V sedmičkách se neposunujeme dopředu

4. července 2023 (22:45)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Marná snaha Hynka Hřebíčka zastavit soupeře z Tatry Smíchov. Foto Martin Flousek - převzato z webu ČSRU

Olomouc 1. – 2. července 2023 – sledovat zápasy našeho týmu streamované bůhví kým, se všemi informačními nedostatky, zvláště ke konci prvního dne, kdy byl kameraman pravděpodobně silně unaven, značně omezuje kvalitu pohledu na zápasy, ale přesto lze zcela jednoznačně posoudit kvalitu hry, a tu se proti minulým dvěma letům nic nezměnilo. Pravda je, že se v průběhu roku sedmičkami nezabýváme, nemáme je zažité, ale základní taktické prvky se zas až tolik neliší od ragby XV. Pokud se osobní a taktické nedostatky v ragby XV částečně skryjí, v sedmičkách se naopak zvýrazní.

Tatra Smíchov – Havířov 45:0

Obrovský rozdíl, Tatra daleko rychlejší a preciznější ve všech činnostech, především v obraně. Ve druhém poločase už bylo na některých našich hráčích vidět, že i těch 2 krát sedm minut intenzivního pohybu je nad jejich síly, přestože šlo o první zápas turnaje.

Slavia Praha – Havířov 47:0

Největší problém s krytím soupeřů a osobním bráněním. Naše obranné postavení nedrželo lajnu a v rozhozené obraně soupeř snadno nacházel díry. Chyby byly ještě výraznější než v předchozím zápase s Tatrou. Chyby v rozehrávce, pozdní podpora hráče s míčem, skládání v podobě chňapání rukama po soupeři. Naše útočné akce jsou pomalé, není tu žádné zrychlení.

Foto Petr Basel

RK Petrovice – Havířov 29:0

Zápas, ve kterém jsme se jen přiblížili šanci bodovat. Jediný světlý okamžik a skutečně povedená kombinace zakončená položením byla vracena zpět, neboť úniku po křídle předcházelo vypadnutí míče z rukou pro nepřipravenost příjemce přihrávky. Jinak se naše obrana dopouštěla podobně jako v předchozích zápasech fatálních chyb.

Olomouc – Havířov 5:24

Když Olomoučtí hned v první minutě položili pětku po autovém vhazování, které jsme vyhráli, zdálo se, že všechno půjde jak v předchozích střetnutích. Byla to série chyb a páchlo to další pětkou, ale zásah Hynka Hřebíčka v poslední chvíli nebezpečí odvrátil. Ale chyby nekončily, naštěstí po nebezpečně špatné přihrávce mlýnovky do našeho brankoviště vynesl Hynek míč z brankoviště přes celé hřiště pod olomouckou branku. Když se hned po výkopu Olomoučtí dopustili chyby v rucku a Dan Sláma přihrál do běhu Dominiku Wardasovi na pětku a stav 12:5, začalo to vypadat nadějně. Naději potvrdil dalším úspěšným únikem Hynek Hřebíček po přihrávce od Dana Slámy z rychle rozehraného trestného kopu. Poslední pětku položil Dan Ogurčák únikem po našem vyhraném mlýnu. Výhra nepřesvědčila, všechny pětky, kromě té druhé, padly ze sólových úniků, jen jediná padla po jakés takés kombinaci. Bylo to jediné vítězství, které nám zajistilo konečné 8. místo

Semifinále o 5.-8. místo: Havířov – Přelouč 5:24

Špatně zvolená řešení, nepřipravenost převzít přihrávku, neúčinné skládání či spíše ono chňapání do prázdna, nikdo nepomohl Hřebíčkovi, když složil unikajícího hráče Přelouče, ale další bez překážky doběhl pro pětku. Těsně před koncem poločasu nás při nadějné akci zastavil rozhodčí, který snad jako jediný viděl naši přihrávku dopředu. I tak poločas 0:10 vypadal nadějně.

Druhý poločas začal dobře pro nás, mlýn jsme skoro ztratili, ale přetlačením soupeře jsme ho získali zpět, Dan Ogurčák rozkmital nohy do běžeckého koncertu a uvolnil Dominika Kovácse, který si pětku jaksepatří vychutnal. Jenže potom šlo zase všechno šejdrem: 10. minuta – Přeloučtí bez překážky rozehrávají doleva a zpět přes všechny naše hráče a únik po křídle 5:17, 14. minuta, máme po mlýnu míč, ale rozehráváme neuvěřitelným způsobem, takže míč končí v rukou soupeře a ten největší hráč Přelouče nám utíká z vlastní desetimetrovky až do branky 5:24.

Foto repro TV

Finále o 7. místo: Petrovice – Havířov 33:12

Náš příští druholigový soupeř nás porazil rozhodným způsobem, i když jsme mu alespoň dvě pětky dali, ale byl to vrchol chyb z naší strany. O nejhezčí akci z naší strany se postaral Ogi ve 13. minutě, kdy si hezky překopl obránce a položil.

Chyby, které jsme dělali v sedmičkovém turnaji, jsou chyby, které děláme i v ragby XV, proto jsme se nedokázali udržet v 1. lize a vyhráli v ní s bídou jediný zápas s Mariánskými Horami. Jen v sedmičkách jsou více viditelné.

Foto Martin Flousek

V čem je tedy problém?

1. ač každý hraje už nějaký ten pátek, stále přetrvávají problémy s míčovou technikou, nepřipravenost převzít přihrávku a také neschopnost pod tlakem soupeře přesně přihrát, zaviňují ztráty míče a naše akce brzdí nebo zastavují. U některých hráčů jde zjevně o neschopnost vyhodnotit situaci a uvědomit si, že mohou dostat míč, jsou pak překvapeni a přihrávkou zaskočeni,

2. nedokážeme udržet vyrovnanou obrannou linii, a pokud ano, chybujeme v osobní obraně a umožňujeme soupeři prolnout,

3. skládání je nejdůležitější prvek sedmičkového ragby, co v XV ještě může někdo ze zadních pozic zachránit, minelu ve složení už v sedmičkách nikdo nenapraví, a těch minel bylo v Olomouci až až,

4. s tím souvisí naše neschopnost udržet chlapa, když už se nám dostane do rukou, schválně se podívejte na videa, kolikrát se soupeř vykroutil se sevření či spíše z držení a odehrál míč, nebo přímo utekl, ukázková pětka v 10. minutě utkání s Petrovicemi, kdy hráč Petrovic po mlýnu na desetimetrovce soupeře tancoval mezi všemi našimi hráči a nakonec přihrál kolegovi, který z půlky utekl a položil pátou pětku,

5. špatně volená řešení, třeba předržování míče, v sevření soupeřem se už těžko dá přihrát,

6. pozdní podpora, to je náš problém i v patnáctkách, než se nejbližší hráči k podpoře odhodlají, už je trestný kop za držení nebo se míče zmocní soupeř.

Sedmičky sice hrajeme jednou dvakrát do roka, ale všechny popsané chyby se dělají i v patnáctkovém ragby a to rapidně snižuje výkonnost našeho týmu, už se nedá poukazovat na mládí mužstva a nezkušenost. Je prostě třeba více zabrat a chyby odstraňovat.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.