Toulouse popáté klubovým mistrem Evropy

23. května 2021 (03:04)

SvětovéZpravodajství

V náhledu pokládá Argentinec Juan Cruz Mallia důležitou pětku Toulouse

Twickenham 21. 5. 2021 (TV) – Ragbisté Stade Toulousain se stali hvězdami, zatím jako jediní získali popáté titul mistra Evropy klubů, mistrovské medaile a pohár. Včera večer ve finále European Champions Cup porazili La Rochelle 22:17. Letošní finále bylo čistě francouzskou záležitostí. Toulouse navíc drží rekord mezi francouzskými kluby, v soutěži má 25 startů a zmíněných 5 titulů, jen v sezóně 2017-2018 se do Poháru mistrů nedostalo. Naproti tomu jejich soupeř La Rochelle byl mezi elitou vůbec poprvé.

La Rochelle – Toulouse 17:22 (12:9)

Rozhodčí Luke Pearce (Anglie)

LAR: West 12 (4TK), Kerr-Barlow 5

TLS: Ntamack 17 (1KP,5TK), Mallia 5

Ale jak by vypadal zápas, kdyby se fidžijský centr ve službách La Rochelle Lepani Botia nerozhodl ve 27. minutě dát „pokouřit“ svému protivníkovi Maxime Medardovi a nenapálil mu plnou silou ramenem do hlavy? Přitom Botia mohl jít bez problému ramenem níže, způsobil tak, že Maritimes hráli 53 minut ve 14. Jak by dopadlo skóre zápasu, kdyby Ihaia West z La Rochelle dva trestné kopy a jeden kop po pětce, které dal do tyče, proměnil? Prostě už to, že La Rochelle vzdorovalo, ba dokonce ještě část druhého poločasu vedlo a do 60. minuty drželo remízu 12:12, bylo pozoruhodné.

Ale, jak to u vypjatých zápasů bývá, zaplakala úroveň hry. Byla to hlavně hra rojníků, ve které vítězily silové souboje a wrestling. Byla to hra, ve které vítězila hrubá síla nad chytrostí a ragbyovou elegancí. Hra, ve které bylo moc málo z očekávané hry rukama a hledání děr v obraně, hráči si většinou vynucovali průchod obranou silou.

Teprve v 60. minutě předvedlo Toulouse „ruční“ kombinaci a obrana La Rochelle z toho byla paf. Byla to nejhezčí akce zápasů, při které mohli útočníci Toulouse využít hned tří hráčů k bodování. Nakonec Juan Cruz Mallia nevyužil ani Cheslina Kolbeho po pravici, ani Pity Ahkiho po levici a došel do brankoviště sám.

Rochelští sice odpověděli v 72. minutě po několika pokusech rojníků o proražení pick and go pětkou mlýnové spojky Kerr-Barlowa, který využil mezery v obraně Toulouse. Ihaia West trefil z kopu po pětce jen tyč. Ani při tlaku v posledních minutách před koncem, když jim Dupont daroval box kickem míč, nedokázali obranu překonat. Pokusili se o to lehkým kopem po zemi mezi obránci, druhá obranná vlna Toulouse šanci zmařila. Pak už se hráči Toulouse zaměřili na udržení míče do 80. minuty, odkopli do autu a začali slavit.

Řekli na tiskovce

Romain Sazy (druhá řada kapitán) La Rochelle: „Myslím, že jsme do zápasu vstoupili dobře. Potom osud dopustil, že jsme po trochu tvrdém rozhodnutí hráli v početním oslabení. Tým se držel a dokonce nás to i nabudilo. Ale ve druhém poločase nás zdolali, bohužel. Ale upřímně řečeno jsem hrdý, byl to perfektní den. Cesta do finále byla nádherná. Dostat se tam, je velmi těžké.“

Jono Gibbes (manažer La Rochelle): "Je těžké to strávit. Prokázali jsme odolnost. Jsme zklamaní, že jsme prohráli finále, ale hrát ve 14 ukazuje odolnost týmu. Zanalyzujeme hru na videu a pak se vrátíme do práce a už budeme přemýšlet o zápase Clermontu, který hrajeme příští týden."

Velmi dojatý manažer Toulouse Ugo Mola měl na konci zápasu po vítězství svých svěřenců slzy v očích, ale na tiskové konferenci odpovídal na otázky s úsměvem.

Viděli jsme vás velmi emotivního při závěrečném hvizdu, můžete nám říct, co jste měl v té době na mysli?

„Tyto emoce byly skutečné, protože La Rochelle má všechny kvality, aby se mohly stát mistrem Evropy. A emoce byly také proto, že jsem si nyní uvědomil, že mám šanci vyhrát s touto generací dva tituly (má na mysli také mistrovský titul v Top14, pozn. red.) - že každý titul má svou hodnotu. Znamená to hodně práce, hodně bolesti, hodně úsilí. A především si uvědomuji, jaké to je vyhrát na této úrovni a nemyslel jsem si, že to bude tak těžké. A také si říkám, že můj předchůdce, který byl přede mnou v čele klubu, musel mít neuvěřitelnou energii, když s týmem dosáhl tolika titulů v Evropském poháru a v lize. Protože to chce šílenou energii, držet krok s takovým tempem. Znamená to pro mne hodně emocí.“

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.