Úspěch žen a dívek Severní Moravy

2. listopadu 2022 (20:30)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Ivana Plintová (vlevo) z týmu dívek  Severní Morava U17. Foto David Kostelka - převzato z webu rugbyunion.cz

S coronavirovou pandemií se toho pokazilo opravdu hodně, ubylo hráčů a torza klubových týmů se musejí slučovat do společenství. Problém se nevyhnul ani ženám a dívkám, ale právě díky možnosti spojit hráčky více klubů do jednoho týmu mají ženy a děvčata severní poloviny Moravy vůbec šanci hrát. Platí to i pro naše děvčata, ať už Hanku Hubincovou, která hraje za ženy, nebo mladší děvčata kategorie U17 Aničku Kubikovou, Ivanu Plintovou nebo nejméně zkušenou Elišku Dzúrikovou. A po určitých zdravotních problémech se do tréninku zapojuje i Kristýna Rapantová v kategorii U15.

Všechna naše děvčata hrají ve společenství nazvaném Severní Morava. Informací v průběhu sezóny mnoho není, ale víme, že nejúspěšnější z našich dívek je Hana Hubincová (na snímku reprezentačního družstva ČR dívek U18 leží vlevo), která je ve společnosti žen Olomouce a Mariánských Hor jedinou hráčkou z Havířova. Hanka je pro své dlouhodobě výborné výkony v nominaci pro utkání mistrovství Evropy divize Trophy s Německem tuto sobotu v Hürthu.
Hanka měla trochu smůlu, že si hned v prvním turnaji Poháru 7’s 2022, kterého se Severní Morava zúčastnila, zranila rameno, takže byla nucena dva další turnaje vynechat, ale podle trenéra Regionálního centra Olomouc Pavla Navrátila je to nezdolná hráčka, která ze sebe vydává pro zdar utkání všechno.
Problémem společenství je skutečnost, že se obě poloviny ženského týmu připravují samostatně, dohoda podle Pavla Navrátila zněla, že se tým sejde vždy ve čtvrtek v Regionálním centru v Olomouci, ale to se ve skutečnosti za celou podzimní sezónu povedlo jen dvakrát, přesto tým získal stříbrné medaile v podzimním Poháru 7′s 2022 žen.

Naše mladší děvčata tvoří polovinu týmu Severní Moravy, tou druhou jsou dívky Olomouce, pro turnajové zápasy je ještě doplňují dívky z klubů, které nemají dost hráček na samostatné klubové družstvo. Extrémní případ nastal v posledním turnaji 22. října v Bystrci, kdy se tým musel pro nedostatek hráček spojit s Tatrou Smíchov. Nebyl však jediný případ, spojit se na tomto turnaji musely i Petrovice a Říčany. Děvčata U17 obsadily v Sérii 7’s dívek U17 2022 druhé místo za týmem Moravia Rugby, což je společenství dívek Dragonu Brno, Bystrce, Ragbyové akademie Brno, Vyškova a Zlína. Strůjce úspěchů žen a dívek Severní Moravy a šéf Regionálního centra Olomouc Pavel Navrátil si přesto pochvaluje: „Naše dívky jsou mladší a mají před sebou dobrou perspektivu. Druhé místo získaly po právu, je výsledkem dlouhodobé práce a ochoty dívek jezdit každý čtvrtek na společné tréninky do Olomouce. Holky hrají skutečně výborné ragby.“

Tým U17 v černých dresech s dívkami U15. Naše dívky (ovál) zleva Eliška Dzúriková, Anna Kubiková a Ivana Plintová s medailemi za 2. místo v Sérii 7′ 2022 dívek U17. Vedle Elišky vlevo v červeném dresu jediná naše zástupkyně kategorie dívek U15 Kristýna Rapantová. Vlevo trenér Pavel Navrátil

Fotografie medailistek a hráček dalších družstev účastnících se Série 7′s 2022 dívek U17 pořízená po posledním turnaji 22. října v Bystrci

Pro zimní období je pro ženský i dívčí tým v plánu kombinace společných tréninků na umělce a kondičních tréninků připravených kondičními trenéry v regionálním centru. Podle těchto tréninkových plánů se už od října připravuje olomoucká část družstev. Pro havířovskou část týmu bylo v rámci Regionálního centra přislíbeno zajištění atletického trenéra, ale zatím se děvčata připravují podle tréninkových plánů připravených Pavlem Navrátilem.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora