Mladší žáci letos poprvé na hřišti

27. dubna 2023 (11:31)

KlubovéZpravodajství

Olomouc 22. dubna 2023 (foto: Radomír Révay) – V sobotním prvním moravském jarním turnaji na hřišti RC Olomouc startovaly jako obvykle kategorie U8, U10 a U12. Tentokrát ale v pozměněné formě – družstva mohla být přihlášena do dvou skupin podle výkonnosti, kterou určil trenér družstva.

Naši trenéři přihlásili družstvo U8 do skupiny s menší zkušeností, pro družstvo U10 zvolili těžší soupeře a pro neúplné družstvo U12 vzhledem k tomu, že nás Sokol nechal na holičkách, museli zvolit skupinu s méně zkušenými družstvy. Všechna družstva tak odehrála celkem 4 až 5 utkání ve svoji skupině. Počasí nám přálo a mohli jsme vidět pěkné akce i ty méně zdařilé. I přes méně zdařilé výkony, chyby v taktice a technice s míčem většina našich hráčů bojovala s nasazením.

Naše družstvo U8 se trochu trápilo

V kategorii U8 se sešlo 10 družstev a turnaj této kategorie se odehrál ve dvou skupinách systémem každý s každým 1 x 9 minut. Skupinu zkušenějších družstev vyhrálo Bystrcké družstvo Orange před Olomoucí. Na 3. místě skončilo družstvo Sokola Mariánské Hory.

Ve skupině méně zkušených se naše družstvo trochu trápilo, i když nehrálo úplně špatně. Hráči si dovedli přihrávat, ale postup vpřed byl pomalý a nedůrazný. Největší nedostatkem je osobní obrana. Naše družstvo nejprve trochu smolně prohrálo s Vyškovem 5:6, pak nestačilo na Bystrc Black (4:8) a Bystrc White (2:8) a v posledním utkání skupiny i turnaje vyhrálo nad domácí Olomoucí 7:3. Díky této výhře obsadilo 4. místo ve skupině. Velmi dobře zahrála Nela, která absolvovala pouze 3 tréninky.

Hráči havířovské U8 zleva: Andrej, Max, Vašek, Kačka, Mateo, Míša, Nela a Maruška, Družstvo koučovali Odra a Natka.

U10, bohužel, neodvedlo dobrou hru

V kategorii U10 bylo přihlášeno 11 družstev, hrála taktéž ve dvou výkonnostních skupinách systémem každý s každým s hrací dobou 1 x 10 minut. Ve skupině méně zkušených týmů hrálo 6 družstev, vítězem se stalo družstvo Ragbyové Akademie Brno před Bystrcí Black a Zlínem.

Družstvo Havířova hrálo ve zdatnější skupině a bohužel neodvedlo tak dobrou hru jako tomu bylo před třemi týdny v Praze na turnaji PYRF. V prvním utkání prohrálo po nedůrazné hře s Bystrcí Orange 1:5, pak celkem zbytečně s Olomoucí 3:4, následně s pozdějším vítězem této skupiny Vyškovem M2 0:7 a v posledním utkání s Vyškovem M1 3:6.

Družstvo jako celek úplně propadlo, nezachránil jej ani lepší výkon jednoho, dvou hráčů, protože ostatní zaostávali za svými běžnými výkony. Obranná fáze byla velmi slabá, hra dopředu byla pouze průměrná bez zrychlení a nedostatečné podpory hráče s míčem. Po čtyřech porážkách ve skupině naše družstvo obsadilo 4. místo, i když při lepším a kolektivnějším výkonu by mohlo pomýšlet i na 3. místo z pěti účastníků.

Za družstvo havířovské U10 hráli: Viky, Gábina, Krištof, Sebastián, Jakub, Patrik, Šimon, David a Tadek, Družstvo koučovali Petr a Radek a asi vzhledem k předvedeným výkonům nakonec zapomněli družstvo vyfotit. Za to všem omlouvají.

Největší radost nám udělalo družstvo U12

Největší radost nám udělalo družstvo U12, které sice přijelo na turnaj pouze s pěti hráči (hráči Sokola tentokrát náš tým nedoplnili!!!), ale po domluvě bylo doplňováno hráči jiných klubů. Havířovská U12 byla proto přihlášena do skupiny méně zkušených hráčů a nevedla si špatně. V prvním utkání remizovala s domácí Olomoucí 3:3, kdy družstvo bylo složeno z havířovských hráčů U12 a U10, a nutno říci, že hráči U10 v tomto utkání zahráli velmi dobře, ve druhém utkání porazila naše U dvanáctka  družstvo Dragonu 2:1, následně pak porazila Bystrc Black v poměru 6:2 a ve čtvrtém utkání pak prohrála v odvetě s Dragonem 0:4, což bylo vlastně utkání o vítěze skupiny. Naše družstvo sice získalo stejný počet bodů jako Dragon, ale díky horšímu skóre ze vzájemných utkání nakonec skončilo druhé, právě za Dragonem. Třetí skončilo domácí družstvo Olomouce.

Skupinu zdatnějších hráčů U12 vyhrálo družstvo Bystrce Black před Dragonem Green a Zlínem. Turnaje kategorie U12 se zúčastnilo 9 týmů, každý tým odehrál čtyři utkání, která trvala vždy 1 x 12 minut.

 

Družstvo havířovské U12, zadní řada zleva: Viky, Gábina, Sebastián, Jakub, Jarda a Krištof, dolní řada zleva:  Adrián, Matěj a Alex. Družstvo koučovala Klára

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora