Začala 25. sezóna Super Rugby

31. ledna 2020 (16:26)

SvětovéZpravodajství

Včera v 19:05 novozélandského, to je dnes v 6:05 našeho času, začal na stadionu Eden Park v Aucklandu zápasem prvního kola novozélandské konference mezi Auckland Blues a Waikato Chiefs z Hamiltonu 25. ročník Super Rugby. Naposledy letos ještě 15 týmů v novozélandské, australské a jihoafrické konferenci odehraje do 30. května 18 kol základní části soutěže, 6. června kvalifikaci o semifinále, 13. června semifinále a 20. června finále. Titul obhajují Křižáci (Crusaders) z Cantenbury a letos se pokusí o zisk jedenáctého titulu.

Od příštího roku se soutěž vrací k formátu se 14 týmy, ruší se konference a všichni odehrají 13 zápasů bez odvet.

Systém soutěže je stejný jako v posledních dvou letech, každý tým sehraje 8 zápasů včetně odvet ve vlastní konferenci a 8 zápasů bez odvet proti týmům z ostatních konferencí. Boduje se 4 body za výhru, 2 body za remízu a 0 bodů za prohru. Ofenzívní bonus se přiznává pouze v případě dosažení výhry rozdílem 3 položení, defenzívní bonus je za prohru rozdílem obvyklých 7 a méně bodů.

Výsledky všech utkání Super Rugby a tabulku naleznete v našem pravidelném výsledkovém servisu Ragbyový víkend.

Konference

V obsazení konferenci se proti loňsku nic nezměnilo:

Australská konference:
Tým
sídlo
reprezentuje
Brumbies
Canberra státy Australian Capital Territory (ACT) a část Nového Jižního Walesu.
Rebels
Melbourne  stát Victoria.
Reds
Brisbane stát Queensland.
Sunwolves
Tokio Japonsko (některé zápasy hrají v Singapuru).
Waratahs
Sydney podstatnou část Nového jižního Walesu (New South Wales).
Novozélandská konference
Blues
Auckland oblasti Auckland, North Harbour a Northland.
Chiefs
Hamilton oblasti Bay of Plenty, Manuaku, King Country, Thames Valley, Waikato a Taranaki.
Crusaders
Christchurch oblasti Buller, Canterbury, Mid Canterbury, South Canterbury, Tasman a West Coast.
Highlanders
Dunedin oblasti North Otago, Otago a Southland.
Hurricanes
Wellington oblasti East Coast, Hawke's Bay, Horowhenua Kapiti, Manawatu, Poverty Bay, Wairarapa-Bush, Wanganui a Wellington.
Jihoafrická konference
Bulls 
Pretoria regiony Gauteng (část) a Limpopo.
Jaguares
Buenos Aires Argentinu.
Lions
Johannesburg regiony Johannesburg a Gauteng (část).
Sharks
Durban region KwaZulu-Natal. 
Stormers
Cape Town regiony Cape Town, Cape Winelands, Boland a West Coast. 

 

Pokud se mluví o tom, že týmy reprezentují nějaké regiony, vyplývá to spíše z doby, kdy týmy Super Rugby skutečně čerpaly hráče z regionálních klubů. Po profesionalizaci ragby přišla i možnost „nakupovat“ hráče i mimo regiony. V současné době tedy jde spíše o historickou reminiscenci.

Několik zajímavostí

 

Na Novém Zélandu budou výkopy zápasů v 7 hodin večer, v některých případech i před pátou odpoledne, to proto, aby při trvale klesající návštěvnosti mohly na zápasy chodit celé rodiny.
Sunwolves v Super Rugby končí. Rozhodnutím řídícího orgánu soutěže SANZAR dochází k redukci počtu týmů od roku 2021. Je to ovšem velká škoda pro japonské ragby, jehož reprezentanti (potažmo hráči Sunwolves) předvedli brilantní výkon na loňském mistrovství světa.
V jihoafrické konferenci jsou všichni zvědavi, zda Jaguares protáhnou svou skvělou formu z roku 2019, kdy vyhráli 11 z posledních 12 zápasů a došli až do finále proti Křižákům. I přes prohru 19:3 s Křižáky by Jaguares mohli v roce 2020 patřit k favoritům soutěže.
Chiefs mají nového trenéra, není jim nikdo menší než bývalý trenér Walesu Warren Gatland. Narodil se a vyrůstal v Hamiltonu a v letech 1980 až 90 hrál za Waikato. Snímek z pátečního utkání Blues - Chiefs, ve kterém Gatland slavil první výhru svého týmu 37:29.
Bývalá hvězda Hurricanes Beauden Barrett bude v dubnu debutovat v dresu Blues. Barrett má momentálně po velké zátěži v posledních sezónách herní přestávku, takže Blues pomůže až v druhé části sezóny.
Jihoafrické ragby je jako mistr světa 2019 hrozbou pro ostatní konference. Kapitán Stormers Siya Kolisi věří, že úspěch z mistrovství se promítne i do Super Rugby. Kolisi prohlásil, že jihoafrické týmy budou mít nyní větší víru v úspěch. "Když jedeme na turné, chceme vyhrát každý zápas, nezaměřujeme se na tenhle nebo tamten. Ve většině týmů, za které jsem v minulosti hrál, jsme prohrávali, ještě než jsme vystoupili z letadla, protože jsme si vybírali, které zápasy vyhrajeme," uvedl Kolisi. Věru, zlověstné poselství pro Nový Zéland a týmy australské konference.

Páteční výsledky 1. kola Super Rugby

Blues - Chiefs 29:37 (19:5) P 4:5 B 0-4
Brumbies - Reds 27:24 (7:17) P 4:3 B 4-1
Sharks - Bulls 23:15 (6:9) P 2:0 B 4-0

Solomon Alaimalo pokládá poslední pětku Chiefs

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora