U19 Rugby Cup: První výhra našich juniorů

30. září 2019 (21:30)

DomácíZpravodajství

Ostrava 28.9.2019) - Po katastrofální porážce od Sparty čekal juniory společenství Havířov-Mariánské Hory další pražský soupeř, který už měl za sebou také jednu porážku a zdál se být přijatelnějším soupeřem než Sparta. Hrát se muselo, a platí to i pro zbývající zápasy juniorů do konce sezóny, na hřišti druhého člena společenství Sokola Mariánské Hory. Že je Slavia pro naše juniory „stravitelnější“ soupeř, se nakonec potvrdilo.

Foto v náhledu a v článku Karel Gaman

RC Havířov – RC Slavia Praha 20:17 (10:14)

Pětky 3:2 * KP 1:2 * TK 1:1 * DG 0:0 * ŽK 1:1 Hlaváč (HAV) – Hrdlička (SLA) * rozhodčí Vladimír Kohout

Body: D.Kovács 5, Tisovský 5, N.Sittek 5, Marek 5 (1KP,1TK)

Sestava: 1 Dedek (MH), 2 Hlaváč, 3 Musil, 4 N.Sittek, 5 Tyrpa (MH), 6 Kričfalušij, 7 Kučera (MH), 8 Šmíd /MH/ (17  Šromota /MH/ 35’) – 9 Kereškéni (MH), 10 Wolkowinskij (MH) – 11 D.Kovács (16 Ligocki 35’), 12 Borůvka, 13 Ogurčák, 14 Tisovský (MH) – 15 Marek (MH)

Trenéři: Patrik Kovács a Dalibor Čech

Jak výsledek utkání napovídá, byla hra prakticky po celý čas vyrovnaná, tu s chvilkovou převahou našich, tu s převahou hostů. Naši junioři se sice ujali v 11. minutě vedení, ale už v 15. minutě vedla Slavia 7:5 a zanedlouho položila další pětku a po konverzi vedla 14:5. V závěru poločasu však naši korigovali na 10:14. Příčinou ztráty vedení a dvou pětek v našem brankovišti byl hlavně větší důraz a schopnost Pražanů využít mezery v obraně nebo přejít přes špatně skládajícího obránce.

Vyjmenovávat technické a taktické chyby (obou stran) by vydalo na dlouhý elaborát. Na jedné straně je fakt, že herní projev a technika osmnácti a devatenáctiletých hráčů by se už měla blížit spíše mužskému projevu hry, ale na druhé straně přece jen při úrovni trénovanosti našich hráčů, by takový požadavek byl těžko splnitelný. Fakt je, že se hráči dopouštějí chyb, které by už dělat neměli. Z těch technických je to třeba absence stálé připravenosti převzít přihrávku, naši hoši jsou mnohdy nachytáni na hruškách, prostě na příjem přihrávky připraveni nejsou. Z taktického hlediska nelze vytknout třeba obranné postavení a přesuny do ohrožených míst, ale někteří hoši se mnohdy při útočné akci ani nepokusili proniknout mezi dvěma obránci nebo – když už – založit ruck, a předají míč obsazenému spoluhráči. Obecně je třeba zlepšit kontrolu postavení a kontrolu míče v útočné fázi a včas míč předávat, nepředržovat ho. Byly situace, kdy se míč nedostal na volného hráče, který by přečíslil, minimálně jednu pětku mohli naši dát navíc.

Po trestném kopu na začátku 2. poločasu naši junioři snížili na 13:14, ale za dvě minuty chybovali a hosté rovněž po úspěšném trestném kopu odskočili na 13:17. Závěrečný tlak našich nakonec přinesl rozuzlení, Noel Sittek využívaje svých fyzických dispozic a váhy, razantním náběhem prošel obranou hostů a položil vítěznou pětku.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora