SNC: Wales vyhrál s odřenýma ušima

10. února 2021 (00:34)

SvětovéZpravodajství

V náhledu Louis Rees-Zammit navzdory snaze Tadhg Furlonga pokládá druhou pětku Walesu. Foto Laszlo Geczo

Nebyl to zrovna nejhezčí zápas, Wales v poslední době nemá právě nejlepší období, ale protože v Cardiffu neexcelovalo ani Irsko, které navíc od 14. minuty po vyloučení O'Mahonyho hrálo oslabené, a tak Velšané mohou za vítězství děkovat hlavně své velmi dobré obraně. 245 skládek se hned tak nevidí, přičemž s 29 jich má na kontě rváček Justin Tipuric, Alun Wyn Jones 25, Josh Navidi a Ken Owens po 20. K nim se ještě připojili Taulupe Faletau a Tomas Francis s 19 skládkami.

Zvláštní případ je O'Mahony, v řadě utkání bývá trestán, protože hraje na hraně pravidel, tentokrát mu náraz ramenem do hlavy Thomase Francise vynesl vyloučení a zastavení činnosti na 3 zápasy. Velšský rozhodčí Nigel Owens prozradil, že rozhodčí jsou si vědomi hráčů, kteří neustále porušují pravidla stejným způsobem. Jako příklad uvádí právě Petera O'Mahonyho a mlýnovku Conora Murraye. Owens považuje rozhodnutí rozhodčího Wayna Barnese za jednoduché a poukázal na to, že O'Mahony takový přestupek nemá na svědomí poprvé. Za podobný čin dostal žlutou kartu v zápase Munsteru se Scarlets na začátku této sezóny.

Irský rváček napálil do hlavy Thomase Francise ramenem a rozhodně si musel být vědom toho, co dělá. Setkáváme se s podobným jednáním častěji, hráči jednají buď bez rozmyslu, nebo naopak s jasným úmyslem soupeře zastrašit. Obojí je trestuhodné a červená karta by měla padnout vždy.

Členové realizačního týmu Walesu přiznali, že byli rádi, že mají na tvářích roušky, když velezkušená náhradní mlýnovka Gareth Davies na konci zápasu bez rozmyslu podaroval Irům nesmyslným odkopem míč. Velšané pak prožívali čtyři minuty muka, kdyby Irové dárku využili, byli by vyhráli, Burnsovi se ale nepovedl trestný kop, netrefil aut, překopl koncovou čáru a byl konec.

Přes vítězství přišel zápas Velšany draho, pro sobotní zápas v Edinburghu nebudou mít zraněné Dana Lydiata (přední křížový vaz), Tomose Williamse (hamstring), Johnnyho Williamse a Hallama Amose pro otřes mozku.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora