Těsná porážka Moravskoslezska s Pwllheli

15. dubna 2023 (13:49)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Častý moment ve včerejším utkání, hráči Moravskoslezska hýří aktivitou. Foto Josef Koláček

Havířov 14. dubna 2023 (foto Josef Koláček) – Nečekaně vyrovnané bylo včerejší utkání spojeného týmu juniorů Havířova a Sokola Mariánské Hory s velšským týmem z Pwllheli, společenství Moravskoslezsko do posledních minut vedlo 19:17, ale hoši z Walesu závěrečným náporem strhli výhru na svou stranu. Poslední body na konečných 19:22 dali v poslední minutě a položení přivodilo spontánní výbuch radosti hostů.

Naposledy junioři Pwllheli demonstrovali v Havířově herní vyspělost před šesti lety, kdy domácí juniory porazili jedenácti pětkami 61:17. Něco podobného se dalo očekávat i tentokrát, ale Moravskoslezsko překvapilo bojovností a náporem od samého počátku což mu také po Hlaváčově pětce a Ogurčákově konverzi vyneslo vedení 7:0.

Od 16. minuty ale bylo všechno jinak, hosté se soustředili, přitlačili a naši se dostali do svého obvyklého módu a začali produkovat obvyklé chyby – špatně cílené přihrávky a nezvládnutý příjem přihrávek. Kromě toho Velšané odhalili naši další slabinu, naši hráči nedokázali udržet míč v souboji jeden na jednoho, hosté jim většinou míč vytrhli z rukou. Žádný div, že postupně zmocnili území i držení míče a přes výborné skládání většiny našich pronikl Morgan Jones do brankoviště společenství a snížil na 5:7.

Naši junioři si mohou připsat jeden podstatný klad, dobou taktickou obranu s omezováním operačního prostoru soupeře, hoši z Pwllheli skutečně neměli příliš prostoru pro rozvinutí útočných akcí, a pokud už se povedlo naší obrannou linií proniknout, zabránili naši hoši dokonání zkázy dobrými individuálními skládkami. Bylo vidět, že řada z nich skládá s chutí a požitkem – nebývalé!

Ve druhém poločase se kvůli zranění jednoho z hráčů pwllhelské první řady hrály mlýny bez tlaku. Někdy okolo 50. minuty se jednomu z našich útočníků nepovedlo odkopnout míč do autu a přivodil tak ofsajdovou situaci a soupeř se po dvou trestných kopech přiblížil brankovišti Moravskoslezska natolik, že razantní průnik obránci nedokázali zastavit a Pwllheli vedlo 10:7.

V dalších minutách se za stálého deště stávala kontrola míče složitější a to také přineslo oboustranně řadu chyb. Zhruba v 65. minutě se Hřebíčkovi podařilo překonat obranu hostů, ale rozhodčí Juřica po kontrole situace v brankovišti přiznal hostům výkop z brankové čáry, protože usoudil, že míč byl položen na obránce. Nicméně byl to zárodek následující Hlaváčovy pětky, když Ďurovec míč z výkopu perfektně zachytil, šikovně řadami obránců pronesl a přihrál Hlaváčovi k jeho druhé pětce, Ogurčák proměnil kop na 14:10.

Vedení ale trvalo jen pár minut, po sérii nepřesností a ofsajdu společenství dostali hosté šanci v podobě trestného kopu před naším brankovištěm. Kop rozehrávali a Ioan Williams proběhl řadami našich hráčů tak bleskově, že v podstatě ani nezareagovali, Morgan Jones přidal 2 body z kopu na 17:14 pro Pwllheli.

Ale ani hosté se z vedení neradovali dlouho, zhruba v 76. minutě dostali naši útočníci další šanci a Hřebíček poměrně lehce prošel k rohovému praporku a Moravskoslezsko znovu vedlo. Ale ne dlouho, s blížícím se koncem hosté nasadili všechny síly a po mlýnu průnikem po křídle rozhodli.

Výsledek 19:22 je ovšem pro naše barvy ve srovnání s rozšířením a úrovní ragby ve Walesu a u nás velmi lichotivý. Navíc kdyby společenství juniorů Moravskoslezska mělo možnost hrát domácí soutěž, možná mohl být i průběh zápasu pro naše barvy ještě lichotivější.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.