Women´s Six Nations: Profesionálky v. amatérky 105:10

5. dubna 2021 (02:48)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Bryony Cleall pokládá bonusovou pětku Anglie (Foto: Nick Browning)

V prvním kole zkráceného ženského turnaje Six Nations, který se navíc hraje ve dvou skupinách po třech týmech, zažily velšské a skotské amatérky frustraci jednak z výsledku, jednak z propastného rozdílu výkonnosti, který jim prakticky nedovolil favorizované soupeřky ohrozit. I když ani to není tak zcela pravda, protože plně profesionální jsou jen Angličanky, Francouzsky jsou profesionálky napůl a Skotky z jedné třetiny, neboť 8 hráček hraje v profesionální anglické ženské lize. Také Irky jsou amatérky, v širším výběru sice mají sice 5 hráček z anglické ženské Premiership, ale těch pár hráček nemůže hendikep proti profesionálkám vyrovnat. Co je podstatné, že v pojetí hry, a to jsme konstatovali již při Six Nations v roce 2019, se téměř smazal rozdíl mezi mužským a ženským pojetím hry. Rozdíl, který trvá, je nerovnost v pojetí turnaje, kde se utkávají ryzí amatérky Velšanky, Irky a Italky s plnými profesionálkami. Je jasné, že finále 24. dubna se odehraje mezi Anglií a Francií.

Francie – Wales 53:0 (31:0)

 

Francouzské ženy odehrály podle FFR stý zápas v Six Nations, ale podle statistik se zatím včetně sobotního zápasu dostaly na číslo 94, takže na oslavu stého si ještě počkají. Francie vyhrála po stálé převaze, Velšanky se snažily, problémy však Francouzkám připravily jen drobné a ani jednou nepřekonaly jejich důraznou obranu. V prvním poločase Francouzky své soupeřky zcela vymazaly, ve druhém se sice trošku šetřily, i tak přidaly ke 4 pětkám z prvního poločasu další čtyři ve druhém.

Číslo 8 Emeline Gros pokládá jednu z pětek Francie

Gaëlle Hermet, kapitánka Francie: "Od listopadu už je to dlouho, co jsme spolu hrály naposledy, takže jsme šťastné. Samozřejmě je potěšení se sejít a hrát takovéto zápasy. I když je stadion prázdný... Chceme se bavit, ale také bavit lidi, kteří nás sledují. "To, že jsme nedostaly žádné body, byla opravdu ochota reagovat na situaci. Je to stav mysli. Chceme bránit naši linii a nedopustit žádné body. To je jedno z pozitiv zápasu, ano. Tvrdě jsme pracovali a respektovali soupeře. Věděli jsme, jaké potíže nám mohou velšské ženy připravit. Odpověděli jsme na to.“

„Francouzky odehrály pár neuvěřitelných věcí a my jim k tomu blahopřejeme,“ ocenil po zápase kouč Walesu Warren Abrahams výkon Francouzek. „Zažili jsme několik neuvěřitelných okamžiků, ale také jsme se poučili. Pokud chceme konkurovat nejlepším týmům na světě, musíme se vrátit na počátek a věci vylepšit. Oceňuji úsilí a přístup našich děvčat, to bylo vynikající. Víme, kde jsme na naší cestě, a budeme pokračovat v budování,“ uzavřel Abrahams.

Anglie – Skotsko 52:10 (33:3)

 

Je s podivem, že ženská reprezentace Anglie si nic nezadá s tou mužskou, pokud jde o nedisciplinovanost, řadou trestných kopů poskytovala Skotkám prostor k útočení. Skotky nebyly žádnou odevzdanou obětí, jak by se podle výsledku mohlo zdát, hlavně ve druhém poločase překvapivě často zatlačily favoritky do obrany. Nekázeň však postihla i Skotky, zvláště se vyznamenala náhradnice Molly Wrightová, která pobyla na hřišti 3 minuty a zase vypadla s červenou kartou za faul na Vickii Cornboroughové, záměrně ji při vysoké skládce trefila ramenem do hlavy.

Hlavní trenér Simon Middleton: "Těšil jsem se, že se ve druhém poločase nakopneme, ale ukázalo se, že to bylo dost rozhárané, velmi přerušované, a myslím, že tady hra trochu odešla. Ve druhém poločase jsem byl opravdu frustrovaný."

Hlavní trenér Skotska Bryan Eason: "První poločas mne zklamal, v poločase jsem děvčatům vytknul, že jsme jen seděli a čekali, co udělá Anglie. Ve druhém poločase jsme dostali Anglii pod větší tlak a to nám umožnilo mít více míčů"

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora