Zítra je evropské super finále žen

28. dubna 2023 (21:49)

SvětovéZpravodajství

Pryč jsou doby, kdy jsme na ženské ragby pohlíželi jako na zábavnou podívanou, už delší dobu je plnohodnotným sportem a plnohodnotnou podívanou, které nechybí naprosto nic z toho, co zdobí mužské ragby. Je tu herní preciznost a technika, je tu nasazení, je tu důraz a potřebná agresivita. Platí to samozřejmě pro nejvyšší kategorii ženského profesionálního ragby a ukazuje se, profesionalismus pozvedl úroveň ženského ragby nebývale. Růst úrovně sice neplatí pro všechny týmy Six Nations, ale pokrok je zřejmý u všech. Odráží se to také ve stále vzrůstající sledovanosti, u Anglie a Francie jako nejlepších týmů, je do pochopitelné, ale sledovanost roste také u zápasů slabších celků.

Suverénem Six Nations jsou Angličanky s 18 tituly ze čtyřiadvaceti turnajů, které se odehrály za účasti Francie jako Five Nations a Six Nations. Pokud bychom připočetli i tři turnaje tzv. Home Nations – pouze ostrovní země – pak Anglii ještě dva tituly přibudou. Pozoruhodný je ale také zisk šestnácti Grand Slamů, tedy vítězství nad všemi ostatními týmy v daném ročníku.

Francie má jen 6 titulů, většinou sice byla druhá nebo třetí, jen v roce 2009 byla čtvrtá, dva tituly drží Irsko, a jeden, dosud jediný, získalo Skotsko, jenže ještě v časech turnajů Home Nations v dávnověku turnaje v roce 1998. Nikdo další pohár pro vítěze nedržel.

Když už je řeč o trofeji Six Nations, letos pozvednou vítězky novou trofej. Původní zhotovil zlatník anglické královny Alžběty Thomas Lyte (viz foto vlevo) a nová – podle webu Six Nations – odráží výzvu k novému smyšlení o ženském ragby, které není vázáno tradicí a je připraveno dělat věci jinak. Tradiční pohárová forma uvolnila místo moderní siluetě trofeje charakterizované šesti rameny sahajícími vzhůru a znakem každé ze zúčastněných federací a unií.

A kdo bude vítězem? kandidáti už zůstali jen dva a navíc dosud neporažení – vedoucí Anglie (20 bodů) a Francie (19 bodů). Oba týmy jsou silné, ale preference sázkových kanceláří jsou výmluvné: 9 sázkových kanceláří z 9 tipuje výhru Anglie, průměr tipů dává tato čísla 1,13 Anglie, 6,11 Francie. Také výsledky vzájemných utkání v posledních 8 letech mluví pro Anglii 9:3 a nepochybně bude také rozhodovat domácí prostředí, byť Angličanky toho možná na stadionu Twickenham nenahrály o moc víc než Francouzky, ale budou mít mohutnou podporu diváků.

Podle zpráv z 18. dubna už bylo prodáno přes 50 tisíc vstupenek. Současný divácký rekord na ženském zápasu je 42 579 fanoušků na zápase Nového Zélandu proti Anglii na loňském finále mistrovství světa žen v aucklandském Eden Parku, Black Ferns tam porazily Anglii v dramatickém utkání 34:31.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora