World Rugby odpískal projekt Světové ligy

5. července 2019 (16:16)

SvětovéZpravodajství

(Zdroj: zahraniční media) - Projekt World Rugby na ustavení Světové ligy v ragby od roku 2022 nenašel podporu národních unií a federací zemí, které se měly projektu zúčastnit, nelíbil se ani špičkovým hráčům, World Rugby proto projekt odpískal. Otázka je, kde vůbec zavládlo nadšení nad projektem Agustína Pichota, místopředsedy World Rugby, na ustavení Světové ligy v ragby od roku 2022. Zcela jistě v sídle World Rugby v Dublinu, možná v některých zemích, pro které to mohl být odrazový můstek do vyšších ragbyových sfér, možná také v Argentině. Méně už třeba u Nového Zélandu a evropské elity.

World Rugby vyřadil plány na ustavení šampionátu národů, když nedokázal získat podporu ragbyových unií a federací, které měly být do projektu zapojeny. Řídící orgán světového ragby nabídl jednotlivým uniím obrovské finanční částky, když se je snažil přesvědčit, aby se do soutěže přihlásily, a minulý měsíc dokonce zvýšil celkovou částku na více než 9,7 miliardy dolarů během 12 let.

Nicméně, přes "veškerou snahu poskytnout pochybujícím zemím řešení a jistoty,“ světová organizace ukončila plány na pokračování projektu. "World Rugby rozvíjel tento důležitý projekt v nejlepším zájmu globálního hnutí v srdci a v souladu s naší vizí pěstovat sport jako hru pro všechny," komentoval vzletně ukončení projektu předseda World Rugby Bill Beaumont. "I když jsme přirozeně zklamáni, že se nepodařilo dosáhnout jednomyslného postoje k plánu na ustavení Mistrovství národů mezi našimi uniemi, jsme i nadále plně odhodláni prozkoumat alternativní způsoby, jak posílit význam a hodnotu mezinárodního ragby pro zlepšení situace všech svazů. To zahrnuje náš trvalý závazek k hospodářské podpoře a investičním příležitostem pro rozvíjející se země ke zvýšení konkurenceschopnosti mezinárodní hry s ohledem na možné rozšíření Rugby World Cup v roce 2027."

Připomeňme si, se kterými 12 zeměmi se počítalo: měly to být evropské země účastnící se Six Nations Anglie, Wales, Irsko, Francie, Skotsko a Itálie, země hrající mistrovství jižní polokoule Rugby Championship Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika a Argentina a navíc Japonsko a Fidži. Každý by měl s každým odehrát jeden zápas a liga by měla vrcholit ke konci roku semifinálovými a finálovým zápasem. Soutěž měla mít ještě druhou a třetí divizi, ve kterých mělo hrát 32 týmů rozdělených do několika konferencí, v jedné z nich mělo mít místo i Česko.

Výhrad bylo hodně, od obavy, že nová každoroční soutěž devalvuje význam mistrovství světa, přes obavy o možné finanční ztráty tradičních soutěží jako je Six Nations nehledě k plánovaným sestupům a postupům, což se nelíbí zvláště anglické unii, pro kterou by byl případný sestup zcela nepředstavitelný. Až po tu největší obavu, jak to zvládnou už tak přetížení špičkoví hráči, kterých se navíc nikdo na nic neptal.

A tak za situace, kdy projekt Světové ligy nenašel dostatek podpory, ukládá jej World Rugby dočasně k ledu.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora