Springboks ztratili nimbus mistrů světa

26. září 2021 (13:32)

SvětovéZpravodajství

Springboks ztratili nimbus mistrů světa, novým mistrem světa jsou All Blacks. Ale ano, Springboks jsou nadále mistry světa a budou jimi do roku 2023, ale poslední zápasy Rugby Championship staví do čela světového žebříčku All Blacks. Jedni vyčítají Springboks nudnou kopací hru, druzí se ptají: „A co mají hrát proti soupeři, který hraje v maximální rychlosti rukama?“ Pravda je, že Novozélanďané momentálně hrají nejkvalitnější ragby na světě a těžko se jim někdo může rovnat, to nikdo nepřekoná.

Pozoruhodné je probuzení Australanů, ragby v Austrálii nemá v konkurenci Rugby League a AFL (Australian Football League) lehkou pozici, o to svědčí i taková maličkost, jako je seřazení sportů v rejstříku sportů v mediích, zatímco RL a AFL jsou v čele, Rugby Union se krčí někde na nejspodnějších pozicích. Momentální vzestup Wallabies je přínosem pro Rugby Championship a světové ragby vůbec.

Jižní Afrika má trochu smůlu, je tak trochu odloučena od hlavních oblastí hry Oceánie i Evropy. Vždy si musela vystačit sama, ale i v době apartheidu zůstala členem IRB jezdila na turné a Nový Zéland jezdil do JAR, jen na mistrovství světa nemohla. V nynější covidové době nehrála mezistátní zápas od 2. listopadu 2019 do 2. července letošního roku, tedy víc než rok a půl. Navíc má spoustu kvalitních hráčů v Evropě, případně v Japonsku.

V nejhorší pozici je Argentina, po rozpadu globální soutěže Super Rugby ztratilo smysl držet národní tým v ad hoc ustaveném klubu Jaguares a hráči se rozprchli po světě. Momentálně je národní tým uzavřen už od srpna v australské bublině, což sice na jedné straně umožňuje kouči Ledesmovi nacvičovat a nacvičovat, jenže dlouhodobý společný pobyt také není zrovna žádný med. Herní styl Argentiny je jaksi nedovařený nedopečený se spoustou chyb. Argentinci jsou v současném turnaji bez šance na sebemenší úspěch.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora