Po 3. kole evropského šampionátu

21. února 2024 (22:44)

SvětovéZpravodajství

Pokud naše reprezentace udrží první místo v evropském mistrovství divize Trophy a postoupí do ERC, to ale musí porazit Švýcarsko i Ukrajinu, narazí na velmi silné, ale s výjimkou Gruzie vyrovnané týmy druhého evropského sledu, pokud by nepostoupila, bude mít v dalším ročníku za soupeře silné Německo (World ranking 32) nebo Polsko (World ranking 33). Česko je sice jen o dvě místa za Polskem, ale může nás strašit poslední porážka 22:41 v Trophy v roce 2018 ve Zlíně.

Zatímco situace ve skupině A ERC se zdála už před zahájením soutěže jasná, má někdo z druhé evropské garnitury na Gruzii? ve skupině B zněly prognózy ve prospěch Portugalska, zatímco o druhé místo se měly poprat zbývající země, omlazenému rumunskému týmu se příliš nevěřilo.

Nakonec to Portugalcům vyšlo, ale možná i je samotné překvapila porážka od Belgičanů. Tak nakonec mezi Portugalskem, Rumunskem a Belgií rozhodly bonusové body, když všechny týmy dvakrát vyhrály a jednou prohrály. Jako outsider nakonec skončil vítěz Trophy 2022/2023 Polsko, které mělo pod vedením dvaatřicetiletého velšského trenéra Christiana Hitta přece jen trochu větší ambice.

Polsko nastoupilo proti Belgii se snahou o přenechání posledního místa soupeři, ale vítěz zápasu s favorizovanými Portugalci ambice Poláků uťal hned v zárodku a po celý zápas nepřipustil vážnější ohrožení svého brankoviště, Poláci je dokázali dobýt jen jednou. Pro Polsko to znamená semifinálový souboj s předposledním ze skupiny A Nizozemskem v Amsterdamu, ve druhém semifinálovém zápase o sestup hrají ve Waterloo Belgičané s Němci.

Řekli:

Christian Hitt, trenér Polska: „Jsme zklamaní. Dnes jsme se úplně nedrželi našeho herního plánu, zejména pokud jde o otevřenou hru s míčem. Belgičané velmi dobře bránili, musíme jim vyslovit uznání, nám chybělo zakončení. Teď musíme začít pracovat, abychom v semifinále hráli mnohem lépe než dnes,"

, trenér Portugalska: "Je jasné, že práce s týmem při výhrách je vždy snazší, i pro samotné hráče, pokud věří v nastolenou cestu, cyklus, který má skončit na mistrovství světa 2027. Ale je to cesta, která je dlouhá jak maraton, a my jsme teprve 10 metrů od startovní čáry."

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora