Svět reaguje na zvolení Billa Beaumonta

3. května 2020 (22:06)

SvětovéZpravodajství

Svět reaguje na zvolení Billa Beaumonta prezidentem vrcholné světové ragbyové unie rozdílně. Zatímco země jižní polokoule vyjadřují obavy, že v současné vyhrocené době není vítězství dosavadního prezidenta pro světové ragby dobrou volbou, severní polokoule píše jen konstatuje stav a media až na jednu výjimku, správnost výběru šéfa světového ragby nijak nezpochybňují.

Argentinská media neopomenula zmínit, že se Beaumont dopustil kontroverzního činu, když si vynutil hlasování, přes situaci, kdy je svět prakticky paralyzován pandemií, a se kterým Pichot nesouhlasil. Nakonec se hlasovalo elektronicky prostřednictvím švýcarské auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers, a Argentincům se nelíbí, že se nehlasovalo na zasedání World Rugby veřejně. Ovšem nelíbí se ani Němcům, že zástupce Rugby Europe prezident Octavian Morariu otázku volební podpory vůbec s členskými svazy nekonzultoval a neprojednal.

Ovšem to je nepodstatné, podstatné je, jak se Beaumontovi a výkonnému výboru, který zůstal jen z malými změnami stejný, podaří tuto konzervativní instituci změnit. Beaumont sám prohlašuje: "Mám jasný mandát spolupracovat s Bernardem (Laportem, pozn. red.) na realizaci progresivní, smysluplné a udržitelné změny. Jako organizace musíme vést, být transparentní, zodpovědní a nadále sloužit všem. Musíme být jednotní v naší snaze učinit tento skvělý sport ještě lepším, jednodušším, bezpečnějším a přístupnějším. Musíme naslouchat hráčům, fanouškům, soutěžím, našim odborům a regionům a přijímat rozhodnutí, která jsou v nejlepším zájmu všech s našimi silnými hodnotami do popředí." Mnozí ovšem Beaumontovi vyčítají, že s podobným prohlášením přišel i při minulé volbě, aniž se toho během čtyř let mnoho změnilo.

Práce, která World Rugby čeká, je možná sisyfovská, kromě záchrany krachujících unií, kterým už bylo přislíbeno 80 milionů liber, je jedním ze stěžejních úkolů sjednocení světového sportovního kalendáře (globální kalendář) tak, aby vyhovoval všem zemím – tedy myšleno zemím prvního výkonnostního koše. Pomoci by měla znovu otevřená myšlenka na globální Nations Championship, kterou už při jejím zrodu pohřbily země Six Nations, stejně tak jakoukoliv myšlenku na doplnění Six Nations o další země, zvláště pak o Jižní Afriku, pro kterou by to bylo z hlediska časového pásma velmi vyhovující. "Mým úkolem bude získat v této věci konsensus. Myslím, že u zemí Six Nations je chuť se na otázku mistrovství národů podívat," řekl Beaumont.

Dalším problémem, který chce řešit, je změna pravidla o způsobilosti, aby umožnila jednotlivcům kteří reprezentovali svou zemi třeba ve světových sedmičkových turnajích, hrát patnáctkové ragby za novou zemi. "Myslím, že by to poskytlo příležitost pomoci některým zemím, které mají omezené hráčské zdroje. Přestup musí podepsat rada WR a obě dotčené unie, ale bezpochyby by to mohlo zlepšit konkurenceschopnost zemí na mistrovství světa," dodal.

Prostě Beaumonta a výkonný výbor WR čeká tvrdá práce v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu, aby přesvědčil unie i kluby na obou stranách rovníku pro podporu své vize ragby; bez této podpory a spolupráce dosáhne jen málo.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora

Komentářů: 1

  1. Twist Sopek

    Chtělo to mladšího. PICHOT by byl super. Škoda