Waterloo Belgie ve Waterloo

29. května 2021 (23:52)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Poslednímu položení Belgičanů (de Molder) v 74. minutě předcházel maul, který přivodil v Nizozemské obraně chaos

Waterloo Belgie ve Waterloo, trochu laciná slovní hříčka, ale přímo se nabízí, naděje Belgičanů, že se udrží v elitní skupině mistrovství Evropy, padly v utkání proti Nizozemsku ve Waterloo 2 minuty před koncem, když se Černí ďáblové dopustili chyby v rucku v pozici, ze které bylo velmi jednoduché trefit branku. A Nizozemec David Weersma, který netrefil jednoduchý kop v úvodu zápasu a pak ještě další 2 trestné kopy, tak jen napravil, co pokazil na začátku. V každém případě by jeho 3 kopy, kdyby je proměnil, přinesly postup i bez toho posledního za stavu 21:20 pro Belgii.

Belgičané museli jít do baráže s vítězem Europe Trophy Nizozemskem podle regulí evropských soutěží, které nepřipouštějí přímý postup a sestup, poslední tým vyšší soutěže se vždy musí utkat s prvním týmem nižší soutěže o setrvání ve vyšší soutěži. Belgičané v ročníku 2020 nemohli kvůli covidu odcestovat do Rumunska a prohráli kontumačně 0:28. Vyhráli jen nad Ruskem 38:12, a také schytali nejtěžší porážku s Gruzií 6:78, v  Rumunsku by pravděpodobně nevyhráli, ale už jen fakt, že se o to ani nemohli pokusit, znamenal trochu smůlu.

Ale Nizozemci si výhru zasloužili, hráli více rukama, zvolili podivuhodnou taktiku kopů po zemi s rychlým sledováním, takže často zastavili a znemožnili rozvinutí útočných snah Belgičanů už v zárodku a hlavně na jejich polovině. Na druhé straně si vůbec neporadili s rojovou hrou Černých ďáblů, zvláště mauly, mnohé mauly znamenaly posun i 20 metrů a chaotická obrana hostů proti maulům vynesla Belgičanům i řadu trestných kopů, kterými se posunovali dopředu.

Co se do 12. minuty druhého poločasu zdálo jako budování bodového náskoku Nizozemců, vzalo za své během 10 minut, nejdříve Maxim Jadot prorazil obranu brankoviště po mlýnu, pak Jens Torfs se v šesté fázi dobývání nizozemského brankoviště proháčkoval k další pětce, Alan Williams po obou pětkách proměnil kop a Belgie v 69. minutě otočila na 14:13. Jenže Belgičané si nedali v obraně pozor a Bart Wierenga jim proklouzl do brankoviště, s kopem Weeresmy to znamenalo další zvrat, Nizozemci vedli 14:20.

Za pár minut bylo všechno jinak, po trestném kopu do autu a maulu, s jehož obranou si Nizozemci nevěděli rady a zmateně pobíhali okolo, se Belgičané protlačili do brankoviště, míč měl v rukou Thomas De Molder, Williamsův kop na branku přinesl v 75. minutě těsné vedení 21:20. Tak už to mohlo zůstat, kdyby si Belgičané nechali míč a snažili se udržet ho do konce, ale Belgičané odkopli a Nizozemci se usadili na hranici jejich dvaadvacítky a tam také přišel ruck, ve kterém domácí chybovali, Italský rozhodčí Andrea Piardi nařídil trestný kop, který Weeresma proměnil a zajistil Nizozemcům nejen první výhru nad Belgií od roku 2010, ale i postup do evropského šampionátu a dalšího kola kvalifikace na RWC 2023.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.