Tri Nations: Pumas už jsou unaveni

28. listopadu 2020 (15:06)

SvětovéZpravodajství

Newcastle 28.11.2020 (TV) - Po dlouhém pobytu v Austrálii jsou Pumas unaveni a bez jiskry. To tam je jejich nadšení z prvního, a připusťme částečně i druhého zápasu, dnes podali proti All Blacks bezkrevný výkon. První poločas ještě zvládli docela dobře, jedna pětka, konverze a trestný kop bylo vše, co All Blacks dovolili. Problém byl s druhým poločasem, kdy se Argentinci dostávali na polovinu Nového Zélandu zcela výjimečně. Svědčí o tom statistika, která uvádí pouhých 10 procent hry na polovině Nového Zélandu, z toho pouhá 3 procenta ve dvaadvacítce. Naopak All Blacks strávili na polovině Pumas 60 procent hry z toho ve dvaadvacítce Argentiny polovinu doby. Převahu v držení míče dokresluje i poměr naběhaných metrů s míčem, který je 132:533. Vítězství nad Argentinou přineslo All Blacks i vítězství v turnaji, protože očekávat, že by Pumas porazili v posledním kole Australany rozdílem 65 bodů, je naprosto nereálné, zvláště za současného psychického i zřejmě i fyzického rozpoložení Pumas.

Před utkáním a obvyklou hakou All Blacks uctili památku zesnulého fotbalisty Diega Maradony položením dresu s jeho jménem na středovou čáru a televize Fox přinesla záběry z návštěvy Maradony v šatně Argentinců na mistrovství světa 2015 v Anglii, které Maradona sledoval na místě.

Tak v prvních dvou zápasech skvěle bránící Pumas byli dnes zvláště v závěru zápasu hodně děraví. Ale nutno říci, že od 52. minuty, kdy nezastavitelně prorazil po autu na 5 metrech vazač Ardie Savea, až do 70. minuty, kdy poprvé utekl Jordan, v obraně docela odolávali lavině útoků soupeře. Řadu pokusů o průnik Blacks zastavili na hranici brankoviště, ale v samém závěru po chybách v rozehrávce ztráceli míče a dokonce dvakrát po sobě nebyli schopni zastavit Willa Jordana. V pětiminutovém nastavení, ve kterém Argentinci chtěli za každou cenu položit alespoň jedinou pětku, udělali chybu v obraně a Patrick Tuipulotu měl cestu do brankoviště volnou. Tuipulotu položil u rohového praporku, ale pro bezchybného Richie Mo'ungu nebyl kop na branku z těžkého úhlu a velké vzdálenosti žádný problém, Pumas tak přišli v posledních 15 minutách včetně pětiminutového nastavení k jednadvaceti bodům.

Nový Zéland vyvíjel od počátku ohromný tlak, hru kontroloval ve všech formacích a situacích. Pumas se až na výjimky museli spokojit s pasivní rolí, nedokázali hru ovládnout, to se jim dařilo jen chvílemi, ale většinou po chybách ztráceli míč, iniciativu i elán.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.