Téměř národní tragédie

27. října 2019 (10:09)

SvětovéZpravodajství

Sobotní porážka světové ragbyové ikony All Blacks se rovná téměř národní tragédii, alespoň podle vzhledu nejprestižnějšího novozélandského deníku NZ Herald on Sunday, který vyšel ve smuteční úpravě. Titulní stránka Heraldu se okamžitě po vydání objevila zvláště na sociálních médiích po celém světě jako "shrnutí nálady v zemi." Pro Nový Zéland je to po šokující porážce od Anglie ráno smutku.

V náhledu titulní stránka nedělního NZ Heraldu

Na Novém Zélandu zřejmě nikdo o tom nemá chuť mluvit a titulní stránka to zcela odráží. Titulní strana dnešního vydání Heraldu na neděli je černá a úplně prázdná, s výjimkou malého textového sloupku: "All Blacks jsou mimo světový pohár. Pokud si chcete přečíst více, přejděte do sportovní sekce."

Reakce novozélandských i světových medií jsou podle očekávání emotivní:

Toto je konec dominance All Blacks a začátek nové rivality, Anglie měla plán," napsal pro NZ Herald Dylan Cleaver, „skutečnost, že se jedná o Anglii, kterou vede Australan, to jen zhoršuje. Ale to je to jen konec mistrovství světa, ne světa. Dejme to do pořádku – už nějakou dobu jsme to nezkoušeli.“

Liam Napier rovněž v NZ Herald uvádí: „Eddie Jones proměnil všechny sny All Blacks o třetím titulu v řadě na prach. Pole snů v Jokohamě se proměnilo v noční můru. Anglie si to vítězství zaslouží, nejprve ukončila neuvěřitelnou vítěznou 18 zápasovou sérii All Blacks na mistrovství světa.“

"Anglie pochopila naprosto správně, jak na to jít. Celý druhý poločas nutila Nový Zéland, aby hrál na vlastí polovině. Dnes byla fyzicky i psychicky dominantní, " řekl Paul Grayson v rádiu BBC 5 Live.

Stephen Jones z The Times výhru označil za "jeden z největších sportovních dní Anglie. Tohle byl jeden z největších sportovních dní Anglie, a nemluvím jen o zápase. Plánování a útok na tento úchvatný tým (All Blacks, pozn.red.) je nepochybně největším dnem anglického týmu, představení, které se těžko překonají, i když vyhrají příští sobotu finále,“ napsal.

Tajfunu jménem England neodolali

All Blacks jsou světovou jedničkou už hodně dlouho, a nic na tom nezmění ani jejich neúspěch na tomto mistrovství světa. Za rok za dva budou nepochybně opět číslo 1. Čas od času najdou přemožitele a je možná něco nedobrého na tom, že jsou tak dominantní, v té vítězné mentalitě se zřejmě nepřipouštějí, že by je někdo mohl porazit. A přece, za časů, kdy Francie ve světovém ragby patřila do první pětky, to byli Francouzi, kteří zmařili Černým cestu k titulu, jindy to byli Springboks, nyní to tedy byla Anglie.

Angličané do zápasu vpadli jak tajfun, po celý zápas nedovolili Černým rozvinout jejich hru, neuvěřitelným nasazením a těsnou obranou eliminovali v zárodku většinu akcí Blacks a pasovali se na hlavního kandidáta na Pohár Williama Webba Ellise.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora