Začal nový ročník Super Rugby

19. února 2021 (18:37)

SvětovéZpravodajství

V náhledu Filipo Daugunu pokládá pětku v utkání Reds proti Waratahs

Dnes dopoledne našeho času začala první ze soutěží Super Rugby, které se kvůli kovidové pandemii rozdělily územně. V Brisbane začala prvním zápasem Reds v. Waratahs australská soutěž Super Rugby AU. Příští víkend ji bude následovat novozélandská Super Rugby Aotearoa.

Pozoruhodná je dnešní demolice Waratahs, kteří prohráli 7:41 (7:27). Ještě v lednu hlavní trenér Rob Penny tvrdil, že Tahs budou na konci soutěže šampióny. Jenže jeho tým ztratil během posledních sezón celou řadu hvězd, jako jsou: Adam Ashley-Cooper, Rob Simmons, Nick Phipps, Israel Folau, Sekope Kepu, Curtley Beal, Bernard Foley a Michael Hooper. Takže buď je Penny velký optimista, nebo má v rukávu nějaká neznámá esa, ale podle porážky s druhým týmem Super Rugby AU 2020, je spíš velkým optimistou.

Ve druhém utkání prohrál tým ze západního pobřeží Austrálie Western Force s Brumbies 11:27 (6:13) po herně vyrovnaném utkání, ale při velmi propustné obraně Force.

V Aucklandu je covid, Blues mají problém

Soutěž Super Rugby Aotearoa ohrožuje Covid-19 zjištěný v jižním Aucklandu. Uzávěra domovského města Blues, vedla ke zrušení posledního předsezónního střetnutí Blues proti křižákům v Eden Parku, hráčům bylo povoleno trénovat pouze individuálně doma.

„Realita je taková, že jsme nemohli uvažovat o bezpečném střetnutí v úvodním kole soutěže Super Rugby Aotearoa, pravděpodobně nejlepší ragbyové soutěže na světě, aniž bychom společně trénovali a mohli odehrát tolik potřebný předsezónní zápas,“ řekl výkonný ředitel Blues Andrew Hore. Blues se pravděpodobně dočkají, novozélandská vláda oznámila, že Auckland přejde na tamní PES úrovně 2.

26.2. 07:05 CET  Highlanders - Crusaders Dunedin
27.2.  07:05 CET Hurricanes - Blues Wellington

 

Jižní Afrika začne až po turné Lions

Jižní Afrika začíná přípravným turnajem rovněž příští týden v pátek, ale pak se bude hrát v desetidenních cyklech do 28. března. Osm týmů je rozděleno do dvou skupin. Soutěž má připravit hráče na červnové turné Britských a irských lvů do Jižní Afriky. Ovšem zda Lions vůbec do Jižní Afriky vůbec pojedou, je stále nejisté. Jižní Afrika slibuje hory doly, protože se do toho „vmontovala“ Austrálie, která by chtěla získat Lvy pro sebe s poukazem na to, že Jižní Afrika je zamořená nebezpečnou formou kovidu.

V oficiálním prohlášení B&I Lions se mj. praví:

„Pokračujeme v pravidelných diskusích s našimi partnery ve Velké Británii, Irsku a Jižní Africe, včetně Britské vysoké komise v Pretorii, irského velvyslanectví a různých vládních úřadů, abychom zjistili co nejvíce informací o této rychle se vyvíjející a složité situaci."

Lions zahájí své turné 3. července proti DHL Stormers, před zápasy proti SA Invitation XV, Cell C Sharks, Jihoafrické republice A a Vodacom Bulls. 24. července pak odstartují sérii tří testů proti mistrům světa Springboks.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora