V sobotu se rozhodne o klubovém mistru Evropy

21. května 2021 (14:52)

SvětovéZpravodajství

Po covidové redukci zápasů v průběhu evropského klubového mistrovství Champions Cup a „druhé evropské ligy“ Challenge Cup dospěly obě soutěže do finále, o vítězích se rozhodne dnes a v sobotu v londýnském Twickenhamu. Původně se finále mělo hrát v Marseille, ale Francie nemohla zaručit volný pohyb osob kvůli riziku přenosu covid-19. A tak se Pohár mistrů a Pohár vyzyvatelů v Marseille nehrál v loňském roce, nehraje se ani v tomto roce a pořadatelství se podle letošního rozhodnutí řídícího orgánu a organizátora soutěží EPCR (European Professional Club Rugby) přesouvá na rok 2022. Místo Marseille se bude hrát v Twickenhamu, neboť britská vláda povolila omezený počet diváků, ovšem i 10 tisíc diváků je na současné poměry lepší než kdyby se hrálo před prázdným hledištěm v Marseille, jenže je tu háček, Montpellier obdržel povolení pro pouhých 50 osob, v tom je 30 hráčů, takže žádné tažení francouzských fanoušků na Londýn nebude, ledaže by hromadu vstupenek vykoupili Francouzi žijící v UK.

Z technického hlediska se v případě remízy v obou soutěžích prodlužuje 2 x 10 minut. Pokud bude skóre vyrovnané i po extra čase, pak vítězem bude tým, který zaznamená více položení včetně prodloužení. Pokud budou shodné i tyto ukazatelé, pak budou vítězové určeni v kopáčském souboji z různých pozic na čarách 22 a 10 metrů.

Zajímavé je, že v tomto ročníku evropských pohárů hrají ve finále tři francouzské kluby, zatímco dřívější desetinásobní vítězové Angličané paběrkují s jediným týmem a sedminásobní vítězové Irové nemají ve finále nikoho. Svědčí to o rostoucí síle francouzského ragby? Uvidíme v sobotu.

Finále Challenge Cup

Twickenham, pátek 21.5.2021, 20:00 BST, 21:00 CEST

Rugby Live Streams: Rugby Online (strikeout.nu) / https://www.vipleague.lc/rugby-sports-stream

Leicester Tigers v Montpellier Hérault Rugby

Tygři jsou v Premiership na 6. místě se 44 body (vede Bristol se 76 body), uzavírají první polovinu tabulky. Do finále Challenge Cupu se propracovali výhrami nad Connachtem 48:32, Newcastle 39:15 a Ulsterem 33:24.

Montpellier Hérault Rugby je na tom ve francouzské Top 14 hůře, je až na 10. místě s 50 body (vede Toulouse se 73 body) a do finále Challenge Cupu postoupil, když porazil Glasgow 26:21, Benetton Treviso 31:25 a Bath“ 19:10.

Na druhé straně Leicester se nikdy do finále vyzývacího poháru nedostal, zatímco Monpellier ho vyhrál před 5 lety, což ovšem není žádný ukazatel současné formy obou týmů.

Leicester minulou sobotu porazil 5 pětkami Harlekýny 35:29, Montpellier prohrál vysoko se Stade Français 10:32 (na pětky 1:5), ale po sedmizápasové vítězné sérii, během které porazil i oba vedoucí týmy Toulouse a La rochelle. Takže tipovat vítěze je velmi obtížné, ale sázkové kanceláře většinově preferují Tygry.

Finále Heineken Champions Cup

Twickenham, sobota 22.5.2021, 16:45 BST, 17:45 CEST

Rugby Live Streams: Rugby Online (strikeout.nu) / https://www.vipleague.lc/rugby-sports-stream

Stade Rochelais v. Stade Toulousain

Toulouse je čtyřnásobný vítěz Poháru mistrů a má šanci získat pátý titul. Bránit mu v tom bude La Rochelle, které se ve francouzské lize přetahuje s Toulouse o vedení a momentálně na Toulouse ztrácí jediný bodík. Ovšem v Top 14 vyhrálo oba zápasy Toulouse, ve 2. kole loni v září doma 39:23 a letos v únoru v 15. kole v La Rochelle 14:11.

La Rochelle hraje v tomto ročníku hru, která je postavená na zásadě, kterou prosazuje kouč Ronan O᾿Gara „nechat míč žít,“ což znamená hrát co nejméně kontaktní hru založenou na četných – správnější výraz by byl nesčetných statických racích – a o to více hrát celoplošně rukama.

Ale ani Toulouse nehraje to, co je často k vidění v anglické lize, kde některé zápasy představují nudu k uzoufání a kde se mnohdy hraje spíše na držení a umrtvování míče, prostě Toulouse hraje podobně, jako Les Maritimes - Námořníci, jak se ve Francii přezdívá týmu z departementu Charente-Maritime regionu Nová Akvitánie. Finále, věřme, že nebude příliš svázáno taktikou, by mělo být excelentním ragbyovým představením.
Do finále oba týmy prošly takto:

Čtvrtfinále

La Rochelle – Sale Sharks 45:21

ASM Clermont Auvergne – Toulouse 12:21

Semifinále

La Rochelle – Leinster Rugby 32:32

Toulouse – Bordeaux-Begles 21:9

Sázkové kanceláře uvádějí vyrovnané šance, o to napínavější zápas to může být.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora