V sobotu začíná mistrovství jižní polokoule

18. července 2019 (19:31)

SvětovéZpravodajství

Původní soutěž reprezentačních celků Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky Tri Nations se hrála od svého ustavení v roce 1996 šestnáct ročníků, v roce 2012 se připojila Argentina a soutěž - obdoba Five Six Nations severní polokoule – se přejmenovala na Rugby Championship. Soutěž suverénně ovládá Nový Zéland, na rozdíl od mistrovství světa, které All Blacks vyhráli jen třikrát, v této soutěži týmů nejvyšší světové úrovně získali 16 titulů. Jejich soupeři Austrálie a Jižní Afrika paběrkují, Austrálie vyhrála čtyřikrát, Jižní Afrika třikrát. Argentina zatím dosahuje jen dílčích úspěchů, když porazí Austrálii (zatím dvakrát) nebo Jižní Afriku (3 krát a jednou remíza). Nicméně přes nějakou tu výhru nedosáhla Argentina na lepší než 3. místo v roce 2015, kdy přenechala Černého Petra Jižní Africe, to se ovšem hrálo kvůli mistrovství světa zkráceně bez odvet, stejně redukovaný se bude hrát turnaj i letos.

V náhledu loňský vítěz Rugby Championship All Blacks 

Program 1. víkendu

Jižní Afrika – Austrálie 17:00 CET Johannesburg
Argentina – Nový Zéland 22:00 CET Buenos Aires

Letos se všechny zúčastněné země připravují na mistrovství světa a jejich reakce na prognózy je zdrženlivá, vlastně představitelé všech týmů tvrdí, že letos má pro ně zisk trofeje šampionátu jižní polokoule jen malý význam, do bezvýznamnosti ji přivádí jiná trofej - Webb Ellis Cup. A trenéři všech týmů tvrdí, že Šampionát je pro ně jen testem a příležitostí k doladění 31 členných sestav pro mistrovství světa v Japonsku.

Jižní Afrika (aktuálně 5. místo ve světovém žebříčku) hostí Austrálii (6. místo) a trenér Rassie Erasmus postaví řadu nadějných hráčů proti Wallabies, a bude sledovat, zda se obměněný může vyrovnat tomu, který má na kontě loňské vítězství na Novém Zélandu. Zatímco Michael Cheika bude mít pozici mnohem těžší, určitě nenaváže na vítězné roky 2011 a 2015, však také uvádí, že pro něho je prioritou finále mistrovství světa.

Poslední výsledky a tip:

JAR – AUS 23:12 a 18:23

Argentina (10.) přivítá v Buenos Aires Nový Zéland (1). Steve Hansen, kouč All Blacks, opakovaně uvedl, že chce, hlavně dát šanci všem potenciálním kandidátům pro tým na mistrovství světa, proto třeba do týmu pro utkání v Argentině nominoval jen dva hráče Crusaders, zatímco další hráči mohou očekávat pauzu proti Springboks o týden později. „Musíme využít této série zápasů, abychom se ujistili, že máme hráče, kteří budou mít právo dostat se do letadla do Japonska,“ komentoval momentální fázi přípravy, „tak to budeme dělat.“

To od Argentiny se nedají čekat nějaké experimenty v sestavě, Mario Ledesma jen přebírá Jaguáry a doplňuje je čtyřmi hráči z evropských klubů (Nicolas Sanchez, Santiago Cordero, Facundo Isa a Juan Figallo), jinak stejně není z čeho vybírat, další vynikající hráče už v Argentině nenajde, všichni už jsou dávno v kádru Jaguares. Ovšem očekávat úspěch proti All Blacks, se zřejmě ani Ledesma neodvažuje

Poslední výsledky a tip:

ARG – NZ 17:35 a 24:46

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora