Brno Cup

17. května 2023 (19:57)

KlubovéZpravodajství

Brno 13. 5. 2023 (foto autor) – Uplynulou sobotu se havířovská družstva U8 a U10 zúčastnila mezinárodního turnaje Brno Cupu, který společně, obdobně jako pražský turnaj PYRF organizovaly 3 kluby. Kategorii U8 hostil RC Bystrc na svém hřiště, kategorii U10 hostila Ragbyová Akademie Brno na propůjčeném fotbalovém hřišti v Brně-Tuřany (bohužel na umělé trávě) a kategorii U12 hostil RC Dragon Brno na svém hřišti.

V kategorii U8 v Bystrci se představilo celkem 16 týmů (4 kluby postavily i druhé družstvo). Turnaj začal v 10,00 hod. a družstva byla rozlosována do čtyř skupin, kde se hrálo systémem každý s každým. Utkání se hrála 2 x 4 minuty a mezi utkáními byla pauza 3 minuty, družstvo nastupovalo v pěti hráčích s libovolným střídáním. Družstvo RC Havířov hrálo ve skupině A s dalšími čtyřmi družstvy. V prvním utkání naše družstvo nastoupilo proti favorizovaným Říčanům 2 (herně to byla Říčanská jednička a nakonec skončila celkově na 5. místě) a podlehlo jim vysoko 0:11, kdy Říčany byly sice hodně lepší, ale jejich hru obstaral prakticky jediný hráč, který si po rozehrání vybral ty nejmenší hráče a mezi nimi procházel. Byla to hra jediného hráče a s kolektivním sportem to tentokrát mělo opravdu velmi málo. Ve druhém utkání naše družstvo nestačilo na domácí družstvo Bystrce 1, pozdější vítěz celého turnaje a prohrálo v poměru 1:12. V posledním utkání skupiny odehrálo naše družstvo nejlepší utkání s ARC IURIDICA, i když nakonec prohrálo v poměru 5:7. Družstvo hrálo kolektivně a zlepšilo se v obraně i útočné fázi. Skupinu vyhrála domácí Bystrc 1 před Říčany 2, IURIDICOU a Havířovem.

obrana v utkání s Říčany,  útok proti Bystrci 

Po obědě se hrála utkání ve skupinách o konečné umístění, naše družstvo hrálo s ostatními týmy, které také skončily na 4. místě o konečné umístění na turnaji o13. až 16. místo.

K obědu byl kuřecí řízek, bramborová kaše a okurek

Naše družstvo U8 v této skupině hrálo nejprve proti družstvu Tatra 2 a vyhrálo po dobrém výkonu 8:6, v následujícím utkání porazilo družstvo Vyškova v poměru 8:4 a v posledním utkání skupiny prohrálo nejtěsnějším rozdílem s družstvem Rugby Akademie Brno 7:8. V této skupině zahrálo naše družstvo poměrně dobře, kdy všichni hráči byli zapojeni do hry prakticky stejně. Bylo vidět, že když naše družstvo (i oslabené o dva hráče základní sestavy – Vašek a Mateo) hraje ne s nejlepšími týmy a ne pod velkým tlakem, je schopen hrát celkem kombinační hru s několika přihrávkami a ne docilovat bodů jen ze sólových průniků.

Společné foto U8 po utkání s Tatrou Smíchov, zleva naši hráči: Theo, Míša Nela, Andrej, Vojta Maruška, Max a Samuel. Družstvo koučoval Radek a o zázemí se starala paní Petra.

Turnaje kategorie U10 se v Brně-Tuřany sešlo 20 týmů rozdělených do čtyř základních skupin. My jsme byli nalosováni do skupiny B společně s týmy Petrovice 1, Tatra Sarančata, Říčany Lavina a Vyškov 2. V prvním zápase jsme vyhráli s Říčany 5:2, v druhém s Vyškovem 6:0 a třetím s Tatrou 10:0. Ve čtvrtém zápase s Petrovicemi o první místo ve skupině bohužel hráči pod dojmem vysokých výher podlehli pocitu, že to půjde tak nějak samo a soupeři hrajícímu velmi organizovaně podlehli 5:1. V naší hře se bohužel opakovaly nedostatky, které nás provází celé jaro, jako pozdní reakce na vývoj hry, příliš individualistická hra, nedostatečná podpora spoluhráčů jak v útoku tak i v obraně. Stejné problémy přetrvávaly i v následné semifinálové skupině, kde jsme postupně podlehli týmu Říčany Síla 0:9, Vyškovu 1 2:5 a v poměrně vyrovnaném zápase s Tatrou Kobylky 2:3. V této skupině jsme skončili tedy na čtvrtém místě. Následně se pak hrály již utkání o konečné umístění na turnaji – vítězové skupin bojovali o celkové vítězství, druzí ze skupin o třetí místo atd. Naše družstvo hrálo utkání o konečné 7. místo a to s družstvem RC Donau Wien, které jsme bohužel přes výrazně zlepšený a odhodlaný výkon celého týmu prohráli po poměrně nešťastných individuálních chybách 2:4 a obsadili jsme tedy celkové 8. místo z 20 účastníků turnaje této kategorie. Bylo vidět, že družstvo potenciál má, ale stále jej ještě neumí úplně využít. V útočné fázi se družstvo sice hodně zlepšilo, ale stále přetrvávají nedostatky v osobní i kolektivní obraně a také ještě družstvo neumí měnit taktiku hry podle hry soupeře.

U10: dolní řada zleva: Jakub, Sebík, Adrián, Gabča, Viky, Patrik, dolní řada zleva Thory a Šimon. Družstvo koučoval Petr.

 

O Autorovi

Radomír Kloda

Předseda klubu, publikuje hlavně články o ragby školních kroužků. Publikuje v Albrechtických listech.

Další články autora