Herní soustředění v Polsku

1. března 2022 (23:54)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Kapitán našeho týmu Dan Walek na fotografii Iwony Rozynek

V posledních letech bývá zvykem, že tým mužů absolvuje soustředění před sezonou na domácím hřišti. Letos jsme udělali změnu a na společném soustředění jsme se domluvili už na podzim s polským týmem Hegemon Akademia Rugby Mysłowice. Hegemon u nás odehrál na podzim dva zápasy v rámci oslav výročí 55 let založení našeho klubu a tak bylo načase jednak se naším kamarádům z Hegemonu revanšovat a přijet do Mysłowic, jednak využít možnosti udělat soustředění společně. Do Mysłowic jsme vyrazili v sobotu ráno a po zhruba 80 minutách jsme dorazili na útulný stadion, na kterém domácí ragbisté hrají své zápasy.

Mysłowice 26. února 2022 – Společný dopolední trénink probíhal na tréninkovém hřišti a byl zaměřený na zdokonalení standardních situací mlýna a autu. A mezi tím, co rojníci tyto dovednosti pilovali, útočné formace obou týmů zkoušely souhru svých řad jak v obraně, tak v útočení. Následovala řízená hra, kdy každý z týmů měl několik výkopů z poloviny hřiště a následně se bránil několika fázím ataku soupeře.

Po dobrém obědě, který dodala místní cateringová firma, následoval rozbor videa z prvního zimního přípravného zápasu proti slovenské reprezentaci. Na odpolední zápas, který se hrál netradičně 3x30 minut, jsme se přesunuli do nedalekého Chorzowa na Stadion Śląski a jeho tréninkové hřiště s umělým povrchem.

V úvodní třetině měli domácí více ze hry a velice rychle se ujali vedení 3:0 na položení. Naši hráči se trochu hledali, chyběla souhra i proto, že některé hráče jsme zkoušeli na postech, na kterých za normálních okolností nehrají. A také jsme měli na hřišti 3 nezkušené šestnáctileté hráče z naší akademie. Jakmile si hráči trochu zvykli na své posty a hru, jaká se na takovém místě vyžaduje, začal se zápas vyrovnávat a začali jsme být pro soupeře nebezpeční také my.

Zatímco soupeř měl váhovou převahu v roji, kterou velice dobře využíval, my jsme hrozili hlavně zadními řadami. První třetina skončila 3:2 na pětky pro domácí. Obě naše pětky položil na pozici zadáka hrající Hynek Hřebíček (na snímku níže).

Druhá třetina byla velice vyrovnaná, bohužel, s řadou nepřesností na obou stranách. Roj se soustředil hlavně na eliminaci rojové hry Hegemonu a důležité bylo, že jsme dokázali ze standardních situací připravit docela kvalitní míče pro zadní řady. Ty dokázaly poměrně výrazně přehrávat obranu soupeře a získávat velké území. Druhá třetina skončila naší výhrou 3:2 na pětky a za nás skórovali dvakrát Filip Plinta a Dan Ogurčák.

Poslední třetina už byla spíše boj a oběma týmům už docházely síly. My jsme opět zkoušeli trochu přeházet sestavu. Bohužel jsme se dopouštěli častých chyb, hlavně ofsajdů, a tak se soupeř držel na naší polovině a nakonec se Hegemonu 5 minut před koncem podařilo položit rozhodující pětku. Náš závěrečný nápor byl sice velký, ale nejblíže se s míčem k brankovišti soupeře dostal téměř šedesátiletý Vlasta Tržický, kterému chyběl k položení metr.

Hegemon Akademia Rugby Mysłowice – RC Havířov 30:25

Za Havířov položili: Hynek Hřebíček 10 (2P), Filip Plinta 10 (2P), Dan Ogurčák 5

Děkujeme Hegemonu za skvěle připravené soustředění a dobrou hru

Soustředění bylo velice kvalitní a hlavně ukázalo herní progres od lednového zápasu s reprezentací Slovenska. Velice mě potěšila hra útočné řady a také hra našich mladíků. Celkově jsme měli na soustředění mladý tým s věkovým průměrem 25,5 let, průměrný věk navíc ovlivnili hrající trenéři Pavel (41), Patrik (43) a stále hrající vedoucí týmu Vlasta Tržický, který příští týden (11. března) oslaví šedesátiny. Ze soustředění jsme si odnesli poznatek, že musíme zapracovat na lepší souhře roje a také na kolektivní obraně. Do začátku soutěže zbývají tři týdny a nás čeká ještě jedno přípravné utkání, ke kterému pojedeme opět do Mysłowic.