U19 Rugby Cup: Černá sobota Havířova

8. září 2019 (10:21)

DomácíZpravodajství

Ostrava 7.9.2019 - Společenství juniorů Havířova a Mariánských Hor může dnešní horor na ostravském hřišti budit ze spaní, schytali od Sparty 20 pětek a prohráli celkově 0:132. Utěšit je však může, že i účastníci mistrovství světa utrpěli debakly. Třeba Japonsko v roce 1995 prohrálo s All Blacks 17:145, nebo v roce 2001 prohráli Rumuni s Anglií 0:134. Naši junioři brzy ztratili chuť do hry, vždyť už v 10. minutě prohrávali 0:26 a v polovině 1. poločasu už hrozivých 0:40.

Foto v náhledu Karel Gaman

RC Havířov – RC Sparta Praha 0:132 (0:73)

Pětky 0:20 * KP 0:16 * TK 0:0 * DG 0:0 * rozhodčí Petr Juřica

Havířov: 1 Tyrpa (MH), 2 Hlaváč, 3 Dedek (MH), 4 N.Sittek, 5 Kričfalušij, 6 ---, 7 ---, 8 Kereškéni (MH) – 9 Pindur, 10 Wolkowinskij (MH) – 11 Ligocki, 12 Ogurčák, 13 D. Kovács, 14 Tisovský (MH) – 15 Kučera (MH)

Trenéři Patrik Kovács, Dalibor Čech

Z naší strany se nedá mluvit o nějaké herní koncepci, dá se však ocenit, že část hráčů se alespoň snažila bránit rychlým průnikům Sparťanů, i když zastavit nebo alespoň zpomalit některé hráče Sparty mnohdy vyžadovalo spojené úsilí dvou tří našich hráčů. Viděli jsme však i vyděšené pohledy a ruce natažené v obranném gestu proti nabíhajícím soupeřům. Pokud se našim hráčům podařilo získat míč, dlouho ho neudrželi, po dvou třech přihrávkách o míč přicházeli. Sparťané byli pro naše kluky příliš rychlí, příliš důrazní a příliš draví. Hra našeho týmu byla zjevně ovlivněna poznáním, že Sparta je úplně jiná dimenze a zápas se dá jen přetrpět.

Skoro všichni Sparťané bodovali, ale nelze se nezmínit o Alexu Cyranim, který dal do vystřídání 30 bodů, z toho 20 z kopů po pětkách, ty kopy totiž byly excelentní, bez ohledu na to, zda kopal od autové lajny nebo proti brance.

Řekli trenéři:

Dalibor Čech: Hra odpovídá letní přípravě, až na Tomáše Kotáska začali ostatní s přípravou až na konci srpna. Ragby je založeno na fyzické kondici a ta hráčům schází. Jsou tu stále se opakující chyby – kluci si nepřebírají soupeře a nepohybují se dobře po hřišti. Jediné, co můžeme vyzvednout, je jakžtakž dobré skládání. Nedá se hovořit o nějaké souhře, tým se sešel ke společnému tréninku ve čtvrtek a hru si zkusil nějakých deset minut proti mužům Ostravy. Z naší strany se nedá mluvit o nějaké kolektivní hře. Sparta byla jasně nad naše síly.

Patrik Kovács: Po jednom společném tréninku a slabší letní přípravě nemůžeme očekávat, že dokážeme odolat Spartě, která do Ostravy přijela opravdu ve výborné formě a hrála dynamicky s velkým přehledem a s velkou chutí. Komplexní hra Sparty je na úplně jiné úrovni, než má naše družstvo. Navíc Sparta patří mezi favority soutěže, takže to bylo pro naše kluky o to těžší. My můžeme jen doufat, že si zahrajeme vyrovnaněji s dalšími týmy, ale budeme muset hodně zpracovat, abychom se dostali na vyšší úroveň.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora

Komentářů: 3

 1. Karel Pasecký

  Dobrý den.
  Zajímalo by mne, kolik hráčů Sparty ročníku 2001 (kategorie mužů) nastoupilo v tomto utkání. Podle mne by měli hrát v Poháru nadějí kde Sparta pro malý počet hráčů k utkání nenastoupila. Proč muži, kteří mají možnost hrát za muže, hrají s juniory. A proč vůbec hrají muži (ročník 2001) s juniory (ročníky 2002 a 2003) v jedné kategorii?

  Děkuji za odpověď

  • Mládeže je všeobecně málo, zvláště pak dorostenců, některé kluby se musejí spojovat do společenství (to je třeba případ Havířova a Ostravy), dorostenci jiných klubů, které ani nemohou sestavit společenství s jiným klubem (např. Zlín a Olomouc, Vyškov) posílají své dorostence na hostování většinou do brněnských klubů. Proto sportovní úsek ČSRU rozhodl už pro soutěžní ročník 2018/2019, že kategorii juniorů rozšíří o jeden ročník, aby kluby byly schopny vůbec postavit tým. Dalším důvodem je, že někteří mladí hráči nemají v prvním roce po přechodu mezi dospělé vůbec šanci se uchytit a většinou dělají nosiče vody. Pokud Sparta preferuje juniory před mužskou soutěží Pohár Nadějí, je to zřejmě proto, že v soutěži juniorů má šanci hrát o titul.

  • Ondřej Bejček

   V utkání nastoupili 3 hráči ročníku 2001, jinak se tým skládal z hráčů ročníku 2002, který má Sparta opravdu silný a 3 hráčů ročníku 2003.

   Kategorie U19 slouží k tomu aby hráči, kteří ještě nemají na A tým se dostatečně připravili na přechod do dospělého rugby, tedy B a A týmu…