc zastavuje útok Havířova

Útočná snaha Havířova proti Babicím

Naše družstvo do 10 let předvádělo pohledné ragby, ale často nedodržovalo taktické postavení v obraně, nebo někteří hráči v rozhodujících momentech nedokázali soupeře složit. Mnohé naše útočné akce zase brzdily nepřesné přihrávky. Celkově na to, že to byl vůbec první letošní turnaj, byla hra uspokojivá a 16. místo z třiceti startujících týmů odpovídá předvedené hře.  

Družstvo U10 RC Havířov, zleva: Gabča, Viky, Thory, Jakub, Alex, Adrián, Kryštof, Sebík, Šimon a Vojta. Družstvo koučovali Petr Basel a Radomír Kloda

Po slavnostním vyhodnocení se naši hráči ani nemohli vykoupat, na tréninkovém hřišti byly pouze dvě sprchy pro všechny, a to na pánském WC a jen s ledovou vodou. Organizace byla velmi dobrá až na ty sprchy. Po „očistě“ jsme nejprve zajeli do Vysočan vyzvednout naše a ostravské „osmičky“ a po jízdě přes celou Prahu jsme vyzvedli v Petrovicích dva ostravské kluky, kteří hostovali v olomouckém týmu U12. Pak jsme již pokračovali směr Ostrava – Havířov. Po cestě jsme se ještě zastavili na večeři v Mc Donalds. Do Havířova jsme přijeli něco málo po půlnoci, kde na nás již čekali rodiče hráčů.

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora