Exeter podlehl útoku Indiánů

4. prosince 2021 (14:41)

NezařazenéSvětovéZpravodajství

19. listopadu jsme v blogu zveřejnili informaci o tlaku Národního kongresu amerických indiánů (NCAI) na klub anglické Premiership Exeter Chiefs, aby změnil své klubové logo s hlavou indiána v pérové čelence. Národní kongres bojuje podle svého vyjádření za vymýcení urážlivých a škodlivých názvů a maskotů po celém světě, a zvláště ve Spojených státech dosahuje určitých úspěchů. NCAI před nedávnem vyvinul na Exeter Chiefs nátlak, aby se svého klubového loga zbavili. Přestože předseda klubu Tony Rowe prohlásil, že i když na současném logu není nic rasistického, a není pro změnu loga, řekl, že ho klub změní, pokud to členové klubu podpoří.

Nebylo to poprvé, kdy se v Exeteru jednalo o změně názvu zde, ale v srpnu 2020 10 tisíc fanoušků klubu rázně jakoukoliv změnu odmítlo. Jenže fanoušci jsou vrtkaví a dnes zaplnili klubovou poštu dopisy, ve kterých v drtivé 70 procentní většině podpořili indiány a souhlasili s tím, že již nebudou používat atributy, které by mohly ovlivnit city domorodých obyvatel Ameriky.

A tak se šéfové klubu dostali pod dvojí tlak, na výroční valné hromadě v tomto týdnu sice vůbec nebylo o rebrandingu formálně hlasováno, ale vedení klubu nemůže změnu názoru svých příznivců ignorovat a musí něco udělat. Šéf klubu Tony Rowe (vlevo) jenom potvrdil budoucí rebranding a řekl, že rozhodnutí o tom, co bude klub dělat dál, padne „během několika příštích týdnů.“

Pro fanoušky je rozhodnutí o změně jednoduché, nedomýšlejí důsledky, změny totiž přijdou klub na pěkný peníz. Odhadované náklady na kompletní rebranding, což představuje vymyšlení a zpracování logotypu a piktogramu (loga), kompletní výměnu herních dresů a celé sady oblečení podle klubového dress codu, výměnu všech propagačních materiálů a suvenýrů, novu výzdobu klubových barů s tématikou divokého západu v Sandy Parku, se pohybují kolem 700 tisíc liber. 

Jen název klubu se nezmění, vedení totiž tvrdí, že klub byl pojmenován Chiefs již v roce 1900 na počest vůdců starověkého keltského kmene. Jenže to jej jen účelové tvrzení, protože klub se od založení nazýval Exeter Rugby Club a ke změně došlo až po rebrandingu v roce 1999, kdy se klub přejmenoval na Exeter Chiefs. Nicméně i na keltské náčelníky se dá odkázat a rebranding by nemusel být nijak násilný, i pérová čelenka by mohla zůstat (možná i nějaké to roští), jak vidno na obrázku keltského náčelníka. Jen jestli by nějací zbylí původní Britoni (pokud je už Římani, Sasové, Anglové, Vikingové a Normani do posledního nevybili) nevznesli protest, že je to rasistické a že to uráží jejich britonské cítění.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora