Pátý jarní turnaj mladších žáků v Havířově

2. června 2023 (11:29)

KlubovéZpravodajství

Havířov 27. května 2023 – Pátý moravský turnaj se odehrál na hřišti Rugby Clubu Havířov a byl součástí Dne rugby, kdy po turnaji mladších žáků kategorie U8, U10 a U12 byl na ragbyovém hřišti pro děti připraven zábavný program s různými úkoly (za splnění dostaly děti samozřejmě odměny) a jako relax pak skákací nafukovací traktor. Po turnaji mládeže se pak ještě místo turnaje Old Boys o „Havířovského krocana“ konalo „pouze“ utkání týmů mužů RC Havířov a OLD Boys Havířov. Jako kontraproduktivní se z počátku zdála souběžná propagační akce Technických služeb Havířov, ale nakonec se ukázalo, že obě akce proběhly v „symbióze“. Nekonkurovaly si, naopak se dobře doplnily. Navíc nám počasí přálo, bylo slunečno s příjemnými teplotami.

Ve hře družstva U8 přetrvávají nedostatky

Na moravského turnaje mladších žáků jako obvykle startovaly tři kategorie – U8, U10 a U12 a Havířov měl tentokrát zastoupení ve všech třech kategoriích, ve dvou jako samostatné týmy.

V kategorii U8 se sešlo tentokrát 7 družstev, Bystrc postavila dvě družstva, na druhou stranu s družstvy U8 nepřijely kluby Zlína a Dragonu. Protože se do skupiny major přihlásilo pouze jedno družstvo z Bystrce, odehrál se turnaj systémem každý s každým, a to s hrací dobou 1 x 7 minut. Naše družstvo U8 hrálo postupně s Ragbyovou Akademií Brno, Vyškovem, Olomoucí, Bystrcí A, , Bystrcí B a Sokolem Mariánské Hory. Družstvo sice vybojovalo pouze jednu remízu a ostatní utkání prohrálo, ale s RA Brno a RC Vyškovem hráli vyrovnaná utkání.

Katka proti hráčům RA Brno (foto Lukáš Wimmer)

Celkovým vítězem této kategorie se stalo družstvo RC Bystrc A před Olomoucí a Ragbyovou Akademií Brno. Ve hře družstva se stále přetrvávají nedostatky typu pasívní hry, kdy necháváme prostor soupeři a následně ztrácíme více míčů, z čehož pramení větší úsilí při bránění a skládání soupeře. Dále pak nedůsledné skládání, naši hráči se často zastavují před soupeřem nebo při přihrávkách, chybí dravost a někteří hráči se neustále drží vzadu a myslí si, že tak chytí hráče, který unikne. Když však hráči spolupracují, přihrávají si, obrana je dobře postavena a hráči skládají dobře, postupují vpřed a jsou aktivní, hned se to promítne ve hře a utkání jsou hned vyrovnané a i hra je pohledná. Velmi aktivně zahrál Míša, ač jeden z nejmenších z našeho družstva. V družstvu U8 Havířova nastupovali Andrej, Vašek, Vojta, Katka, Nela, Marie, Max, Míša, Sam a Mateo. Družstvo koučoval Ondra.

Míša útočí proti Bystrci A  (foto Lukáš Wimmer)

Andrej boduje oproti Sokolu (foto L. Wimmer)

Výborný výkon týmu U10 proti favoritovi

V kategorii U10 se tentokrát přihlásilo pouze 10 družstev, která byla rozdělena i díky vstřícnosti na dvě skupiny po pěti družstvech, skupina Basic (méně zkušení) a Major (zkušenější). V obou skupinách byl čas hry 2 x 6 minut.

V sobotu 27.5.2023 se družstvo U10 zúčastnilo domácího turnaje moravského přeboru. Naše družstvo hrálo v pětičlenné výkonnostně silnější skupině Major spolu s týmy Bystrc A, Rugby Akademie Brno, Sokol Mariánské Hory a Vyškov A. Skupina Major hrála na hřišti B a řízením zápasů byl pověřen Pavel Indrák, kde je nutno podotknout, že lepšího rozhodčího jsme nepotkali na žádném z turnajů, rozhodování bylo velmi přesné, neustálá komunikace jak s hráči, tak i s trenéry, která byla jak věcná, tak i velmi zábavná pro všechny zúčastněné.

Tým U10 zleva:  Denis, Patrik, Šimon Tadek, Vojta, Kryštof, Sebastian, Gabča, Viky a Kuba. Vzadu kouč Petr

Družstvo se sešlo po dlouhé době v relativně vysokém počtu 10 hráčů, přestože další dva členové Thori a David byli bohužel nemocní. Zahrál si také Denis, který sbíral své úplně první zápasové zkušenosti po prvním čtvrtečním tréninku. Do prvního zápasu nastoupilo družstvo velmi odhodlaně a týmem Bystrce prohrálo po velmi vyrovnaném průběhu těsně 3:5. Byl to letos na jaře nejlepší výkon proti tomuto soupeři, který spolu s Vyškovem herně dominuje moravskému přeboru.

Obrana Bystrce A zastavuje Kryštofa (foto Lukáš Wimmer)

Druhý zápas jsme pokračovali v kvalitním výkonu z prvního zápasu a po zásluze jsme porazili Rugby Akademii Brno 8:2. Ke konci zápasu už se však začala projevovat menší koncentrovanost na utkání pod dojmem velkého vedení a dvě položení jsme soupeři v podstatě darovali. Ve třetím zápase došlo k tradičnímu regionálnímu derby se Sokolem Mariánské Hory, který nabídl nečekaně vyrovnaný zápas. Skóre se přelévalo a až těsně před koncem jsme upravili výsledek na konečné vítězství 6:4.

Šimon rozvíjí útok proti RA Brno (foto L. Wimmer)

Kuba neprošel obranou Vyškova (foto L. Wimmer)

Ve vyrovnané kategorii U12 rozhodovalo skóre

V kategorii U12 bylo přihlášeno 9 družstev, která byla rovněž rozdělena do dvou skupin. Ve skupině Basic byla družstva Dragonu Brno B, Havířova, Bystrce B a Olomouce. V této skupině byl čas hry utkání 2 x 9 minut.

Našich 6 hráčů bylo doplněno dvěma hráči Žiliny. Naše družstvo hrálo postupně s Bystrcí B (vítězství 5:4), s Dragonem B (vítězství 4:3) a v posledním utkání skupiny s Olomoucí (prohrálo 2:3). Celkovým vítězem turnaje v kategorii U12 Basic se stalo družstvo Olomouce před Dragonem B a Havířovem, všechna družstva ze vzájemných utkání získala po jednom vítězství a jedné prohře s vyrovnaným skóre, proto o pořadí nakonec rozhodlo skóre ze všech utkání ve skupině, a to měla nejlepší Olomouc.

V družstvu Havířova U12 nastupovali hráči: Miky, Matěj, Jakub, Alex, Jarda a Adrián, ze Žiliny pak Jožo a Vincent. Tým koučovala Klára (na snímku K. Gamana níže).

Ve skupině U12 Major hrála družstva Dragonu Brno A, Zlína, Vyškova , Ragbyové akademie Brno a Bystrce A. Družstva hrála systémem každý s každým a hrací doba byla 2 x 7 minu. Vítězem této skupiny bylo družstvo Bystrce před Dragonem Brno a Zlínem.

Mnohem více fotografií z turnaje ZDE, ZDE , ZDE a ZDE

 

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora