Slušný výkon v přípravě

14. srpna 2023 (14:22)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Spolehlivý a velmi bojovný výkon podali v utkání proti Myslovicím rojníci, zvláště Pavel Indrák (na snímku a Adam Grabski. Foto Josef Koláček

Havířov 12. srpna 2023 (foto Josef Koláček) – Jediný přípravný zápas před zahájením podzimního Poháru XV 2023 ukázal, že mužstvo i vneúplné sestavě podalo docela slušný výkon. Spouhými třemi střídači se tým musel vyrovnat stím, že soupeř, účastník polské 1. ligy, měl kdispozici osm střídačů, přičemž se podle dohody mohlo střídat hokejovým způsobem. Našemu týmu scházelo 10 hráčů. Kromě dlouhodobě pro zranění absentujících Barabáše a Filipa Plinty, scházeli trenérovi Patrikovi Kovácsovi Juračka, Jurka, Kričfalušij, Pindur, Regec, Leon a Noel Sittkovi a Wardas. Nemohl tedy prověřit ani připravenost téměř třetiny hráčů a nemohl vyzkoušet ani optimální složení řad.

Soupeř svůj tým buduje od roku 2019, ale během několika let získal takovou kvalitu, že vyhrál vstupní soutěž 2. ligu a pro sezónu 2002-2003 si zajistil místo v 1. Lize, tedy druhé polské soutěži v pořadí. V týmu hraje Marek Odoliński, bývalý hráč Juvenie Krakov a před deseti lety i hráč našeho klubu s vicemistrovskou medailí za druhé místo v české extralize z roku 2012. Marek je asistentem oficiálního trenéra Tomasze Penkala.

Zápas se podle domluvy hrál na tři třetiny, z nichž první a poslední patřily nám. V utkání se poprvé v našem týmu představil další gruzínský hráč Giorgi Mekvabishvili (na snímku níže), kterému se vyřizuje přestup, vytvořil s Tsikarishvilim dvojici centrů a uhrál si svoje.

Úvodní třetina přinesla čtyři pětky po jasné dominanci našeho týmu. Je nutno vyzvednou výkon roje a agresivitu zvláště Pavla Indráka a Adama Grabského, kteří svými ataky silně zaměstnávali obranu Hegemonu a vytvářeli prostor pro útočné akce. Všechny pětky padly po vypracovaných akcích, Nejprve Dan Ogurčák vynesl míč z překopu soupeře, po několika „ogurčákovských“ kličkách prošel do obranného území soupeře, předal Pavlovi Indrákovi, ten vydatně akci popotáhl k brankovišti Hegemonu a Vinca Žáček zakončil. Druhá pětka padla po dalším obranném odkopu soupeře, zadák Hynek Hřebíček míč vynesl, překopl si obranu, míč zpracoval a uvolnil Rosťu Plintu, který doslova vystřelil podél lajny do brankoviště. Po obou pětkách proměnil kop Dan Ogurčák.

Zajímavý průběh měla akce před třetí pětkou. Naši zastavili útočnou akci Myslovic, vyhráli mlýn, Jenda Hlaváč s Denisem Tomčíkem rozvinuli akci, která skončila složením Denise, ale soupeř jen odkopl do autu. Autové vhazování jsme vyhráli, jako ostatně téměř všechna ostatní, rojníci prošli až téměř k brankovišti, kde ale ztratili míč. Nicméně mohutným tlakem v následujícím mlýnu ho získali zpět, ale nepokoušeli se prorazit, zvolili překvapivou dlouhou přihrávku na tříčtvrtku Bača Tsikarishviliho a ten už ani nemohl udělat nic jiného než položit. Ogurčák při kopu trefil jen tyč.

Hned z výkopu Hegemonu prošli rojníci Pavel Indrák a další na polovinu Myslovic, Hřebíček poslal míč Tsikarishvilimu, následovala přihrávka Adamovi Grabskému, ale akce byla při signalizované výhodě zastavena. Následoval trestný kop do autu, vyhrané vhazování a maul, ze kterého položil Honza Hlaváč na 24:3.

Ve druhé třetině, která přinesla vymazání našeho jednadvacetibodového náskoku, trenér Patrik Kovács zahýbal sestavou a hned se to projevilo na ztrátě míčů a iniciativy. Soupeř takříkajíc nasedl na koně, hrál prakticky celou druhou třetinu na naší polovině a stáhl třemi pětkami a dvěma konverzemi téměř vyrovnal skóre na 24:22 pro nás. Jestliže jsme v první třetině měli většinu mlýnů, ve druhé třetině se nám mlýny nedařily a míčů pro hru nebylo tolik. Tým postihla dekoncentrace a navíc se naši hráči dopouštěli chyb v útočné fázi, třeba tím, že nepřihráli včas volným spoluhráčům. Na druhé straně je třeba vyzvednout výkon nováčka v mužském dresu Matyáše Daňhela, několikrát výborně složil, zvláště se vyznamenal zastavením uprchlíka, který zahájil svou sólovou akci po mlýnu na vlastní dvaadvacítce, prošel naší obranou a skončil Matyášovou zásluhou na naší obranné čáře.

Poslední třetina se svým průběhem podobala první třetině. Z naší strany padly tři pětky, soupeř položil jednu. První má „na svědomí“ Dan Walek , který zakončil akci útoku překopem do brankoviště Hegemonu, kop doběhl Dan ogurčák a brankovištěm vynesl do lepší pozice pro kop, který proměnil Dominik Kovács. Ten vzápětí po výkopu dostal míč z rozehraného trestného kopu na naší polovině a prošel až pod branku, sám proměnil kop na 38:22. Pak hosté mohutně přitlačili, naše obrana jednou přiklepla míč v našem brankovišti, ale po mlýnu už nestačila zastavit Tatara, který snížil na 38:27. Pár minut před koncem jsme měli trestný kop, který byl kopnut do autu u brankoviště Hegemonu, následovalo vítězné zpracování vhození z autu, maul a Walkův průnik do brankoviště, kde nezištně přihrál Vlastovi Tržickému na poslední pětku zápasu.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.