Skončil šampionát jižní polokoule

10. října 2018 (12:08)

SvětovéZpravodajství

Bylo by nepochybně překvapivé, kdyby Rugby Championship následníka soutěže Tri Nations vyhrál někdo jiný než All Blacks. Tento jedinečný fenomén ve světovém sportu a šestnáctinásobný držitel titulu mistra jižní polokoule však letos nebyl stoprocentní, má jednu porážku, což se mu stalo naposledy před třemi lety, kdy v soutěži redukované kvůli následujícímu mistrovství světa prohrál s Austrálií a obsadil 2. místo. Letos měl namále i v utkání posledního kola s Jižní Afrikou, až poslední akci poslední minuty zápasu si vynutil výhru.

Jižní Afrika - Nový Zéland 30:32 (6:6)

Kdyby se někdo, kdo by musel ze stadionu Roberta Loftuse Owena Versfelda v Pretorii odejít dvacet minut před koncem, když za Springboks položil Cheslin Kolbe na 28:13 a Handre Pollard zvýšil na 30:13, doslechl o konečném výsledku 30:32 pro All Blacks, nevěřil by vlastním uším. Ale skutečně se to stalo. Přitom Boks hráli opravdu skvěle, rozehrávka byla díky supermlýnovce de Klerkovi rychlá, bez obvyklého protahování času, výborně čistili prostor v seskupeních, byli s míčem stále v pohybu a neposkytovali Černým čas na soustředění obrany a formování řad. Výborně také napadali a vytvářeli na obranu tlak, takže Blacks nutili k odkopávání míčů. A přece prohráli. All Blacks totiž dokážou to, co dokáže málokterý tým, nepřipustit stres z nepříznivého vývoje, zmobilizovat všechny síly a vytvořit takový protitlak, že se i taková herní koncepce s jakou vyrukovali Springboks, zhroutí. Sebevědomí a silní Novozélanďané položili v posledních dvaceti minutách – ovšem nutno dodat po chybách Boks – tři pětky se dvěma konverzemi a vyhráli, Wellington se neopakoval.

Argentina – Austrálie 34:45 (31:7)

Také zápas v Saltě měl podobný průběh jak zápas Jihoafričanů s Novým Zélandem, za stavu 31:7 o poločase asi málokdo pochyboval o výhře domácích. Jenže australský kouč Cheika, kterému hrozilo, že další prohra by znamenala poslední kapku do poháru hořkosti, který by museli Australané vypít a současně by byla i poslední kapkou, kterou by přetekl i pohár trpělivosti australské unie s koučem národního týmu, o poločase zasáhl. Co se vlastně stalo? Media zveřejnila záběr na poločasový „Krakatoa-esque half-time spray,“ nazvěme to hezky česky „pořádné kapky,“ které vybudily to té doby laxně hrající Wallabies tak, že ve druhé půli Pumy vypadaly – jak to výstižně napsal Sergio Stuart pro argentinský deník  Ole – jako apatičtí bezdomovci bez energie.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.